Przedwczesny wytrysk – przyczyny, sposoby i pomocne produkty

Avatar photo
Autorka:
03.04.2018 · Czas czytania: 4 min
Wyciągnięta dłoń z pomalowanymi paznokciami kieruje okrągły, czarny pierścień erekcyjny w stronę kwiatu anturium.Wyciągnięta dłoń z pomalowanymi paznokciami kieruje okrągły, czarny pierścień erekcyjny w stronę kwiatu anturium.

Problem przedwczesnego wytrysku to jedno z najpowszechniejszych zaburzeń funkcji seksualnych u mężczyzn. Seksuolog dr Andrzej Depko w jednej ze swoich książek informuje, że ok. 40% zgłaszających się do niego pacjentów narzeka na ten problem.

O przedwczesnym wytrysku możemy mówić wtedy, gdy ejakulacja następuje jeszcze przed rozpoczęciem stosunku lub zaraz po wprowadzeniu penisa do pochwy/odbytu, a mężczyzna w żaden sposób nie jest w stanie tego kontrolować. Problem ten może u niektórych mężczyzn występować przez całe życie, a u innych być jedynie etapem przejściowym związanym z wiekiem lub czynnikami zewnętrznymi, o których bardziej szczegółowo opowiem poniżej.

Przyczyny przedwczesnego wytrysku

Najczęściej za problem z przedwczesnym wytryskiem odpowiadają czynniki psychogenne, takie jak:

  • Stres. I może to być zarówno stres związany z codziennym życiem (praca, rodzina), jak i z podjęciem współżycia i strachem przed niesprawdzeniem się.
  • Nadmierne pobudzenie seksualne, które często występuje u mężczyzn, którzy dopiero rozpoczynają współżycie.
  • Brak stałej partnerki/partnera i nieregularne współżycie.
  • Lęk przed ciążą i zostaniem ojcem.
  • Zaburzenia nerwicowe i afektywne (stany depresyjne, depresja).

W większości tych przypadków problem z przedwczesnym wytryskiem jest przejściowy i znika samoczynnie. Jednak kiedy problem nie znika wraz z czasem, a podłożem są poważne czynniki psychogenne to wówczas warto umówić się na konsultację do psychologa lub psychologa-seksuologa oraz rozważyć rozpoczęcie psychoterapii. Można także wspomagająco sięgnąć po wiele produktów, które znacznie poprawią komfort współżycia, ale o nich napiszę w dalszej części.

Oprócz czynników psychogennych nie można także wykluczyć wpływu na przedwczesny wytrysk innych schorzeń lub zaburzeń, takich jak: zaburzenia erekcji, przerost prostaty, problemy z tarczycą (niedoczynność), infekcje dróg moczowych czy zaburzenie neurologiczne związane z układem serotoninowym (serotonina odgrywa kluczową rolę podczas wytrysku).

Sposoby radzenia sobie z przedwczesnym wytryskiem

Jeśli problem przedwczesnego wytrysku towarzyszy Ci od dłuższego czasu, a w Twoim życiu nie nastąpiły żadne gwałtowne zmiany i związany z nimi ciągły stres, to konieczna jest wizyta u lekarza. W pierwszej kolejności należy porozmawiać z lekarzem rodzinnym, który może pokierować pacjenta dalej, do seksuologa lub urologa. Ten z kolei na podstawie szczegółowego wywiadu zdecyduje czy konieczne są dalsze badania.

Jeśli problem przedwczesnego wytrysku występuje przez dłuższy czas, wizyta u lekarza jest konieczna.

Osoba ubrana w t-shirt i dżinsy siedzi na kolanie partnera. On trzyma przy jej kolanie zielono-miedziany masturbator MyHixel.

masturbator treningowy MyHixel

W przypadku przewlekłych problemów z przedwczesnym wytryskiem lekarz może zaproponować leczenie farmakologiczne, leczenie miejscowe w postaci preparatów zmniejszających doznania, metody treningowe lub psychoterapię indywidualną.

W przypadku problemów z przejściowym przedwczesnym wytryskiem (tzw. naturalnie zmienny przedwczesny wytrysk) warto dostosować się do wskazówek lekarza, a ponadto można się wspomóc sięgając po następujące sposoby i/lub produkty:

1. Metody treningowe i masturbatory

Wśród metod treningowych możemy wyróżnić:

