Dlaczego warto rozmawiać o seksie z przyjaciółmi?

Avatar photo
Autorka:
24.08.2023 · Czas czytania: 5 min
Jedna uśmiechnięta kobieta trzyma łokieć na ramieniu drugiej, zwróconej w jej stronę. W tle widać liście monstery.Jedna uśmiechnięta kobieta trzyma łokieć na ramieniu drugiej, zwróconej w jej stronę. W tle widać liście monstery.

Rozmowy o seksie są istotnym elementem rozwoju naszej seksualności, ale czy o seksie trzeba rozmawiać z innymi osobami, poza swoją osobą partnerską? Oczywiście nie ma takiego przymusu, jak we wszystkim, co związane z seksem, jest to indywidualny wybór każdego. Jeśli brakuje Wam jednak rozmów o seksie z kimś bliskim, z kim nie wiążą Was kontakty seksualne, dzisiaj przyjrzymy się, co takie rozmowy mogą pozytywnego wprowadzić do życia seksualnego oraz jak i z kim je przeprowadzać.

Normalizacja seksu i obalenie szkodliwych mitów 

Nauczyliśmy się, że o seksie się nie rozmawia. Zazwyczaj życie seksualne innych osób jest tylko sumą naszych przypuszczeń na ich temat i jest mało związane z rzeczywistością. Z tego powodu wokół seksu narosło wiele mitów. Rozmawianie o seksie z innymi, wymienianie się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami może po pierwsze sprawić, że rozmawianie o seksie stanie się czymś naturalnym jak rozmowy o innych sferach naszego życia. Po drugie jest okazją do zweryfikowania pewnych informacji, które zdobyliśmy w ramach naszego seksualnego rozwoju. Czy rzeczywiście wszyscy mają za każdym razem orgazm? Czy wszystkie pary cały czas uprawiają seks? Dzięki otwartości w rozmowie z innymi możemy zweryfikować nasze przekonania na temat seksu innych, a tym samym spojrzeć na swój seks z innej, bardziej realistycznej perspektywy. 

TO WARTO PRZECZYTAĆ

Więcej o typowych zachowaniach seksualnych przeczytasz w artykule Joanny Niedzieli: Czy to normalne? Jak odróżnić zwyczajne zachowania seksualne od tych niezdrowych?

 

Poczucie wspólnoty i wsparcia 

Sfera seksualna nie jest sferą, którą omijają problemy. Jeśli mierzymy się z jakimiś wątpliwościami lub problemami w sferze seksualności, dzięki podzieleniu się nimi z innymi, możemy odkryć, że te trudności nie dotyczą tylko nas.

Trzy roześmiane kobiety w kostiumach kąpielowych siedzą na plaży na kocu, na który wysypane są owoce, butelki i gadżety. Posiadanie w swoim otoczeniu osób, które darzy się zaufaniem i z którymi można dzielić się również intymnymi przeżyciami może dać poczucie mniejszego odizolowania. Nie oznacza to, że przyjaciele rozwiążą nasze problemy, ale otwierając ten kawałek życia przed nimi, możemy uzyskać od nich drogocenne wsparcie i zrozumienie. Jeśli mamy wokół siebie osoby, przy których możemy się czuć swobodnie i po prostu być sobą, możemy poczuć się jeszcze pewniej w związku ze swoją seksualnością.

Lepsze zrozumienie swoich potrzeb 

Wypowiadanie pewnych rzeczy może pomóc nam lepiej zrozumieć swoją seksualność i swój seks. Zamiast pozostawiania wszystkich myśli w swojej głowie, podczas rozmowy mamy możliwość “odbicia” ich od drugiej osoby. Kiedy przyjaciele mówią: „ja mam tak, że…”, Ty mówisz „to ciekawe, ja mam zupełnie inaczej XYZ”. W ten sposób możemy nauczyć się czegoś ciekawego o sobie i swoich potrzebach, gdzie na co dzień być może nie podlega to naszemu zastanowieniu i analizie. Dzięki rozmowom łatwiej może być nam dostrzec swoje różne schematy działania i myślenia, a tym samym wprowadzić zmiany, które przybliżą nas do życia seksualnego, jakiego dla siebie pragniemy. 

