Leksykon seksu A-Z, czyli słowniczek pojęć związanych z seksualnością, które warto znać

Avatar photo
Autorka:
21.06.2020 · Czas czytania: 4 min
Leżąca osoba ubrana w ozdobne majtki i stanik na brzuchu ma ułożone kwiaty, a nad jej szyją wisi jeszcze jeden kwiat.Leżąca osoba ubrana w ozdobne majtki i stanik na brzuchu ma ułożone kwiaty, a nad jej szyją wisi jeszcze jeden kwiat.

A jak antykoncepcja

Seks uprawiamy z różnych powodów – nie tylko po to, aby mieć dzieci. Antykoncepcja daje nam możliwość zdecydować kiedy i czy w ogóle chcemy je posiadać, jednocześnie nie musząc rezygnować z aktywności seksualnej. Seks pełni bowiem różne funkcje – m.in. pozwala nam się zrelaksować, doświadczyć przyjemności i pogłębić więź z drugą osobą. Na rynku istnieje wiele metod antykoncepcji – z pomocą lekarza z pewnością znajdziemy najbardziej odpowiednią dla siebie. Warto jednak pamiętać, że jedyną metodą, która chroni zarówno przed niechcianą ciążą, jak i chorobami przenoszonymi drogą płciową, jest prezerwatywa. Odpowiedzialność za antykoncepcję powinny wziąć na siebie wszystkie osoby zaangażowane w relację intymną.

C jak ciałopozytywność

Ruch body positive (czyli inaczej ciałopozytywności) zakłada, że ciała wszystkich ludzi są takie, jakie powinny być. Afirmuje on więc nie tylko każdy rodzaj sylwetki, ale także różne aspekty cielesności (jak np. cellulit, rozstępy, owłosienie, piegi). Ciałopozytywność jest więc akceptacją ciała, niezależnie od tego, jak ono wygląda. Warto wiedzieć, że osądzanie swojego ciała, uważanie, że jest niewystarczająco atrakcyjne i skupianie się na kompleksach to jedne z przyczyn zahamowań w relacjach intymnych, które uniemożliwiają nam zatracenie się w przyjemności.

TO WARTO PRZECZYTAĆ

Więcej informacji o ciałopozytywności znajdziesz w moim artykule: Ciałopozytywność, akceptacja ciała i seksualne self-care.

E jak edging

Jest to technika, której celem jest zwiększenie intensywności orgazmu poprzez celowe jego opóźnianie. Polega ona na zaprzestaniu stymulacji w momencie, w którym czujemy, że jesteśmy na granicy jego doświadczenia, a następnie rozpoczęciu jej od nowa. Cały cykl możemy powtarzać tyle razy, ile mamy na to ochotę. Dzięki temu wydłużamy czas przeżywania zmysłowej przyjemności. Dla mężczyzn (osób z penisem) edging może być świetnym sposobem na ćwiczenie kontroli wytrysku.

G jak gadżety erotyczne

Gadżety erotyczne mają wiele zalet. Mogą między innymi urozmaicić każdy rodzaj seksu (zarówno solo, jak i partnerski), pobudzić naszą kreatywność, zwiększyć intensywność doznań czy pomóc w eksploracji swojej seksualności. Pozwalają także zdjąć z partnerów presję związaną ze sprawnością (np. koniecznością uzyskania i utrzymania erekcji). A co najważniejsze, dzięki nim wiele osób doświadcza swojego pierwszego orgazmu!

Gadżety erotyczne pozwalają zdjąć z partnerów presję związaną ze sprawnością (np. koniecznością uzyskania i utrzymania erekcji). A co najważniejsze, dzięki nim wiele osób doświadcza swojego pierwszego orgazmu!

K jak kontekst

Kontekst to okoliczności zewnętrzne i wewnętrzny stan naszego umysłu, które mogą wpływać na naszą reakcję seksualną. Inaczej mówiąc, są to czynniki takie jak m.in. nastrój, pora dnia, atmosfera, stres, zmęczenie, lęk, sytuacja w związku, cechy partnera, stosowane techniki, które mogą aktywować mechanizm pobudzania lub hamowania, a co za tym idzie, sprawiać, że postrzegamy daną sytuację jako erotyczną lub nie. Zadbanie o odpowiedni kontekst może zagwarantować nam wspaniały seks! Kiedy więc mamy wrażenie, że coś jest z nami nie tak, zastanówmy się w pierwszej kolejności czy przypadkiem nie potrzebujemy po prostu lepszego kontekstu.

