Lubrykanty czyli czym i po co nawilżać miejsca intymne oraz jaki lubrykant wybrać | Poradnik

Autorka:
30.04.2017 · Czas czytania: 6 min
lubrykanty nawilzanie miejsc intymnych poradnik lubrykanty nawilzanie miejsc intymnych poradnik 1b
Mimo, iż już setki lat temu ludzie praktykowali różnego rodzaju „nawilżacze” aby uprzyjemnić sobie życie seksualne to dziś nadal zdarzają się osoby, które uważają sięganie po lubrykant za coś niewłaściwego. Spotykam w swojej pracy kobiety, które obwiniają się o brak wystarczającego nawilżenia, które czują się przez to gorsze. Staram się im wtedy wytłumaczyć, że nie ma w tym nic złego, większość z nas sięga po żele nawilżające i nie jest to powód do wstydu.

Zarówno u kobiet jak i u mężczyzn występuje coś co nazywamy niezgodnością pobudzenia. U mężczyzn może się objawić brakiem erekcji w momencie podniecenia lub zupełnie odwrotnie, erekcją w momencie zupełnego braku ochoty na seks. U kobiet taka niezgodność występuje zdecydowanie częściej i sprawia, że czasem mimo podniecenia naturalne nawilżenie jest niewielkie lub nie ma go wcale.

Lubrykanty zapewniają odpowiednie nawilżenie miejsc intymnych podczas stosunku oraz podczas używania zabawek erotycznych, sprawiają że seks jest przyjemniejszy i może trwać dłużej.

lubrykanty na bazie wody

lubrykanty na bazie wody

W tym miejscu pragnę podkreślić, że jest to całkowicie normalne i zdarza się u większości z nas, kobiet. Ponadto na różnym etapie naszego życia poziom nawilżenia również się zmienia, wpływ może mieć wiek (np. okres menopauzy), stres czy choroby. W takiej sytuacji warto sięgnąć po lubrykant, by móc się nadal cieszyć seksem. Lubrykanty zapewniają odpowiednie nawilżenie miejsc intymnych podczas stosunku oraz podczas używania zabawek erotycznych. Pozwalają uniknąć mechanicznych mikrouszkodzeń naskórka i śluzówki, sprawiają że seks jest przyjemniejszy i może trwać dłużej.

Wybór odpowiedniego żelu nawilżającego nie jest trudny, pod warunkiem że macie podstawową wiedzę na ten temat. I z tym właśnie dzisiaj do Was przychodzę! Po przeczytaniu tego poradnika będziecie bogatsi w wiedzę na temat rodzajów lubrykantów, ich zastosowań, a także przeciwwskazań. Wam pozostanie jedynie podjęcie decyzji dotyczącej tego, który z nich będzie najbardziej odpowiedni do Waszych potrzeb. Na zdjęciach z tego poradnika będziecie mogli także prześledzić jaką konsystencję ma dany rodzaj lubrykantu. Lubrykanty można podzielić na dwie główne grupy: lubrykanty wodne i silikonowe. I od tego podziału właśnie zaczniemy!

Lubrykanty wodne (na bazie wody)

Lubrykanty wodne, czyli inaczej mówiąc lubrykanty, których bazą jest woda. Drugim głównym składnikiem jest najczęściej nawilżająca gliceryna lub glikol propylenowy. W przypadku nadwrażliwości lub alergii na glicerynę radzę sprawdzać składy i wybierać żele bez gliceryny, np. Pjur Med Sensitive Glide (zobacz recenzję), System JO Agapé (zobacz recenzję), Pink Water (zobacz recenzję) lub inne lubrykanty wodne bez gliceryny dostępne tutaj.

lubrykant wodny JO H2O

lubrykant wodny JO H2O

Żele wodne to najbardziej popularna i najliczniejsza grupa żeli. Są one bardzo delikatnie, świetnie sprawdzają się do nawilżania miejsc intymnych zarówno kobiet, jak i mężczyzn tak przy klasycznym stosunku, jak i do zabaw z gadżetami erotycznymi. Bez problemu można ich używać do aplikacji kulek gejszy czy kubeczka menstruacyjnego. Można je także stosować razem z prezerwatywami.

