Seks a Twój cykl miesiączkowy

Avatar photo
Autorka:
16.08.2022 · Czas czytania: 5 min
Dłoń rysuje czerwoną kredką serduszka w kratkach pięciu dni miesięcznego kalendarza. Obok widać liście monstery.Dłoń rysuje czerwoną kredką serduszka w kratkach pięciu dni miesięcznego kalendarza. Obok widać liście monstery.

Jeśli menstruujesz, w swoim życiu przeżyjesz około 400 miesiączek. Każda faza cyklu miesiączkowego wiąże się ze zmianami hormonalnymi, które mogą wpływać na różne aspekty Twojego życia: samopoczucie, energię, apetyt, sen, kreatywność, produktywność oraz… ochotę na seks. Choć libido może być zależne od wielu czynników, przyjrzenie się swojemu cyklowi miesięcznemu i zrozumienie poszczególnych jego faz może rzucić nowe światło na Twoje funkcjonowanie w różnych sferach życia, w tym na życie seksualne.

Zanim jednak zaczniesz zagłębiać się w artykuł, pamiętaj, że doświadczenia i przeżycia związane z cyklem menstruacyjnym mogą być bardzo różne. Potraktuj te informacje jako ciekawostkę i inspirację do lepszego poznania swojego ciała.

Czym jest cykl miesiączkowy?

Cykl menstruacyjny to regularne zmiany zachodzące w ciele wywołane działaniem hormonów. W trakcie całego cyklu dochodzi w organizmie do szeregu działań mających na celu przygotowanie komórki jajowej do zapłodnienia.

Osoba w szarym body ściska owoc granatu przed swoim kroczem. Czerwone pestki i krople soku rozpryskują się w różne strony.Jeśli do zapłodnienia nie dojdzie, przygotowane podłoże – tkanka, złuszcza się, a komórka jajowa obumiera i cykl się rozpoczyna od nowa.

Przyjmuje się, że cykl trwa średnio 28 dni, licząc od pierwszego dnia krwawienia. W praktyce u większości osób może się on wahać od 21 do 35 dni. Jeśli cykl trwa krócej lub dłużej, warto przyjrzeć się czynnikom, które mogły wpłynąć na jego skrócenie lub wydłużenie i wybrać się do specjalisty_specjalistki, gdy coś nas niepokoi. Oprócz długości cyklu, duże znaczenie ma jego regularność, więc jeśli obserwujesz u siebie jakieś wahania, warto zgłosić to na wizycie ginekologicznej.

Jak poznać swój cykl?

Monitorowanie swojego cyklu w dzisiejszych czasach jest super proste! Dzięki różnego rodzaju aplikacjom na telefon, możesz w każdej chwili sprawdzić, w której fazie cyklu właśnie jesteś i kiedy możesz spodziewać się okresu. Warto pamiętać, że cykl miesięczny każdej osoby jest inny i może też się zmieniać w związku z różnymi czynnikami tj. stres, zmęczenie, odżywianie, poziom hormonów, przyjmowane leki, inne choroby, a nawet podróżowanie. Dzięki monitorowaniu własnego cyklu możesz jeszcze lepiej poznać i zrozumieć swoje ciało oraz w porę zauważyć wszelkie nieprawidłowości.

Fazy cyklu jak pory roku

Naszym ciałem kieruje cykliczność, podobnie jak w przyrodzie. Jeśli się nad tym zastanowimy głębiej, jest to całkiem niesamowite! Cykl miesięczny składa się z czterech faz – tak jak cztery pory roku, każda z nich rządzi się swoimi prawami i może inaczej wpływać na ciało, samopoczucie i sferę seksualną. Przyjrzyjmy się poszczególnym fazom bliżej.

Zima

Faza pierwsza to menstruacja, w trakcie której dochodzi do złuszczenia błony śluzowej macicy inaczej zwanej endometrium. W tym czasie z pochwy wydostaje się krew wraz z tkankami wspomnianego endometrium. Ta faza może trwać od 2 do 7 dni.

Intensywnie różowa pomięta bibuła ułożona jest w fałdki przypominające wargi sromowe.To właśnie za sprawą najniższego w trakcie całego cyklu stężenia hormonów estrogenu i progesteronu możemy mieć większą ochotę na odpoczynek, zwolnienie, zaopiekowanie się sobą.

