Podstawy wiedzy o gadżetach – leksykon zabawek erotycznych

Avatar photo
Autorka:
20.12.2021 · Czas czytania: 10 min
Dłoń z pomalowanymi na czerwono paznokciami trzyma bezdotykowy masażer łechtaczki w kształcie pingwinka z czerwoną muszką.Dłoń z pomalowanymi na czerwono paznokciami trzyma bezdotykowy masażer łechtaczki w kształcie pingwinka z czerwoną muszką.

Rozmaitość gadżetów erotycznych oraz ich nazewnictwa (różniącego się w zależności od dystrybutora) może przyprawiać o zawrót głowy. Jak ma się w tym wszystkim połapać osoba dopiero zaczynająca się interesować gadżetami erotycznymi?

Przyznam, że kiedy sama dopiero zapoznawałam się z różnymi rodzajami zabawek erotycznych, brakowało mi kompleksowego przewodnika, który wyjaśniłby mi, do czego właściwie służą poszczególne produkty, czym różnią się od siebie podobne gadżety i jak znaleźć rozwiązanie dopasowane do moich potrzeb. Teraz, po kilku latach zgłębiania wiedzy o gadżetach erotycznych i testowania ich w praktyce postaram się oprowadzić Cię po świecie zabawek służących intymnej przyjemności tak, by ułatwić Ci wybór pierwszych (lub kolejnych) gadżetów.

Leksykon gadżetów

Co więc warto wiedzieć o różnych typach produktów? Jak je nazywać? Jak działają? Poniżej przybliżam podstawowe informacje o różnych rodzajach zabawek erotycznych z podziałem na obszary i okazje do ich zastosowania.

Osoba ubrana w same dżinsy trzyma przed klatką piersiową duży liść i mały, koralowy masażer łechtaczki w kształcie serduszka.

masażer łechtaczki Rianne S Heart Vibe

Muszę jednak zaznaczyć, że wykorzystany przeze mnie podział na kategorie nie jest jednoznaczny. Zresztą z tego względu niektóre z produktów w naszym sklepie znajdziecie w kilku kategoriach (np. miniwibratory pokrywają się częściowo z masażerami łechtaczki, a kajdanek można szukać w dziale: Gra wstępna → Akcesoria lub BDSM → Krępowanie). Mimo wszystko, mam nadzieję, że ta lista ułatwi Ci ustalenie, jak zaklasyfikować dany gadżet, a może także zainspiruje do wypróbowania kuszących akcesoriów

Dla pochwy i łechtaczki

Bezdotykowy masażer łechtaczki – to urządzenie z charakterystycznym dzióbkiem, który obejmuje żołądź łechtaczki, stymulując ją poprzez zassanie lub uderzanie w nią falą powietrza. Pierwszym tego typu produktem opartym na działaniu ciśnienia powietrza, tworzącym wrażenie ssania łechtaczki był Womanizer, a jego charakterystyczne, niedrogie kopie produkuje m.in. Satisfyer. Z kolei LELO Sona (zobacz recenzję) i LELO Sila to modele uderzające w łechtaczkę falą dźwiękową (czyli soniczną), dające odczucia podobne do dudniących, basowych dźwięków dużego głośnika. Szukaj ich w dziale: Zabawki i gadżety → Masażery łechtaczki → Masażery bezdotykowe.

Dildo – manualny gadżet erotyczny przypominający kształtem penisa i służący głównie do penetracji (pochwy, odbytu i/lub ust). Niektórzy dildami nazywają wibrujące zabawki, jednak najczęściej tym słowem określa się przedmioty, którymi poruszać musi użytkownik_czka. Pierwsze dilda pojawiły się prawdopodobnie jeszcze w czasach prehistorycznych, chociaż przeznaczenie kamiennych narzędzi o fallicznym kształcie wciąż nie jest dla historyków jednoznaczne. Współcześnie do pewnego momentu dominującym rodzajem dild były realistyczne kopie penisów, jednak obecnie dilda przyjmują coraz bardziej abstrakcyjne kształty i robione są z różnych materiałów: silikonu, szkła, metalu, a nawet drewna. Szukaj ich w dziale: Zabawki i gadżety → Dilda.

