Przedwczesny wytrysk – przyczyny, sposoby i pomocne produkty

Avatar photo
Autorka:
03.04.2018 · Czas czytania: 4 min
Wyciągnięta dłoń z pomalowanymi paznokciami kieruje okrągły, czarny pierścień erekcyjny w stronę kwiatu anturium.Wyciągnięta dłoń z pomalowanymi paznokciami kieruje okrągły, czarny pierścień erekcyjny w stronę kwiatu anturium.

Problem przedwczesnego wytrysku to jedno z najpowszechniejszych zaburzeń funkcji seksualnych u mężczyzn. Seksuolog dr Andrzej Depko w jednej ze swoich książek informuje, że ok. 40% zgłaszających się do niego pacjentów narzeka na ten problem.

O przedwczesnym wytrysku możemy mówić wtedy, gdy ejakulacja następuje jeszcze przed rozpoczęciem stosunku lub zaraz po wprowadzeniu penisa do pochwy/odbytu, a mężczyzna w żaden sposób nie jest w stanie tego kontrolować. Problem ten może u niektórych mężczyzn występować przez całe życie, a u innych być jedynie etapem przejściowym związanym z wiekiem lub czynnikami zewnętrznymi, o których bardziej szczegółowo opowiem poniżej.

Przyczyny przedwczesnego wytrysku

Najczęściej za problem z przedwczesnym wytryskiem odpowiadają czynniki psychogenne, takie jak:

  • Stres. I może to być zarówno stres związany z codziennym życiem (praca, rodzina), jak i z podjęciem współżycia i strachem przed niesprawdzeniem się.
  • Nadmierne pobudzenie seksualne, które często występuje u mężczyzn, którzy dopiero rozpoczynają współżycie.
  • Brak stałej partnerki/partnera i nieregularne współżycie.
  • Lęk przed ciążą i zostaniem ojcem.
  • Zaburzenia nerwicowe i afektywne (stany depresyjne, depresja).
Dłoń trzyma czarny, gładki pierścień na penisa Dorcel Maximize Ring z dziewięcioma okrągłymi wypustkami na całej długości.

pierścień erekcyjny Maximize Ring

W większości tych przypadków problem z przedwczesnym wytryskiem jest przejściowy i znika samoczynnie. Jednak kiedy problem nie znika wraz z czasem, a podłożem są poważne czynniki psychogenne to wówczas warto umówić się na konsultację do psychologa lub psychologa-seksuologa oraz rozważyć rozpoczęcie psychoterapii. Można także wspomagająco sięgnąć po wiele produktów, które znacznie poprawią komfort współżycia, ale o nich napiszę w dalszej części.

Oprócz czynników psychogennych nie można także wykluczyć wpływu na przedwczesny wytrysk innych schorzeń lub zaburzeń, takich jak: zaburzenia erekcji, przerost prostaty, problemy z tarczycą (niedoczynność), infekcje dróg moczowych czy zaburzenie neurologiczne związane z układem serotoninowym (serotonina odgrywa kluczową rolę podczas wytrysku).

Sposoby radzenia sobie z przedwczesnym wytryskiem

Jeśli problem przedwczesnego wytrysku towarzyszy Ci od dłuższego czasu, a w Twoim życiu nie nastąpiły żadne gwałtowne zmiany i związany z nimi ciągły stres, to konieczna jest wizyta u lekarza. W pierwszej kolejności należy porozmawiać z lekarzem rodzinnym, który może pokierować pacjenta dalej, do seksuologa lub urologa. Ten z kolei na podstawie szczegółowego wywiadu zdecyduje czy konieczne są dalsze badania.

Jeśli problem przedwczesnego wytrysku występuje przez dłuższy czas, wizyta u lekarza jest konieczna.

Osoba ubrana w t-shirt i dżinsy siedzi na kolanie partnera. On trzyma przy jej kolanie zielono-miedziany masturbator MyHixel.

masturbator treningowy MyHixel

W przypadku przewlekłych problemów z przedwczesnym wytryskiem lekarz może zaproponować leczenie farmakologiczne, leczenie miejscowe w postaci preparatów zmniejszających doznania, metody treningowe lub psychoterapię indywidualną.

W przypadku problemów z przejściowym przedwczesnym wytryskiem (tzw. naturalnie zmienny przedwczesny wytrysk) warto dostosować się do wskazówek lekarza, a ponadto można się wspomóc sięgając po następujące sposoby i/lub produkty:

1. Metody treningowe i masturbatory

Wśród metod treningowych możemy wyróżnić:

