Książki o seksualności, które warto przeczytać. Część 2

Avatar photo
Autorka:
11.10.2022 · Czas czytania: 6 min
Lekko uśmiechnięta, naga osoba z długimi włosami przed piersiami trzyma otwartą książkę.Lekko uśmiechnięta, naga osoba z długimi włosami przed piersiami trzyma otwartą książkę.

Na rynku pojawia się coraz więcej książek dotyczących seksualności. Nie zawsze jednak wiadomo, po którą z nich sięgnąć. W poniższym zestawieniu prezentuję wartościowe pozycje, do których miałam okazję zajrzeć.

Warsztaty intymności

Jak mam poznać swoją seksualność?”, „skąd mam wiedzieć, czego szukam w seksie?”, „jakie są moje potrzeby?” – te pytania nurtują naprawdę wiele osób. Nie ma na nie prostej odpowiedzi, ponieważ często wymaga ona zajrzenia w głąb siebie.

Okładka książki "Warsztaty intymności" Agnieszki Szeżyńskiej ze splecionymi dłoniami dwóch osób.

Warsztaty intymności, Agnieszka Szeżyńska Wydawnictwo Otwarte

Z pomocą w tej podróży przychodzi nam jednak książka Warsztaty intymności Agnieszki Szeżyńskiej. Agnieszka jest trenerką intymności i edukatorką seksualną. W 2018 roku w Instytucie Pozytywnej Seksualności w Warszawie po raz pierwszy przeprowadziła cykl cotygodniowych warsztatów grupowych składających się z dziesięciu części. Jej książka powstała właśnie na ich bazie. Stanowi ona program rozwoju seksualności składający się zarówno z teorii, jak i praktyki, która jest możliwa dzięki licznym ćwiczeniom zaproponowanym przez autorkę.

Podczas dziesięciu treningów przyjrzymy się naszemu seksualnemu “ja” i temu, czego w ogóle chcemy od seksu. Poznamy mechanizm działania naszego libido, a także nauczymy się wyrażać swoje potrzeby. Będziemy mieli szansę poznać swoje ciało i to, co sprawia nam przyjemność. Dowiemy się, jak uprawiać seks w zgodzie ze sobą i osobą partnerską, a także jak rozwijać swoją asertywność w seksie i stawiać granice. Nauczymy się radzić sobie z wewnętrznym krytykiem seksualnym. Zastanowimy się jak wyrażać swoją seksualność zgodnie z własnymi potrzebami, a także jakie są nasze fantazje seksualne, czy chcemy je wprowadzić w życie, a jeśli tak, to w jaki sposób.

Warsztaty intymności szczególnie polecam osobom, które chcą poznać i rozwijać swoją seksualność.

TO WARTO PRZECZYTAĆ

Więcej ciekawych pozycji znajdziesz w pierwszej części Książki o seksualności i seksie, które warto przeczytać.

Warsztaty intymności dla par

Miałam ogromną przyjemność napisać opinię o tej książce na skrzydełko jej okładki. Jest to druga książka Agnieszki Szeżyńskiej, tym razem przeznaczona do pracy w parze. Nie tylko pozwala ona odpowiedzieć na bardzo ważne pytanie, jak rozmawiać o seksie z osobą partnerską, ale także stworzyć na tę rozmowę bezpieczną przestrzeń. Podobnie jak pierwsza książka Agnieszki, ta także ma formułę warsztatową, a część praktyczna jest zawsze poprzedzona wstępem teoretycznym, który może być czytany wspólnie przez osoby partnerskie lub osobno.

Okładka książki "Warsztaty intymności dla par" Agnieszki Szeżyńskiej z nagą, siedzącą parą trzymającą się za ręce.

Warsztaty intymności dla par, Agnieszka Szeżyńska Wydawnictwo Otwarte

Ćwiczenia są przeznaczone zarówno do pracy indywidualnej, jak i do pracy w parze. Celem książki jest umożliwienie każdej z osób wyrażenie swoich seksualnych prawd i pielęgnowanie intymnej więzi, mimo różnic między partnerami.