  • Metoda ucisku – w momencie zbliżającego się wytrysku należy ścisnąć członek poniżej żołędzi, uniemożliwiając w ten sposób doprowadzenie do wytrysku. Gdy podniecenie nieco opadnie można podjąć kolejną próbę. Ćwiczenie można wykonywać samemu lub z drugą osobą.
  • Metoda „start-stop” – metodę tę najlepiej wykonywać z pomocą partnerki lub partnera. W momencie zbliżającego się wytrysku druga strona zaprzestaje jakichkolwiek ruchów, aż do opadnięcia podniecenia na tyle, by móc kontynuować.
  • Metoda zmęczenia – polega na częstych kontaktach seksualnych, w wyniku czego wydłużeniu ulega czas trwania reakcji seksualnych. Innym sposobem na zastosowanie tej metody jest masturbacja lub wspólne zabawy z drugą osobą w celu doprowadzenia do wytrysku, a następnie podjęcie współżycia.
  • Masturbatory treningowe (Fleshlight Stamina Training Unit Pink Lady, kompaktowy model Fleshlight GO Stamina Training Unit STU, model z podwójnym otworem Fleshlight Quickshot Stamina Training Unit, MyHixel) – różnią się od klasycznych masturbatorów tym, że posiadają znacznie więcej stymulujących wypustek, dzięki czemu zapewniają intensywny trening, pomagają kontrolować wytrysk i pracować nad techniką. Świetnie sprawdzą się również w przypadku braku regularnego współżycia.

2. Prezerwatywy przedłużające stosunek

Dla wielu mężczyzn już sama prezerwatywa zdecydowanie osłabia odczucia płynące z penetracji, a te przedłużające stosunek zostały dodatkowo od wewnętrznej strony nasączone benzokainą – substancją, która działa znieczulająco. Dzięki odpowiedniemu stężeniu benzokainy (im większe, tym mocniejsze działanie) nie znieczula ona całkowicie, a jedynie zmniejsza doznania, co wpływa na opóźnienie wytrysku.

3. Żele, kremy i spraye opóźniające wytrysk

Preparaty opóźniające wytrysk – mogą zawierać lidokainę – substancję znieczulającą, która działa podobnie jak benzokaina w prezerwatywach, czyli zmniejsza doznania.

Tutaj ważne jest, aby po zastosowaniu preparatu poczekać aż całkowicie się on wchłonie lub zastosować prezerwatywę, aby nie znieczulić też partnerki/partnera. Inną opcją są preparaty zawierające naturalne składniki, które również działają w sposób przedłużający stosunek dzięki zastosowaniu np. ekstraktów z mięty pieprzowej, liści miłorzębu japońskiego czy kory dębu. Przykłady kosmetyków z takimi naturalnymi ekstraktami roślinnymi bez lidokainy i benzokainy to spray opóźniający wytrysk Pjur Med Pro-Long oraz żel System JO Prolonger.

4. Pierścienie erekcyjne

Pierścienie erekcyjne nakłada się wokół podstawy penisa, moszny lub obu jednocześnie. Mają za zadanie wzmocnić erekcję i ją wydłużyć. Podczas ucisku penis jest mocniej ukrwiony, a co za tym idzie jest mniej wrażliwy na bodźce (lekkie uczucie odrętwienia).

Na białym tle wyciągnięta dłoń trzyma czarny pierścień dla par Moqqa Tide z wibrującą wypustką o spiczastym kształcie.

wibrujący pierścień Moqqa

Do wyboru są ringi regulowane i o określonej średnicy (dla początkujących zaleca się ringi rozciągliwe lub regulowane lassa), z wibracjami lub bez. Te wibrujące zapewnią dodatkową stymulację łechtaczki partnerki, podczas stosunku. Wybór zależy od własnych preferencji i funduszy. Warto jednak wiedzieć, że pierścień powinien być silikonowy, a nie żelowy. Popularne, dostępne w drogeriach żelowe ringi, są na tyle rozciągliwe, że nie pełnią funkcji uciskowej.

TO WARTO PRZECZYTAĆ

Więcej na temat wyboru odpowiedniego pierścienia możesz przeczytać tutaj: Jak używać i jak dobrać odpowiedni pierścień erekcyjny? 

Przedwczesny wytrysk to jedno z najczęściej występujących zaburzeń funkcji seksualnych u mężczyzn. Warto o tym pamiętać i bez obaw zgłosić się do specjalisty jakim jest seksuolog. Odpowiednie leczenie lub zastosowanie środków pomocniczych ma ogromny wpływ na poprawę jakości życia seksualnego więc nie należy się tego wstydzić i sięgnąć po dostępne formy pomocy.

Pełną ofertę wspomagających kosmetyków opóźniających wytrysk w sklepie Secret Delivery znajdziesz tutaj:

Tekst: Natalia Trybus
Ilustracja: Nikola Hahn

Avatar photo

O autorce:

Natalia Trybus

Nazywam się Natalia Trybus i jestem edukatorką seksualną. Dla sklepu Secret Delivery tworzę cykl poradników „Wiedza o gadżetach”, w którym piszę o tym na co zwracać uwagę przy zakupie zabawek erotycznych oraz radzę, jak dobrać odpowiednie dla siebie produkty. Na blogu sklepu dzielę się z Wami także moimi recenzjami gadżetów. Moją misją jest przekazywanie wiedzy i pozytywnego podejścia do seksualności. Możecie mnie również znać z mojego kanału na YouTube „Pink Candy” poświęconego edukacji seksualnej, który prowadzę od 2015 roku.