Fun Factory Amor dildo z przyssawką 159,90 zł
KUP TERAZ

Kulki gejszy/dopochwowe/waginalne – gadżet w formie jednej lub dwóch kulek ze sznureczkiem, służący do treningu mięśni dna miednicy (MDM, zwanych mięśniami Kegla). Występują w opcjach bez silniczka jako zupełnie niewibrujące lub jako drgające – posiadające w środku metalowy ciężarek, który porusza się podczas ruchu, stymulując mięśnie do zaciskania się i rozluźniania. Wibrujące kulki gejszy posiadają zazwyczaj zaawansowane funkcje umożliwiające trening MDM dzięki korzystaniu z aplikacji i/lub inteligentnym czujnikom mierzącym napięcie mięśni. Kulek gejszy szukaj w dziale: Zabawki i gadżety → Trening mięśni Kegla.

Masażer do ciała – wibrujące urządzenie o kształcie przypominającym mikrofon, służące do masażu zewnętrznych części ciała, nie tylko stref erogennych. Inaczej nazywany bywa różdżką czy wibratorem typu wand – od pierwszego tego typu produktu: Hitachi Magic Wand (po polsku „różdżka Hitachi”). Magic wand pierwotnie był przeznaczony do masażu ciała np. obolałych mięśni. Jego użycie do stymulacji łechtaczki popularyzował serial „Seks w wielkim mieście”, a obecnie jest on bohaterem licznych filmów pornograficznych. Szukaj go w dziale: Zabawki i gadżety → Masażery do ciała.

Masażer łechtaczki – z jednej strony nazwa mówi sama za siebie: masażer łechtaczki ma stymulować łechtaczkę. Z drugiej strony, to chyba najbardziej różnorodna pod względem wzornictwa i funkcji kategoria gadżetów. Masażery łechtaczki mogą wyglądać m.in. jak szminka (Iroha Stick), kałamarnica (Svakom Nymph), lody w rożku (Satisfyer Sweet Treat) czy irygator do zębów (Zumio). Mogą wibrować, oscylować wokół łechtaczki lub ją zasysać, a ich moc waha się od delikatnego muskania do poziomu mini młota pneumatycznego. Niektórymi można sterować za pomocą aplikacji mobilnej lub pilota, zwłaszcza tymi przeznaczonymi do noszenia pod bielizną lub do seksu na odległość. Szukaj ich w dziale: Zabawki i gadżety → Masażery łechtaczki.

Miniwibrator – wibrator kieszonkowy, czyli o niedużych rozmiarach. Do miniwibratorów można zaliczyć zarówno wibratory typu bullet, czyli masażery łechtaczki o kształcie przypominającym nabój czy szminkę, jak i trochę większe modele służące do masażu pochwy. Szukaj ich w dziale: Zabawki i gadżety → Wibratory → Miniwibratory.

Uśmiechnięta modelka ubrana w top i szorty klęczy na łóżku. W wyciągniętych w górę rękach trzyma dwa pulsowibratory Sundaze.

pulsowibratory Fun Factory Sundaze

Pulsator – urządzenie przypominające wibrator, którego działanie imituje penetrację penisem za pomocą ruchów posuwisto-zwrotnych (w przód i w tył). Jego mocny silniczek zapewnia intensywną stymulację. Pierwsze pulsatory zostały stworzone przez firmę Fun Factory, ale obecnie można już kupić podobne gadżety innych marek. Szukaj ich w dziale: Zabawki i gadżety → Wibratory → Pulsatory.

Wibrator klasyczny – wibrujące urządzenie o względnie prostym kształcie służące do penetracji pochwy. Jego zadaniem jest wypełnienie waginy i jej stymulacja za pomocą wibracji. Podobnie jak dildo może mieć kształt realistyczny, przypominający penisa, jak i bardziej abstrakcyjny. Szukaj go w dziale: Zabawki i gadżety → Wibratory → Wibratory klasyczne.

Wibrator króliczek (ang. rabbit vibrator) – wibrujący gadżet, który posiada dwie końcówki: do penetracji pochwy i stymulacji łechtaczki. Sprawdzi się u osób, które preferują jednoczesny masaż obu tych stref. Nazwa pochodzi od jego kształtu, który przypomina królicze uszy.Niektóre modele posiadają giętki trzonek, który ułatwia dostosowanie do anatomii (np. Nomi Tang Wild 2), inne proponują nietypową stymulację łechtaczki główką falującą w przód i w tył (LELO Ina Wave 2) lub punktu G za pomocą ruchomej wypustki (Svakom Trystazobacz recenzję). Z kolei modele Womanizer Duo 2, Satisfyer Pro + G Spot oraz LELO Enigma oferują masaż pochwy połączony z bezdotykową stymulacją łechtaczki. Króliczków szukaj w dziale: Zabawki i gadżety → Wibratory → Wibratory króliczki.