L jak lubrykant

Wiele osób czuje się niekomfortowo sięgając po lubrykant. Zupełnie niepotrzebnie! Odpowiedni stopień nawilżenia zmniejsza ryzyko otarć, a także bólu. Seks, zarówno partnerski, jak i ten solo, staje się dzięki temu bardziej przyjemny. Kiedy korzystamy z gadżetów, pamiętajmy o tym, aby wybierać lubrykanty na bazie wody – nie zniszczą one powierzchni zabawek. Silikonowe natomiast sprawdzą się w przypadku penetracji i pieszczot (można ich używać z zabezpieczeniem, a także pod prysznicem lub w wannie, nie kleją się, są bardziej wydajne i śliskie od tych na bazie wody). Możemy ponadto wymienić lubrykanty hybrydowe, smakowe, organiczne i wiele więcej!

TO WARTO PRZECZYTAĆ

Przeczytaj poradnik i dowiedz się, jaki lubrykant wybrać dla siebie: Czym i po co nawilżać miejsca intymne? Poradnik o lubrykantach.

Ł jak łechtaczka

Łechtaczka jest narządem stworzonym wyłącznie do tego, aby dostarczać przyjemności. Jej główka zawiera aż 8 tysięcy zakończeń nerwowych (dwa razy więcej niż penis!), co czyni ją niezwykle wrażliwą na dotyk. To właśnie jej stymulacja pozwala wielu kobietom (osobom z pochwą) doświadczyć orgazmu. Warto ją odnaleźć i docenić!

TO WARTO PRZECZYTAĆ

Więcej informacji na temat łechtaczki znajdziesz w tym artykule: Jej Wysokość Łechtaczka – co warto o niej wiedzieć?

M jak mindfulness

Mindfulness to bycie świadomym chwili obecnej poprzez zwracanie uwagi na własne myśli, uczucia i sygnały płynące z ciała, przy jednoczesnym nie ocenianiu ich. Uważność jest umiejętnością, która może wnieść wiele dobrego do naszego życia seksualnego. Pozwala skupić się na zmysłowej rozkoszy, zatracić w niej i spotęgować doświadczaną przyjemnością. Pomaga także zerwać z rutyną! A co najważniejsze, uważności można się nauczyć.

N jak niezgodność pobudzenia

Czasem zdarza się, że odczuwamy pobudzenie, ale nasze narządy nie reagują na bodźce seksualne – nie pojawia się nawilżenie lub erekcja. Możemy także doświadczyć sytuacji odwrotnej, gdy reakcja genitalna jest obecna, ale na poziomie psychicznym nie czujemy się podnieceni. U kobiet (osób z pochwą) zgodność pobudzenia wynosi jedynie 10%, u mężczyzn natomiast (osób z penisem) aż 50%. I jest to zupełnie normalne zjawisko. Skąd mamy mieć jednak pewność, że druga osoba ma ochotę na seks? Ufajmy temu, co mówi! Jej słowa są tutaj najważniejsze.

O jak orgazm

Orgazm to nagłe, niekontrolowane uwolnienie napięcia seksualnego. Mimo że zazwyczaj jest to przyjemne doświadczenie, nie jest równoważne z satysfakcją seksualną. Inaczej mówiąc, jego wystąpienie nie jest niezbędne do tego, aby seks był udany i dawał poczucie spełnienia.

TO WARTO PRZECZYTAĆ

Więcej informacji o orgazmach znajdziesz w tym artykule: 10 mitów na temat kobiecych i męskich orgazmów.

P jak pożądanie spontaniczne i responsywne

Ludzie doświadczają dwóch rodzajów pożądania – pożądania spontanicznego i responsywnego. Oba są zdrowe i normalne. Pożądanie spontaniczne pojawia się “samo z siebie”, responsywne natomiast w miarę angażowania się w seks zainicjowany przez drugą osobę w sprzyjającym kontekście. Wiedza na temat tego, jak działa nasze pożądanie może nam pomóc ustalić kto w związku inicjuje seks i w jaki sposób. Pozwala także uniknąć nieporozumień na tym tle.