Dokładnie tak jak w zimie jest to czas otulenia się miękką kołdrą i zmniejszenia swojej aktywności. W tym czasie możesz odczuwać większe zmęczenie, niepokój i płaczliwość. Twoje ciało może być bardziej wrażliwe na bodźce. W związku z różnymi dolegliwościami ze strony ciała podczas okresu może występować mniejsze zainteresowanie seksem, ale nie zawsze.

CHĘĆ NA SEKS PODCZAS MIESIĄCZKI?

To możliwe! Są osoby, które bardzo chwalą sobie zbliżenia właśnie w trakcie menstruacji. Jeśli chcesz spróbować seksu podczas miesiączki, rozmowa oraz zgoda wszystkich osób zainteresowanych jest tutaj kluczowa. Jeśli wszyscy są co do tej kwestii zgodni, seks podczas miesiączki może generować zupełnie nowe doznania, ponieważ Twoje ciało jest wtedy bardzo wrażliwe. Co więcej udowodniono, że masturbacja oraz seks podczas miesiączki może zmniejszyć ból. Więcej na temat seksu podczas okresu przeczytasz w tekście Kasi Koczułap na naszym blogu.

Wiosna

Wiosna to okres od menstruacji do owulacji, w teorii od 4-14 dnia cyklu. W jajniku dojrzewa pęcherzyk dominujący (Graafa). Metaforycznie to czas na wyjście z hibernacji i powrót do życia. Wraz ze zbliżaniem się do owulacji, zwiększa się wydzielanie estrogenu, dzięki któremu możesz czuć więcej energii, zainteresowania światem dookoła i seksem. Twoje ciało może być bardziej chętne do różnych aktywności, a Ty możesz czuć większą pewność siebie. Możesz się sobie bardziej podobać, Twoja skóra może wyglądać bardziej promiennie. Wydzielina z pochwy zmienia się, może być jej więcej. Możesz odczuwać większą chęć na seks, szczególnie zbliżając się do kolejnej fazy, czyli lata.

Lato

Dzień 14. (umownie) to owulacja, czyli przychodzi lato – atmosfera robi się gorąca. W tej fazie z pęcherzyka uwalniana jest komórka jajowa. Zazwyczaj dzieje się to 14 dni przed miesiączką. Jest to moment, w którym stężenie estrogenu jest najwyższe.

Dłoń trzyma kieliszek z przezroczystym płynem, w którym widać czerwony owoc. Wzburzony płyn wylewa się z kieliszka.Hormon ten zwiększa przepływ krwi w Twoich narządach, dlatego możesz czuć większe pobudzenie. Wydzielina z szyjki macicy może być bardziej obfita, śliska i elastyczna. Dlatego seks w okresie okołoowulacyjnym może być bardzo przyjemny, a orgazm przychodzić szybciej i łatwiej. W tym czasie może pojawić się większa ochota na seks i skłonność do zabawy i flirtu. Zwiększone pobudzenie może objawiać się też w większej chęci do masturbacji, niekoniecznie w seksie z inną osobą. Jeśli masz szczęście, Twoje lato może trwać nawet tydzień od owulacji. Powoli jednak możesz odczuwać, że zbliża się jesień.

Jesień

Okres około tygodnia przed menstruacją to pora jesieni. W tym czasie ciało przygotowuje się do przyjęcia i rozwoju zarodka. Następuje rozrost błony śluzowej macicy. Oczywiście jeśli nie doszło do zapłodnienia, organizm przejdzie w fazę pierwszą, czyli menstruację.

Co charakteryzuje ten fragment cyklu? Wyobraź sobie jesień i nastrój, który jej towarzyszy. To powolne przygotowanie do zimy. Podczas przełomu lata i jesieni możesz zauważyć jak Twój nastrój się zmienia, temu okresowi towarzyszy większa melancholia i zwrócenie do wewnątrz. W trakcie jesieni swojego cyklu możesz czuć się mało produktywnie i bez energii do działania. Dlatego tak ważna może okazać się znajomość własnego cyklu, dzięki której możesz dostarczyć sobie więcej troski i wyrozumiałości w tym czasie.