Lubrykanty ze względu na wodę zawartą w swoim składzie dość szybko się wchłaniają i wysychają, a co za tym idzie należy użyć ich więcej i w razie potrzeby czynność powtórzyć w trakcie zbliżenia lub masturbacji. Z tego samego powodu mogą okazać się niewystarczające dla kobiet, które mają większe problemy z naturalną lubrykacją lub cierpią na suchość pochwy. Warto też podkreślić, że żele wodne bardzo łatwo się zmywają, a przez to nie są wskazane do zabaw w wodzie.

  • Zalety: delikatne nawilżenie zbliżone do naturalnego, można stosować z silikonowymi gadżetami i prezerwatywami, duży wybór,
  • Wady: większa zużywalność, nie nadają się do stosowania w wodzie.
system jo h2o uniwersalny lubrykant na bazie wody 60ml 1
JO H2O lubrykant wodny 60 ml 32,90 zł
KUP TERAZ

Lubrykanty silikonowe (na bazie silikonu)

Lubrykanty silikonowe, czyli żele na bazie silikonu. Są one zdecydowanie bardziej śliskie i trwalsze niż wodne. Już niewielka ich ilość daje bardzo dobry poślizg i zabezpieczenie przed otarciami.

lubrykant silikonowy JO Premium

lubrykant silikonowy JO Premium

Z racji tego, że nie wchłaniają się i nie zmywają tak szybko to idealnie nadają się do stosunków analnych gdzie brakuje naturalnego nawilżenia. Z tego samego powodu świetnie sprawdzą się również w wannie czy pod prysznicem. Można je stosować z prezerwatywą. Mogą stać się również alternatywą dla olejków do masażu, świetnie rozprowadzają się na skórze nadając jej aksamitną powłokę bez uczucia kleistości. Dodatkowo takie lubrykanty nie uczulają i są odpowiednie dla alergików. Niestety lubrykanty na bazie silikonu mogą uszkadzać gadżety silikonowe i nie należy ich razem stosować.

  • Zalety: większa śliskość i trwałość, idealne do seksu analnego i zabaw w wodzie, hipoalergiczne, mogą zastąpić olejek do masażu, można stosować z prezerwatywami,
  • Wady: nie można używać z silikonowymi gadżetami erotycznymi, trudniej się zmywają, odradza się stosowanie przy częstych infekcjach.
system jo premium lubrykant na bazie silikonu 60ml 1
JO Premium lubrykant silikonowy 60 ml 49,90 zł
KUP TERAZ

Oprócz tego głównego podziału możemy wyróżnić mniejsze grupy, zawierające się w powyższych, ale zdecydowanie bardziej wyspecjalizowane. I tak oto mamy:

Lubrykanty hybrydowe (wodno-silikonowe)

Lubrykanty hybrydowe, dostępne już od jakiegoś czasu, powstały z połączenia lubrykantu wodnego z lubrykantem silikonowym. Dzięki temu otrzymujemy najlepsze właściwości lubrykantu na bazie wody i silikonu zamknięte w jednym kosmetyku.

lubrykant hybrydowy JO Hybrid

lubrykant hybrydowy JO Hybrid

Lubrykanty wodno-silikonowe są delikatne jak lubrykanty wodne, jednak dają lepszy poślizg i i utrzymują się zdecydowanie dłużej, co zawdzięczają dodatkowi silikonu. Mają bardzo ciekawą, gęstą i aksamitną w dotyku konsystencję. Można ich używać zarówno z silikonowymi gadżetami erotycznymi jak i z każdym rodzajem prezerwatywy. Wyjątek stanowią żele hybrydowe powstałe z połączenia lubrykantu wodnego z olejkiem (jak np. seria JO Coconut z olejkiem kokosowym), ponieważ ze względu na dodatek olejku tego typu lubrykantów nie należy łączyć z prezerwatywami.