Bycie blisko 

Nic tak nie zbliża ludzi do siebie jak dzielenie się swoimi emocjami. Rozmowa o seksie może być bardzo intymna, w końcu porusza się w niej tematy, których nie omawia się na co dzień ze wszystkimi. Gdy dzielimy się tym kawałkiem swojego życia, ale też nierzadko swoimi emocjami lub trudnościami, rozmowa o seksie może zacieśnić przyjacielską relację i jeszcze bardziej zbliżyć Was do siebie. Jeśli rozmawiamy o wszystkich innych ważnych dla nas częściach życia, dlaczego sfera seksualna miałaby zostać pominięta? 

Nic tak nie zbliża ludzi do siebie jak dzielenie się swoimi emocjami.

Edukacja i wymiana doświadczeń 

Rozmowy z innymi ludźmi, nie tylko na temat seksu, poszerzają nasze horyzonty i pozwalają spojrzeć na sprawy bardziej szeroko. Dzięki nim wychodzimy tylko z naszego filmu, który oglądamy codziennie i możemy obejrzeć też cudzy. Jest to magia komunikacji i połączenia z innymi ludźmi. Dzięki wymianie doświadczeń możemy uczyć się nowych rzeczy, dowiadywać się o innych możliwościach, na które sami byśmy nie wpadli. Być może Twoja przyjaciółka będzie miała świetny sposób na rozpoczęcie rozmowy o seksie ze swoim partnerem lub sprzeda Ci fajny trik na temat seksu oralnego? Jeśli tylko chcemy, możemy czerpać z doświadczenia innych osób, również w sferze seksualnej. Nie oznacza to oczywiście, że wszystko sprawdzi się tak samo w naszym przypadku, ale może będzie inspiracją do czegoś nowego i ekscytującego? 

Praktyka 

Celem takiej rozmowy może być również oswojenie się z rozmawianiem o seksie w ogóle, a nawet wypowiadaniem niektórych słów dotyczących seksu. Jeśli słowa związane z seksualnością lub rozmowy o seksie ciężko przechodzą nam przez gardło, rozmowy z przyjaciółmi mogą być do tego świetną okazją. Potraktuj to jako bezpieczny grunt do próbowania podejmowania tego typu rozmów.

Trzy osoby skąpo ubrane osoby grają w karty w ozdobnym bagażniku dużego auta. Obok talii kart leżą różne zabawki erotyczne.Jeśli nie czujesz się swobodnie, rozmawiając o swoim życiu seksualnym, możecie poruszyć tematy ogólne w temacie seksualności, które są zainspirowane np. czymś, co przeczytaliście (artykuły, książki), wysłuchaliście (podcasty) albo obejrzeliście (filmy, seriale, treści z social mediów). Nie musisz od razu, ani nigdy, dzielić się swoimi osobistymi przeżyciami, ale nie oznacza to, że musisz wykluczać temat seksualności ze swoich rozmów.

Więcej luzu

Rozmowy na temat seksu z przyjaciółmi mogą być świetną okazją do tego, żeby się pośmiać (nie wyśmiewać) i spuścić trochę pary związanej z „tematem tabu”. Seks jest częścią naszego życia, wokół której może być dużo różnych emocji. Śmiech i żarty mogą być formą poluzowania i zrobienia więcej przestrzeni na swobodę w tym temacie. Seks nie musi być poważnym i ciężkim tematem, wiąże się też z radością, przyjemnością, energią i żywotnością. Podczas seksu dochodzi wcale nie rzadko do różnego rodzaju wpadek. Wspólne przeżywanie tych momentów i serdecznie śmianie się z nich sprawia, że stajemy się sobie bliżsi i bardziej ludzcy. 

Seks nie musi być poważnym i ciężkim tematem, wiąże się też z radością, przyjemnością, energią i żywotnością. Podczas seksu dochodzi wcale nie rzadko do różnego rodzaju wpadek. Wspólne przeżywanie tych momentów i serdecznie śmianie się z nich sprawia, że stajemy się sobie bliżsi i bardziej ludzcy

O czym warto pamiętać? 

Jeśli decydujesz się na podjęcie rozmów o seksie z innymi osobami, warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach, tak by nie zranić niczyich uczuć i nie przekraczać granic, zarówno innych, jak i swoich. 

Szanuj prywatność swojego partnera

Mów o sobie, a nie o kimś. Rozmowy o seksie z przyjaciółmi nie mają oznaczać, że dzielisz się każdym najmniejszym szczegółem z poprzedniej nocy, którą przeżyłeś z partnerem/ką. Jeśli chcesz mówić o kimś, zapytaj najpierw o zgodę czy ta osoba jest OK z tym, żeby przekazywać informacje na temat jej życia seksualnego. Jest mnóstwo różnych sposobów na to, by poruszać temat seksualności, bez obnażania informacji na temat drugiej osoby. Jeśli chcesz podzielić się jakąś informacją, która nie dotyczy Ciebie, zastanów się, jaki jest tego powód i czemu Ci na tym zależy. Jeśli masz wątpliwość, czy ta osoba nie ma nic przeciwko, po prostu zachowaj informacje dla siebie.