Jak łatwo się domyśleć, nie jest to najbardziej zachęcający czas na zbliżenia. Oprócz tego, co dzieje się w Twoim ciele, nie można zapomnieć o samopoczuciu, w którym może dominować poddenerwowanie, płaczliwość i wahania nastroju.

W kwestii seksu i zmian zachodzących w ciele, za sprawą zwiększonej ilości progesteronu w organizmie, piersi mogą być pełniejsze i bolesne, zmniejsza się lubrykacja pochwy i ochota na seks. Mogą pojawić się większe trudności z osiągnięciem orgazmu. Oprócz tkliwych piersi mogą towarzyszyć Ci wzdęcia, problemy z trawieniem, bóle głowy. Jak łatwo się domyśleć, nie jest to najbardziej zachęcający czas na zbliżenia. Oprócz tego, co dzieje się w Twoim ciele, nie można zapomnieć o samopoczuciu, w którym może dominować poddenerwowanie, płaczliwość i wahania nastroju.

Kiedy występuje największa ochota na seks?

Biorąc pod uwagę poszczególne fazy, najbardziej aktywnymi porami roku są wiosna i lato, czyli pierwsza połowa cyklu oraz owulacja. Jednak jeśli odczuwasz ochotę na seks również w innych fazach cyklu, to zupełnie normalne i nic tylko się cieszyć!

Siedząca osoba ubrana w beżowy stanik i majtki trzyma w ręce bukiet gałązek z liśćmi, który zasłania jej twarz.Dlatego tak istotne jest prowadzenie własnych obserwacji i nauka własnego ciała. Idealnym przykładem, jak różnie możemy przeżywać swoje pory roku, jest seks podczas menstruacji. Niektórzy w ogóle nie odczuwają w tym czasie chęci do kontaktów seksualnych, a inni wręcz przeciwnie. Najważniejsze to słuchać swojego ciała i decydować wedle indywidualnych potrzeb.

Co więcej, niektóre osoby w ogóle nie będą widziały zależności pomiędzy cyklem a chęcią na seks. W przypadku odczuwania pożądania czy pobudzenia seksualnego jest mnóstwo innych czynników, które mogą mieć większy wpływ niż zmiany hormonalne w trakcie miesiąca. Dlatego zawsze należy wziąć pod uwagę swoje indywidualne predyspozycje, sytuację życiową, stan zdrowia, relacje i wiele innych aspektów.

Każdy cykl jest inny

Podsumowując, zawsze należy pamiętać, że ciało każdej menstruującej osoby jest inne, tym samym możemy się różnić od siebie doświadczeniami podczas cyklu. Jeśli informacje zawarte w tym artykule nie odnoszą się do Twojej sytuacji, nie oznacza to, że coś jest z nie tak. Twoje pory roku mogą trwać dłużej lub krócej i to również będzie wpływało na Twoje doświadczenia. Potraktuj jednak te informacje jako ciekawostkę i inspirację do obserwacji swojego ciała. Mam nadzieję, że da Ci to jeszcze lepsze rozeznanie w swojej cielesności i zrozumienie swojej seksualności. Wykorzystaj poznanie swojego cyklu jako narzędzie do jak najlepszego zaopiekowania się sobą, wykorzystania swojego potencjału, kiedy czujesz przypływ energii i większego zrozumienia dla siebie, kiedy masz ochotę na jakiś czas się wycofać. W każdym momencie pamiętaj, że tak jak w przyrodzie, za chwilę przyjdzie zmiana i wkroczymy w kolejną porę roku.

Tekst: Magdalena Fritz
Ilustracja: Nikola Hahn


Źródła:

  • Period Power. Harness Your Hormones and Get Your Cycle Working For You. Maisie Hill, 2019
Avatar photo

O autorce:

Magdalena Fritz

Cześć, nazywam się Magda Fritz i jestem psycholożką, seksuolożką i psychoterapeutką. W ramach mojej pracy prowadzę konsultacje indywidualne i psychoterapię osób dorosłych. Zależy mi na tym, aby tworzyć bezpieczną przestrzeń, w której o seksualności i zdrowiu psychicznym rozmawiamy z otwartością i tolerancją. Tworzę projekt i podcast “Rozmowy o seksie”, który ma na celu normalizację rozmów o seksualności i poznawanie jej różnych odsłon, zarówno w kontekście indywidualnym jak i społecznym.