MOJA RADA

Producent lubrykantu System JO Hybrid podaje, że może być on używany razem ze wszystkimi zabawkami erotycznymi. Jeśli jednak używasz lubrykantu z gadżetem erotycznym i producent tego gadżetu wyraźnie podkreśla, że do nawilżania jego produktu można używać wyłącznie lubrykantu na bazie wody to zastosuj się do zaleceń producenta gadżetu. Zrezygnuj wtedy z żelu hybrydowego i wybierz klasyczny żel na bazie wody. Lepiej dmuchać na zimne!

system jo hybrid uniwersalny lubrykant hybrydowy 60ml 1
JO Hybrid lubrykant hybrydowy 60 ml 39,90 zł
KUP TERAZ

Lubrykanty analne

Lubrykanty analne są to żele na bazie wody lub na bazie silikonu. Jeśli używasz analnych, silikonowych gadżetów erotycznych to wybierz lubrykant analny na bazie wody czyli bezpieczny dla silikonowych gadżetów. Jeśli natomiast ma to być żel do seksu analnego z penetracją penisem to w tej sytuacji lepiej sprawdzi się bardziej śliski i trwały analny lubrykant silikonowy.

lubrykant analny Soothe

lubrykant analny Soothe

Lubrykanty analne charakteryzują się tym, że mają gęstszą konsystencję, dzięki czemu utrzymują się dłużej, dają większy komfort i lepiej zapobiegają otarciom co jest wyjątkowo ważne w przypadku stosunków analnych. Należy podkreślić, że odbyt nie ma takich zdolności samonawilżania się jak ma pochwa, dlatego w przypadku używania analnych zabawek erotycznych oraz w przypadku stosunków analnych lubrykant jest absolutnie niezbędny!

intimate earth soothe anal organiczny wodny lubrykant analny 60ml 1
Soothe lubrykant analny 60 ml 39,90 zł
KUP TERAZ

Lubrykanty smakowe

Lubrykanty smakowe, idealne do seksu oralnego, są to oczywiście żele na bazie wody, ale dodatkowo wzbogacone o smakowe aromaty.

lubrykant smakowy JO Gelato

lubrykant smakowy JO Gelato

Takie lubrykanty powinny mieć wyraźnie oznaczenie, że są smakowe, a nie tylko zapachowe. Dzięki temu mamy pewność, że pokryte nimi miejsca intymne można bez przeszkód smakować, lizać i całować. Unikajcie lubrykantów, w których wyczuwalny jest chemiczny zapach, na pewno nie będą smaczne. Polecam pyszną serię lubrykantów JO Gelato (zobacz recenzję), których smaki zostały zainspirowane popularnymi deserami takimi jak tiramisu, solony karmel czy crème brûlée.

system jo gelato hazelnut espresso lubrykant o smaku orzechowego espresso 30ml 1
JO Gelato lubrykant smakowy 30 ml 21,90 zł
KUP TERAZ!

Lubrykanty rozgrzewające i chłodzące

Lubrykanty rozgrzewające i chłodzące, które dzięki odpowiednim składnikom (jak np. mentol czy ekstrakty z mięty pieprzowej, cynamonu lub imbiru) zapewniają dodatkowe doznania.

lubrykant rozgrzewający Melt

lubrykant rozgrzewający Melt

W przypadku tych żeli najlepiej zacząć od niewielkiej ilości, żeby przetestować czy taki efekt nam odpowiada. Ciekawym pomysłem jest zabawa w ciepło-zimno i stosowanie takich lubrykantów na przemian. Nigdy nie wybierajcie natomiast lubrykantów chłodzących i rozgrzewających na swój pierwszy raz, czy to pierwszy raz w ogóle, czy też z nową partnerką/nowym partnerem. Nie każdy lubi uczucie chłodzenia lub grzania i takie eksperymenty lepiej zachować sobie na później.

intimate earth melt organiczny lubrykant na bazie wody rozgrzewajacy 60ml 1
Melt lubrykant rozgrzewający 60 ml 39,90 zł
KUP TERAZ

Lubrykanty organiczne

Lubrykanty organiczne, czyli żele wyprodukowane z najwyższej jakości, certyfikowanych składników pochodzenia roślinnego. To najlepszy wybór dla zwolenniczek i zwolenników kosmetyków naturalnych. Lubrykanty z tej kategorii to także żele nietestowane na zwierzętach oraz w 100% wegańskie.

lubrykant organiczny JO Natural Love

lubrykant organiczny JO Natural Love

Dodatkowo nie posiadają one w swoim składzie parabenów, silikonów i sztucznych substancji barwiących czy zapachowych. Lubrykanty organiczne będą świetnym wyborem nie tylko dla osób dbających o środowisko, ale również dla tych skłonnych do podrażnień i uczuleń na konserwanty. Warto podkreślić, że lubrykanty z tej kategorii za sprawą naturalnych ekstraktów roślinnych mają często ciemniejszy kolor i charakterystyczny ziołowy zapach, co nie każdemu będzie odpowiadać.