Gvibe Grabbit wibrator króliczek 309,90 zł
KUP TERAZ

Wibrator punktu G – wibrująca zabawka przypominająca wibrator klasyczny, jednak posiadająca zakrzywioną końcówkę umożliwiającą masaż przedniej ściany pochwy (tej od strony wzgórka łonowego). Służą do stymulacji wrażliwego obszaru G, znajdującego się na styku pochwy oraz wewnętrznych części łechtaczki i gruczołów Skenego (nazywanych kobiecą prostatą). Wibratorów punktu G szukaj w dziale: Zabawki i gadżety → Wibratory → Wibratory punktu G.

Dla penisa

Masturbator – chociaż masturbują się osoby z różnymi rodzajami genitaliów, nazwę „masturbator” przyjęły akurat gadżety w formie kanału umożliwiającego wprowadzenie penisa do środka, zapewniające dodatkową stymulację za pomocą wewnętrznej struktury, nacisku, wibracji i/lub temperatury. Pierwotnie masturbator nosił miano sztucznej pochwy, jednak obecnie może przypominać także odbyt lub usta, ale i mieć zupełnie abstrakcyjny kształt.

Opakowanie z zielonym masturbatorem Tenga Spinner leży na stole obok limonek, mięty i szklanek z gotowymi koktajlami mojito.

masturbator Tenga Spinner

Może być jednorazowy lub wielokrotnego użytku, całkowicie elastyczny lub z miękkim kanałem w twardej obudowie. Wykonany jest najczęściej z tworzywa SuperSkin™ lub elastomeru, czyli miękkich pochodnych plastiku używanych m.in. w procedurach medycznych. Jako masturbatory można potraktować także obejmujące penisa masażery przypominające wibrator takie jak Fun Factory Manta. Szukaj ich w dziale: Zabawki i gadżety → Masturbatory.

Pierścień erekcyjny/na penisa (ang. cock ring) – okrąg lub pętla do założenia na penisie (a w niektórych przypadkach także na jądrach), pozwalający wzmocnić i wydłużyć erekcję, opóźnić wytrysk oraz zwiększyć doznania podczas seksu. Pierścienie z wibrującą wypustką mają dodatkowo stymulować łechtaczkę drugiej osoby podczas penetracji – często tego typu gadżety określa się jako pierścienie dla par. Podobnymi gadżetami są nakładki na penisa, ich główną funkcją bywa jednak zwiększenie długości i/lub szerokości penisa czy odwrotnie, zmniejszenie głębokości penetracji. Szukaj ich w dziale: Zabawki i gadżety → Pierścienie erekcyjne.

Analne

Koraliki analne – manualny gadżet analny o formie kilku połączonych ze sobą koralików zakończonych szerokim uchwytem uniemożliwiającym wpadnięcie do odbytu. Ich powolne wprowadzanie zapewnia intensywne doznania, a wyciągnięcie w trakcie orgazmu wyraźnie go wzmocni i wydłuży. Koraliki zazwyczaj wykonane są w całości z silikonu lub szkła (koraliki połączone sznureczkiem z tkaniny byłyby niemożliwe do dokładnego wyczyszczenia). Szukaj ich w dziale: Zabawki i gadżety → Gadżety analne → Koraliki analne.

Korek analny (ang. butt plug) – zatyczka do anusa zakończona szeroką podstawą uniemożliwiającą wpadnięcie do odbytu. Służy do stymulacji tej wrażliwej strefy m.in. w trakcie seksu. Wykonany jest zazwyczaj z silikonu, szkła lub metalu. Korek może być manualny lub wibrujący, sterowany przyciskiem na podstawie lub pilotem czy aplikacją mobilną. Szukaj go w dziale: Zabawki i gadżety → Gadżety analne → Korki analne.