TO WARTO PRZECZYTAĆ

Więcej informacji o typach pożądania znajdziesz w tym artykule: Dlaczego kobiety nie inicjują seksu? Jakie są typy pożądania seksualnego i dlaczego warto znać swój.

R jak rozmowa

W seksie komunikacja jest bardzo ważna. Bez niej wiele spraw może pozostać w sferze domysłów. Konsekwencją braku komunikacji mogą być także liczne nieporozumienia i pretensje. Ważne jednak, aby podczas rozmowy słuchać siebie nawzajem, a także powstrzymać się od oceny. Ponadto, warto mówić o swoich uczuciach i potrzebach – jak my się z tym czujemy i co chcielibyśmy zmienić. Nie atakujmy poprzez zwroty “ty zawsze!”, “ty nigdy!”, ponieważ mogą one tylko dolać oliwy do ognia.

TO WARTO WYPRÓBOWAĆ

W rozmowie o seksie może Wam pomóc Seksomównik – narzędzie dla osób będących w relacji seksualnej, które chcą poruszyć istotne zagadnienia związane ze sferą seksualną. To zbiór aż 126 haseł dotyczących seksu i seksualności. Seksomównik możesz zamówić tutaj.

S jak sekspozytywność

Pozytywna seksualność jest podejściem zachęcającym do doznawania seksualnej przyjemności w taki sposób, w jaki mamy na to ochotę. Mówi ona o równości wszystkich aktywności seksualnych oraz traktowaniu ich jako zdrowe i normalne. Pod warunkiem, że są one podejmowanie za świadomą zgodą wszystkich zaangażowanych osób, nie łamią prawa, ani nie zagrażają zdrowiu lub życiu.

TO WARTO PRZECZYTAĆ

Dowiedz się więcej na temat pozytywnej seksualności: Pozytywna seksualność. Czym jest i jak być bardziej sekspozytywną osobą?

W jak wulwa i wagina

Słowa te często stosowane są zamiennie, mimo że oznaczają coś zupełnie innego. Wulwa jest określeniem zewnętrznych narządów płciowych (inna nazwa to srom lub coraz popularniejsza cipka). Natomiast wagina to inaczej pochwa, a więc wąski przewód mięśniowy, który prowadzi od wulwy do macicy.

Z jak zgoda na seks

Podjęcie aktywności seksualnej wymaga świadomej zgody wszystkich zaangażowanych w nią osób. Powinna ona być uzyskiwana przy każdym kontakcie i spełniać pewne kryteria. Po pierwsze musi być dobrowolna, a więc niewymuszona (np. szantaż emocjonalny nie pozostawia miejsca na taką zgodę). Po drugie świadoma – otrzymanie takiej zgody nie jest możliwe, gdy osoba jest pod wpływem środków psychoaktywnych (tj. alkoholu, narkotyków), straciła przytomność, śpi. Po trzecie, zgoda musi być wyrażona jasno, najlepiej za pomocą słów – w taki sposób, który nie pozostawia wątpliwości. Po czwarte, powinna być także entuzjastyczna. Co ważne, zgoda na seks może w każdym momencie zostać cofnięta.

TO WARTO PRZECZYTAĆ

Więcej informacji o świadomej zgodzie na seks znajdziesz w tym artykule: Świadoma zgoda na seks – kluczowy element zbliżeń.

Tekst: Joanna Niedziela
Ilustracja: Nikola Hahn

Avatar photo

O autorce:

Joanna Niedziela

Nazywam się Joanna Niedziela i jestem psychologiem-seksuologiem. Dla sklepu Secret Delivery tworzę cykl artykułów „Okiem Seksuologa”. Moim celem jest zwiększanie świadomości i otwartości Polaków w sprawach seksu poprzez przekazywanie rzetelnej i aktualnej wiedzy oraz oswajanie tematów tabu. Prowadzę swojego bloga „Seksuolog bez tabu”. Współpracuję z Fundacją Trans-Fuzja. Jestem sojusznikiem osób LGBT+. Bliska jest mi idea pozytywnej seksualności.