system jo organic lubricant ekologiczny lubrykant 60ml 1
JO Natural Love lubrykant organiczny 60 ml 49,90 zł
KUP TERAZ

Lubrykanty regeneracyjne

Lubrykanty regeneracyjne i przeciw infekcjom, czyli żele które nie tylko nawilżają, ale także dzięki takim składnikom jak np. rumianek, aloes czy olejek z drzewa herbacianego działają kojąco, przeciwzapalnie i przeciwgrzybicznie. Świetnie nadają się dla kobiet, które zmagają się z częstymi infekcjami pochwy.

lubrykant regeneracyjny Defense

lubrykant regeneracyjny Defense

Polecam w szczególności lubrykant Intimate Earth Defense (zobacz recenzję) pełen dobroczynnych ekstraktów ziołowych. Innym świetnym lubrykantem z tej kategorii jest lubrykant Pjur Med Repair Glide (zobacz recenzję), który dzięki zawartości kwasu hialuronowego działa silnie nawilżająco i jest rekomendowany dla kobiet po porodzie, w okresie menopauzy, po kuracjach hormonalnych czy z problemem suchości pochwy.

intimate earth defense protection organiczny lubrykant na bazie wody przeciw infekcjom 60ml 1
Defense lubrykant regeneracyjny 60 ml 39,90 zł
KUP TERAZ
TO JEST WAŻNE

Do nawilżania pochwy nigdy nie używaj zbyt ciężkich produktów takich jak czyste oleje roślinne, balsamy, kremy czy wazelina. Może to spowodować pęknięcie prezerwatyw, zniszczenie gadżetów erotycznych, a także doprowadzić do infekcji intymnej.

Wierzę, że po przeczytaniu powyższego tekstu wybór odpowiedniego lubrykantu stanie się dla Was łatwiejszy. Zachęcam Was do próbowania! Jeśli tylko macie możliwość proście o darmowe próbki lub wybierajcie mniejsze pojemności, dzięki temu macie możliwość zapoznania się z różnymi markami, konsystencjami czy smakami i wybrać to co najbardziej Wam odpowiada. I pamiętajcie, żeby przede wszystkim potraktować to jako dobrą zabawę.

Pełną ofertę lubrykantów w sklepie Secret Delivery znajdziesz tutaj:

Tekst: Natalia Trybus
Ilustracja: Nikola Hahn

O autorce:

Natalia Trybus

Nazywam się Natalia Trybus i jestem edukatorką seksualną. Dla sklepu Secret Delivery tworzę cykl poradników „Wiedza o gadżetach”, w którym piszę o tym na co zwracać uwagę przy zakupie zabawek erotycznych oraz radzę, jak dobrać odpowiednie dla siebie produkty. Na blogu sklepu dzielę się z Wami także moimi recenzjami gadżetów. Moją misją jest przekazywanie wiedzy i pozytywnego podejścia do seksualności. Możecie mnie również znać z mojego kanału na YouTube „Pink Candy” poświęconego edukacji seksualnej, który prowadzę od 2015 roku.

Proponowane artykuły

Poradnik o seksie oralnym dla początkujących.

Poradnik o seksie oralnym dla początkujących.

Autorka:
23.10.2017 · Czas czytania: 5 min

Seks oralny zwany także miłością francuską to jedna z najczęstszych praktyk seksualnych, stosowanych w każdej orientacji. Dla jednych jest to niezwykle efektywna forma gry wstępnej, a dla innych forma spełnienia sama w sobie, a nie element pośredni czy wprowadzający. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby miłość francuską wykorzystywać zarówno w jeden jak i drugi sposób.

Czytaj więcej
Pozytywna seksualność. Czym jest i jak być bardziej sekspozytywną osobą?

Pozytywna seksualność. Czym jest i jak być bardziej sekspozytywną osobą?

Autorka:
28.05.2019 · Czas czytania: 5 min

Myśląc o seksie, pierwszym punktem odniesienia, według którego dokonujemy oceny zachowań seksualnych innych ludzi są: nasza własna aktywność, orientacja psychoseksualna, tożsamość płciowa, wartości i przekonania. Dlatego współżycie osób homoseksualnych może wydawać się nam odpychające, a branie tabletki po stosunku nie do pomyślenia.

Czytaj więcej