Gläs Rosebud szklany korek analny w kształcie róży 139,90 zł
KUP TERAZ

Masażer prostaty – gadżet podobny do korka analnego, różniący się od niego głównie zakrzywionym kształtem wewnętrznej części, który pozwala na stymulowanie prostaty od wewnątrz. Niektóre posiadają również drugą końcówkę do masażu prostaty od zewnątrz, przez perineum. Tak jak korek analny posiada szeroką podstawę umożliwiającą bezpieczne użytkowanie, może być manualny, wykorzystujący naturalny ruch mięśni, wibrujący i/lub rotacyjny, sterowany przyciskiem, pilotem lub aplikacją mobilną. Skierowany jest głównie do osób z penisem, u których masaż prostaty daje przyjemne doznania, jednak mogą go używać jak korka analnego lub jako wibratora także osoby z pochwą. Szukaj go w dziale: Zabawki i gadżety → Gadżety analne → Masażery prostaty.

Dla par

Strap-on – uprząż na biodra wraz z przymocowanym do niej dildem. Chociaż pierwotnie strap-on był reklamowany głównie jako gadżet dla małżeństw, w których występują problemy z erekcją, obecnie chyba nawet częściej bywa używany przez osoby z pochwą, umożliwiając im penetrację pochwy i/lub odbytu partnera_ki. Taka penetracja męskiego odbytu przez kobietę nazywana jest peggingiem. Strap-onów szukaj w dziale: Zabawki i gadżety → Dilda.

Wibrator dla par – wibrujące urządzenie służące przede wszystkim do stymulacji łechtaczki przy penetracji pochwy penisem, bez konieczności przytrzymywania gadżetu przy wzgórku łonowym.

Mężczyzna obejmuje uśmiechniętą kobietę, która przykłada do jego owłosionego torsu różowy wibrator dla par We-Vibe Chorus.

wibrator dla par We-Vibe Chorus

Pierwszy tego typu wibrator stworzyła firma We-Vibe, a ich śladem poszli inni producenci, tworząc zabawki o charakterystycznym kształcie spłaszczonej litery C, z końcówkami do zamocowania w pochwie i do masażu łechtaczki. Wibratorem dla par o trochę innym kształcie jest zaś Eva od Dame Products. Warto dodać, że każdego wibratora można używać w parze, jednak zarówno po polsku, jak i po angielsku „couples vibrator” przyjęło się już jako określenie gadżetów podobnych do wynalazku We-Vibe. Szukaj ich w dziale: Zabawki i gadżety → Wibratory dla par.

Wibrator wielofunkcyjny – wibrujący gadżet przeznaczony do stymulacji różnych obszarów (np. pochwy, penisa i/lub łechtaczki). Niektóre przypominają wibrujące masażery penisa z charakterystyczną obręczą, tyle że ich trzon umożliwia stymulację pochwy lub odbytu wibracjami. Inne posiadają dwie końcówki do stymulacji łechtaczki, pochwy, penisa lub używania w parze podczas stosunku. Podobnie jak w przypadku „wibratorów dla par”, myślę, że dla wielu gadżetów można znaleźć więcej zastosowań, jednak wibratory wielofunkcyjne z założenia pozwalają na kilka czy kilkanaście sposób użycia. Szukaj ich w dziale: Zabawki i gadżety → Wibratory → Wibratory wielofunkcyjne.

Wibrująca kulka/jajko – wibrująca zabawka o kształcie zbliżonym do jajka z silikonowym sznureczkiem, służąca do masażu pochwy. Zazwyczaj umożliwia sterowanie pilotem lub aplikacją, dzięki czemu nadaje się do zabaw w miejscach publicznych. Niektóre kulki (np. Lovense Lush i We-Vibe Jive) pozwalają na sterowanie aplikacją z dowolnego miejsca na świecie. Szukaj ich w dziale: Zabawki i gadżety → Wibrujące kulki.

BDSM

Kajdanki – para obręczy zakładanych na nadgarstki i/lub kostki, służąca do unieruchomienia partnera_ki. Najpopularniejsze obecnie kajdanki używane w celach erotycznych są wygodne i miękkie, wykonane z tworzywa sztucznego, tkaniny lub skóry (w Secret Delivery znajdziesz wyłącznie kajdanki ze skóry ekologicznej). Istnieją też eleganckie opcje w formie bransolet z łańcuszkami i/lub cyrkoniami, a także metalowe kajdanki przypominające policyjne. Połączone są najczęściej łańcuszkiem, rozpórką lub wstążką/szarfą. Szukaj ich w dziale: BDSM → Krępowanie → Kajdanki.