Kontekst i odpowiednie osoby 

Nie każdy jest dobrym powiernikiem Twoich seksualnych historii i przemyśleń. Dobrze, jeśli rozmowy o seksie, w których pokazujesz swoją wrażliwą część przeprowadzisz z osobami, którym ufasz i z którymi czujesz się bezpiecznie.

Wystrojona kobieta siedzi w wannie z kieliszkiem szampana. Przykłada do ucha wygięty wibrator jakby rozmawiała przez telefon.Nie każda okazja będzie również dobrą okazją do takiej rozmowy, zawsze warto się upewnić, czy druga osoba czuje się komfortowo oraz ma przestrzeń, by na ten temat rozmawiać. Nigdy nie możemy wiedzieć, jakie są indywidualne doświadczenia związane z seksualnością drugiej osoby, dlatego należy pamiętać, że niektórzy mogą czuć się niekomfortowo poruszając tematy seksualne. Rozmowy o seksie nie powinny być nigdy wymuszone na drugiej osobie, potrzebna jest zawsze obopólna zgoda.

Masz prawo stawiać granice

Fakt, że poruszasz temat seksu z innymi nie oznacza, że jesteś im winien odpowiedzi i jesteś zmuszony wyjawiać wszystkie szczegóły ze swojego życia seksualnego. To Ty decydujesz o tym, ile chcesz powiedzieć. Jeśli ktoś będzie naciskał – grzecznie, ale stanowczo powiedz, że jest to temat, o którym nie chcesz rozmawiać. Nawet jeśli wszyscy w towarzystwie bardzo otwarcie rozmawiają na temat swojego życia seksualnego, Ty nie musisz tego robić i ulegać presji. Mów tyle i co jest w zgodzie z Twoimi potrzebami. Jedyną sytuacją, w której warto przemyśleć, czy kategoryczna odmowa rozmawiania o seksie jest korzystna, są rozmowy z osobą, z którą masz lub planujesz kontakt seksualny. 

Nie porównuj się 

Rozmowy o seksie mogą być bodźcem do porównywania się. Słuchając historii i perspektyw innych osób, pamiętaj, że jesteś oddzielną jednostką i choć możesz widzieć wiele podobieństw, możesz również mieć zupełnie inaczej. Każdy z nas ma inne potrzeby, jest inną osobą, ma innych partnerów seksualnych, dlatego jego seks będzie wyglądać inaczej. Jeśli zaobserwujesz u siebie, że zaczynasz porównywać się do innych, zauważ, z czego to wynika. Czasami rozmowy z przyjaciółmi pokazują nam, co jest dla nas ważne, jakie potrzeby są zaspokojone, a które nie. 

Czasami rozmowy z przyjaciółmi pokazują nam, co jest dla nas ważne, jakie potrzeby są zaspokojone, a które nie. 

Rozmowy o seksie z przyjaciółmi mogą wnieść do Twojego życia dużo zabawy, istotnych informacji na temat samego/samej siebie i bliskości, ale absolutnie nie musisz poruszać swojego życia seksualnego z nikim innym niż Twoja osoba partnerska, jeśli tego nie chcesz lub nie potrzebujesz. Może się to również zmieniać na przestrzeni Waszej znajomości lub różnych okresów życia i doświadczeń. Dlatego warto od czasu do czasu sprawdzić, czy jest to temat, który wspólnie chcecie eksplorować. 

Tekst: Magdalena Fritz
Ilustracja: Nikola Hahn

Avatar photo

O autorce:

Magdalena Fritz

Cześć, nazywam się Magda Fritz i jestem psycholożką, seksuolożką i psychoterapeutką. W ramach mojej pracy prowadzę konsultacje indywidualne i psychoterapię osób dorosłych. Zależy mi na tym, aby tworzyć bezpieczną przestrzeń, w której o seksualności i zdrowiu psychicznym rozmawiamy z otwartością i tolerancją. Tworzę projekt i podcast “Rozmowy o seksie”, który ma na celu normalizację rozmów o seksualności i poznawanie jej różnych odsłon, zarówno w kontekście indywidualnym jak i społecznym.