Seks nie sprawia Wam przyjemności, nie odpowiada Waszym potrzebom albo nie dochodzi do niego wcale - w skrócie coś “nie działa”? Ta sytuacja może dotyczyć zarówno początku seksualnej bliskości, jak i zaawansowanej, długoletniej relacji. Jeśli seks jest ważną częścią Waszego życia, taka sytuacja może być trudna i generować przykre emocje.
Seksualność
W dziale „Seksualność” znajdziesz teksty z naszych edukacyjnych cykli blogowych: „Okiem Seksuologa” oraz „Seks porady dla par”. Dzięki napisanym przystępnym językiem artykułom autorstwa specjalistek: psycholożek, seksuolożek i edukatorek seksualnych popularyzujemy wiedzę o seksualności i związkach, odpowiadając na często spotykane pytania, wątpliwości i dylematy.
Czy wypróbowanie wszystkich pozycji z Kamasutry zapewni nam ogrom przyjemności w seksie? Raczej mało prawdopodobne. Czy to oznacza, że pozycja w jakiej doświadczamy bliskości nie ma w ogóle znaczenia? A może jednak możemy pomóc swojej przyjemności eksplorując różne formy odkrywania naszych ciał?
Bardzo często zdarza się, że podczas zbliżenia, główna koncentracja jest kierowana na narządy intymne - wulwę, waginę czy penisa, jednak nasze ciała są nieskończoną skarbnicą sensualnych doznań. Piersi, sutki - bo to im się dzisiaj przyjrzymy, mogą być równie ważnym źródłem rozkoszy co łechtaczka czy żołądź penisa.
Jak wrócić do seksu po porodzie? Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Dla każdego z nas rodzicielstwo będzie odmiennym doświadczeniem. Jego wspólnym mianownikiem jest jednak to, że powrót do seksu może wymagać czasu, a także odkrywania siebie na nowo w tym obszarze. Pojawienie się dziecka wiąże się z wieloma zmianami w życiu. Nawet jeśli dziecko było wyczekiwane, mogą one okazać się trudniejsze, niż się spodziewaliśmy...
Dążenie do perfekcji, a już szczególnie w obszarze seksualności, poza niepotrzebną presją, zazwyczaj nie przynosi nic dobrego. Im bardziej się staramy, im bardziej chcemy dobrze wypaść, tym może być to trudniejsze, bo ciężko może być nam wyjść z głowy, która ciągle analizuje, i być w swoim ciele. Jak jednak sprawić, by czerpać z seksu więcej satysfakcji i radości?
Nasze życie seksualne oraz zdrowie fizyczne i psychiczne są ze sobą nierozerwalnie związane. Każdy z elementów ma wpływ na siebie wzajemnie, dlatego kiedy doświadczamy trudności związanych z naszym stanem psychicznym, nasze życie seksualne może również na tym cierpieć. W jaki sposób pogorszony stan psychiczny lub choroba jak np. depresja...
„Nauka orgazmu może wymagać czasu”, „nie skupiaj się wyłącznie na orgazmie, a na tym, co czujesz w danej chwili”, „odkryj i rób to, co naprawdę sprawia ci przyjemność” - to tylko garstka porad, jakie mogliśmy usłyszeć na temat orgazmu. Są one jak najbardziej w porządku. Możemy się jednak zastanawiać - no dobrze, ale jak faktycznie znaleźć to, co pozwoli nam na doświadczenie orgazmu? Na co zwrócić uwagę?
Gdy słyszy się diagnozę nowotworu, seks nie przychodzi zazwyczaj na myśl jako pierwszy temat, o który warto zapytać lekarza. Natomiast leczenie raka może trwać długo i przez to znacząco wpływać na różne aspekty życia, także na seksualność i relacje z bliskimi. W jaki dokładnie sposób nowotwory oddziałują na seksualność i związki?
Rozmowy o seksie są istotnym elementem rozwoju naszej seksualności, ale czy o seksie trzeba rozmawiać z innymi osobami, poza swoją osobą partnerską? Oczywiście nie ma takiego przymusu, jak we wszystkim, co związane z seksem, jest to indywidualny wybór każdego. Jeśli brakuje Wam jednak rozmów o seksie z kimś bliskim, z kim nie wiążą Was kontakty seksualne...
Pojęcie gry wstępnej jest znane chyba każdemu. Co prawda jest dość niefortunne, ponieważ czynności z nią kojarzone, same w sobie dla wielu osób mogą być pełnowartościowym seksem. Czy słyszeliście jednak kiedykolwiek o grze końcowej? Po angielsku mówi się na nią afterplay lub aftercare. Ta druga nazwa moim zdaniem lepiej oddaje to, na czym ona faktycznie polega.
Seksualność, jak każda inna sfera naszego życia, może wiązać się z różnego rodzaju trudnościami. Od mniejszych przeszkód po większe, kryzysy są naturalną częścią życia. Choć kryzysy w łóżku mogą być trudne, wcale nie muszą oznaczać końca relacji lub skazania na nieszczęśliwe życie seksualne do końca naszych dni. Im wcześniej podejmiemy próbę zrozumienia sytuacji kryzysowej i podejmiemy ...
Wiele osób zadaje mi pytanie, z jakimi problemami i trudnościami osoby klienckie najczęściej zgłaszają się na konsultację do seksuologa. Być może moja odpowiedź będzie zaskakująca, ale w przeważającej większości przypadków osoby przede wszystkim chcą dowiedzieć się, czy to, czego doświadczają...