  • Metoda ucisku – w momencie zbliżającego się wytrysku należy ścisnąć członek poniżej żołędzi, uniemożliwiając w ten sposób doprowadzenie do wytrysku. Gdy podniecenie nieco opadnie można podjąć kolejną próbę. Ćwiczenie można wykonywać samemu lub z drugą osobą.
  • Metoda „start-stop” – metodę tę najlepiej wykonywać z pomocą partnerki lub partnera. W momencie zbliżającego się wytrysku druga strona zaprzestaje jakichkolwiek ruchów, aż do opadnięcia podniecenia na tyle, by móc kontynuować.
  • Metoda zmęczenia – polega na częstych kontaktach seksualnych, w wyniku czego wydłużeniu ulega czas trwania reakcji seksualnych. Innym sposobem na zastosowanie tej metody jest masturbacja lub wspólne zabawy z drugą osobą w celu doprowadzenia do wytrysku, a następnie podjęcie współżycia.
  • Masturbatory treningowe (Fleshlight STU, Fleshlight GO STU, Fleshlight Quickshot STUMyHixel) – różnią się od klasycznych masturbatorów tym, że posiadają znacznie więcej stymulujących wypustek, dzięki czemu zapewniają intensywny trening, pomagają kontrolować wytrysk i pracować nad techniką. Świetnie sprawdzą się również w przypadku braku regularnego współżycia.

2. Prezerwatywy przedłużające stosunek

Dla wielu mężczyzn już sama prezerwatywa zdecydowanie osłabia odczucia płynące z penetracji, a te przedłużające stosunek zostały dodatkowo od wewnętrznej strony nasączone benzokainą – substancją, która działa znieczulająco. Dzięki odpowiedniemu stężeniu benzokainy (im większe, tym mocniejsze działanie) nie znieczula ona całkowicie, a jedynie zmniejsza doznania, co wpływa na opóźnienie wytrysku.

3. Żele, kremy i spraye opóźniające wytrysk

Preparaty opóźniające wytrysk – mogą zawierać lidokainę – substancję znieczulającą, która działa podobnie jak benzokaina w prezerwatywach, czyli zmniejsza doznania.

Dłoń trzyma ciemnoszare, kanciaste opakowanie sprayu wydłużającego stosunek z atomizerem i wytłoczoną nazwą marki YESforLOV.

spray wydłużający stosunek Pleasure Prolonging od YESforLOV

Tutaj ważne jest, aby po zastosowaniu preparatu poczekać aż całkowicie się on wchłonie lub zastosować prezerwatywę, aby nie znieczulić też partnerki/partnera. Inną opcją są preparaty zawierające naturalne składniki, które również działają w sposób przedłużający stosunek dzięki zastosowaniu np. ekstraktów z mięty pieprzowej, liści miłorzębu japońskiego czy kory dębu. Przykłady kosmetyków z takimi naturalnymi ekstraktami roślinnymi bez lidokainy i benzokainy to spray Pjur Med Pro-Long oraz żel System JO Prolonger.

4. Pierścienie erekcyjne

Pierścienie erekcyjne nakłada się wokół podstawy penisa, moszny lub obu jednocześnie. Mają za zadanie wzmocnić erekcję i ją wydłużyć. Podczas ucisku penis jest mocniej ukrwiony, a co za tym idzie jest mniej wrażliwy na bodźce (lekkie uczucie odrętwienia).

Na białym tle wyciągnięta dłoń trzyma czarny pierścień dla par Moqqa Tide z wibrującą wypustką o spiczastym kształcie.

wibrujący pierścień Moqqa

Do wyboru są ringi regulowane i o określonej średnicy (dla początkujących zaleca się ringi rozciągliwe lub regulowane lassa), z wibracjami lub bez. Te wibrujące zapewnią dodatkową stymulację łechtaczki partnerki, podczas stosunku. Wybór zależy od własnych preferencji i funduszy. Warto jednak wiedzieć, że pierścień powinien być silikonowy, a nie żelowy. Popularne, dostępne w drogeriach żelowe ringi, są na tyle rozciągliwe, że nie pełnią funkcji uciskowej.

TO WARTO PRZECZYTAĆ

Więcej na temat wyboru odpowiedniego pierścienia możesz przeczytać tutaj: Jak używać i jak dobrać odpowiedni pierścień erekcyjny? 

Przedwczesny wytrysk to jedno z najczęściej występujących zaburzeń funkcji seksualnych u mężczyzn. Warto o tym pamiętać i bez obaw zgłosić się do specjalisty jakim jest seksuolog. Odpowiednie leczenie lub zastosowanie środków pomocniczych ma ogromny wpływ na poprawę jakości życia seksualnego więc nie należy się tego wstydzić i sięgnąć po dostępne formy pomocy.

Pełną ofertę wspomagających kosmetyków opóźniających wytrysk w sklepie Secret Delivery znajdziesz tutaj:

Tekst: Natalia Trybus
Ilustracja: Nikola Hahn

Avatar photo

O autorce:

Natalia Trybus

Nazywam się Natalia Trybus i jestem edukatorką seksualną. Dla sklepu Secret Delivery tworzę cykl poradników „Wiedza o gadżetach”, w którym piszę o tym na co zwracać uwagę przy zakupie zabawek erotycznych oraz radzę, jak dobrać odpowiednie dla siebie produkty. Na blogu sklepu dzielę się z Wami także moimi recenzjami gadżetów. Moją misją jest przekazywanie wiedzy i pozytywnego podejścia do seksualności. Możecie mnie również znać z mojego kanału na YouTube „Pink Candy” poświęconego edukacji seksualnej, który prowadzę od 2015 roku.