Najpopularniejsze obecnie kajdanki używane w celach erotycznych są wygodne i miękkie, wykonane z tworzywa sztucznego, tkaniny lub skóry (w Secret Delivery znajdziesz wyłącznie kajdanki ze skóry ekologicznej).

Knebel (ang. ball gag)– gadżet w formie kulki do ust z paskiem do zamocowania na głowie, służący do zatkania ust partnerowi_ce. Przyda się osobom doświadczonym w BDSM, które mają już ustalone hasła i gesty bezpieczeństwa umożliwiające komunikację niewerbalną. Szukaj go w dziale: BDSM → Dodatki → Ball gag.

Liny – sznury służące unieruchomieniu partnera i/lub tworzeniu wyrafinowanych uprzęży m.in. w celu podwieszania. W BDSM liny służą m.in. do wywodzącej się z Japonii sztuki shibari (inaczej: kinbaku) polegającej obecnie na ozdobnym wiązaniu partnera_ki.

Fioletowa lina z różowo-złotą końcówką, zawiązana w węzeł leży na książce otwartej na rysunkowej instrukcji wiązania węzła.Do wiązania powinno się używać specjalnie przeznaczonych do tego lin, ponieważ niedostosowane sznury mogą powodować podrażnienia, siniaki, problemy z krążeniem, a nawet uszkodzenia nerwów i blizny. Lin szukaj w dziale: BDSM → Krępowanie → Liny.

Packa do klapsów – jak sama nazwa wskazuje, to gadżet do dawania klapsów. Ma płaski, szeroki koniec, czasem z dodatkiem ozdób lub ćwieków. Najczęściej zrobiona jest z tworzywa sztucznego, silikonu lub skóry (w Secret Delivery wyłącznie ze skóry ekologicznej). Większe packi umożliwiają dawanie silnych klapsów, oszczędzając dłoń. Szukaj ich w dziale: BDSM → Spanking → Packi (ang. spanking – dawanie klapsów).

Pejcz/bicz (ang. flogger) – gadżet przeznaczony głównie do dawania klapsów, złożony z uchwytu i końcówki z rzemieni, przypominający formą miotełkę. Uderzenie pejczem boli zazwyczaj mniej niż przy użyciu packi. Flogger może też służyć do pieszczot całego ciała – ta uniwersalność czyni go trafnym wyborem dla początkujących. Szukaj go w dziale: BDSM → Spanking → Pejcze.

Rozpórka – drążek zazwyczaj połączony z kajdankami, umożliwiający unieruchomienie rąk lub nóg partnera_ki. Szukaj jej w dziale: BDSM → Krępowanie → Kajdanki.

Fifty Shades of Grey Bound to You rozpórka 249,90 zł
KUP TERAZ

Szarfa – miękka wstążka służąca do krępowania partnera_ki lub zasłonięcia oczu. Sprawdzi się zwłaszcza u osób, które dopiero zaczynają przygodę z wiązaniem. Szukaj jej w dziale: BDSM → Krępowanie → Szarfy.

Szpicruta – przypominający packę przedmiot o długiej rączce i niewielkiej końcówce, służący do dawania klapsów. Nada się do mocnych, punktowych uderzeń. Szukaj jej w dziale: BDSM → Spanking → Szpicruty.

Uprząż (ang. harness) – ozdoba okalająca różne części ciała najczęściej wykonana z pasków skóry (w naszym sklepie tylko z ekoskóry), tkaniny lub łańcuszków. Obecnie docenia się przede wszystkim wartość estetyczną uprzęży, które służą coraz częściej jako dodatek do codziennych stylizacji, jednak w BDSM pozwalają również na unieruchamianie, podwieszanie, ciągnięcie czy prowadzenie partnera_ki. Szukaj ich w dziale: BDSM → Dodatki → Uprzęże.

Zaciski do sutków – zwane także klamrami lub klipsami, małe, najczęściej metalowe przedmioty z silikonowymi lub gumowymi elementami służące zaciśnięciu sutków, by zwiększyć płynące z nich doznania. Szukaj ich w dziale: BDSM → Dodatki → Zaciski do sutków.

Gra wstępna

Nasutniki (ang. pasties) – rodzaj biżuterii erotycznej do naklejenia na sutki lub wokół nich. Idealny dodatek na upojny wieczór. Szukaj ich w dziale: Gra wstępna → Dodatki → Biżuteria i ozdoby do ciała.

Obroża – ozdoba szyi lub akcesorium BDSM. Dostępna w formie eleganckich chokerów ze skóry (u nas tylko z ekoskóry) lub metalu, a także drapieżnych wersji ze smyczą, nasutnikami czy kajdankami. Szukaj jej w dziale: BDSM → Dodatki → Obroże.

Opaska/maska na oczy – opaska lub szarfa do zasłonięcia oczu podczas zbliżeń albo ozdobna maska dopełniająca drapieżnej stylizacji. Zasłonięcie oczu pomaga zwiększyć doznania podczas seksu, skupiając uwagę na zmyśle dotyku. Szukaj ich w dziale: Gra wstępna → Akcesoria → Opaski i maski na oczy.

Bijoux Indiscrets ozdobna maska na oczy Anna 42,90 zł
KUP TERAZ

Piórko do pieszczot – gadżet w formie miotełki zakończonej piórkami, służący do pieszczenia lub łaskotania partnera_ki. Doskonałe do gry wstępnej. Szukaj go w dziale: Gra wstępna → Akcesoria → Piórka do pieszczot.

Czego mam szukać?

A skąd jako początkujący_a użytkownik_czka masz wiedzieć, który produkt jest dla Ciebie? Po pierwsze, zastanów się, co lubisz. Jeśli kręci Cię mocna stymulacja łechtaczki być może zachwyci Cię masażer typu wand, a jeśli wolisz bardzo delikatny masaż stref erogennych – mały wibrator taki jak Heart Vibe (zobacz recenzję) od Rianne S może być bardziej adekwatny. Jeżeli lubisz jednoczesną stymulację pochwy i łechtaczki, Twój typ to najprawdopodobniej wibrator króliczek lub wielofunkcyjny. 

Osoba ubrana w białą koszulę i dżinsy siedzi w wolnostojącej wannie. W rękach trzyma bezdotykowy masażer Satisfyer Penguin.

bezdotykowy masażer Satisfyer Penguin

Do łaskotania kup piórko do pieszczot, zaś do mocnych klapsów – packę. Dla nowych doznań penisa wybierz masturbator lub pierścień erekcyjny – sprawdzą się zarówno przy seksie solo, jak i z partnerką_em, zresztą tak jak każdy inny gadżet. Czasem warto bazować na intuicji: jeżeli czujesz, że polubisz krępowanie, nawet gdy nigdy nie próbowałaś_eś wiązania, szarfy lub miękkie kajdanki mogą okazać się strzałem w dziesiątkę (liny i metalowe kajdanki polecamy bardziej zaawansowanym użytkownikom).

Pamiętaj, że chociaż produkty takie jak Womanizer, LELO Sona czy Fleshlighty urzekły większość klientek_ów, to uniwersalny gadżet nie istnieje. Tak jak jedni lubią lody pistacjowe, inni sorbet mango, tak jednych rozpali pingwinek Satisfyera, a innych wibrująca kulka.

Dodam jeszcze, że oczywiście w jednym tekście na blogu nie da rady przekazać dokładnych informacji o różnych typach gadżetów. Zainteresowanym poszczególnymi zabawkami i akcesoriami polecam więc inne artykuły w dziale Wiedza o gadżetach (np. o masażerach łechtaczki, masturbatorach czy zabawkach analnych), zaś jeśli szukasz informacji o kosmetykach, odsyłam Cię do naszego przewodnika po drogerii erotycznej. A w razie wątpliwości, napisz lub zadzwoń do nas! Z chęcią pomożemy Ci wybrać gadżet dopasowany do Twoich potrzeb 🙂

Avatar photo

O autorce:

Asia Lewicka

Cześć, jestem Asia! Jestem psycholożką, edukatorką seksualną i absolwentką studiów seksuologicznych. W Secret Delivery ubieram w słowa różne treści, dzięki którym pragniemy przybliżać Wam świat gadżetów erotycznych. Na blogu tworzę cykl artykułów „Wiedza o markach”, w którym opowiadam o historii i produktach najciekawszych firm z branży erotycznej. Dzielę się z Wami również moimi recenzjami gadżetów i kosmetyków oraz kontynuuję cykle „Wiedza o gadżetach” i „Seks-porady dla par”, pisząc poradniki dotyczące zabawek i dbania o życie erotyczne w związku.