W pierwszej części książki znajdziemy informacje dotyczące umiejętności komunikacyjnych, natomiast druga dotyczy samego życia seksualnego w związku. Autorka podkreśla, że istotne jest zachowanie zaproponowanej kolejności treningów. Dzięki lekturze dowiemy się między innymi jakie są nasze wzajemne wizje miłości i seksu, zidentyfikujemy, co utrudnia i ułatwia naszą komunikację, a także poznamy główne założenia filozofii współ/nie/zależności, której autorką jest Szeżyńska. Zrozumiemy, jak i po co mówimy, to, co mówimy. Poznamy strategie komunikacyjne, które pozwolą nam się lepiej zrozumieć, nawet wtedy, kiedy nasze potrzeby są odmienne. Dowiemy się, jakimi ścieżkami chodzi nasze pożądanie i dlaczego inicjujemy seks (bądź nie). A także czym są “podarunki” w seksie i jak w naszych ciałach rodzi się przyjemność. Porozmawiamy o roli orgazmu, o tym, co daje nam satysfakcję seksualną, a także jak możemy eksplorować i urozmaicać seks. Oraz wiele więcej!

Książce przyświeca motto: Jak być sobą i ze sobą w seksie.

Dochodzę. Odkryj, co sprawia ci przyjemność

Książka powstała na bazie doświadczeń ponad szesnastu tysięcy kobiet, które wzięły udział w ankiecie internetowej zamieszczonej przez Robertę Rossi – włoską seksuolożkę, psychoterapeutkę i przewodniczącą Włoskiej Federacji Seksuologicznej. Dochodzę to poradnik odpowiadający na pytania dotyczące kobiecego orgazmu, jakie zapewne wiele(u) z nas chciałoby zadać.

Okładka książki "Dochodzę. Odkryj, co sprawia ci przyjemność" Roberty Rossi z uproszczonym rysunkiem łona z wulwą.

Dochodzę. Odkryj, co sprawia ci przyjemność, Roberta Rossi Wydawnictwo Znak

Książkę otwiera rozdział dotyczący anatomii – niby coś oczywistego, a jednak mogącego powodować różne wątpliwości (np. dotyczące wyglądu narządów). Następnie przeczytamy o autoerotyzmie, który pozwala na poznanie siebie i tego, co sprawia nam przyjemność. Poznamy rolę łechtaczki w doświadczeniu orgazmu, a także różne rodzaje stymulacji (seks oralny, analny, penetracyjny). Dowiemy się, w czym mogą nam pomóc fantazje seksualne, a także gadżety erotyczne. Poczytamy o różnych problemach i trudnościach seksualnych, jakich możemy doświadczyć, a także o życiu w związku, edukacji seksualnej, pornografii i antykoncepcji.

Przekazywana wiedza teoretyczna jest w książce przeplatana licznymi pytaniami kobiet – ich wątpliwościami i obawami – np. „Czy częste masturbowanie się ma jakiś wpływ na późniejszy stosunek seksualny z partnerem?”, „Czy pragnienie używania zabawek erotycznych podczas seksu z partnerem to coś pozytywnego?”, „Nie rozumiem, czemu udaje mi się osiągnąć orgazm tylko za pomocą wibratora, nigdy ręcznie”, „Kiedy stymuluję łechtaczkę, czuję zawsze, że dochodzę do punktu, w którym rozkosz jest zbyt wielka i boję się utraty kontroli. Jak sobie z tym poradzić?” – na które autorka odpowiada.

Książkę rekomenduję osobom mającym trudności z doświadczeniem orgazmu.

Sezon na truskawki

W twórczości Marty Dzido zakochałam się po lekturze jej powieści pt. Frajda (którą bardzo polecam!). Niezmiernie się więc ucieszyłam, kiedy w księgarniach pojawił się Sezon na truskawki. Jest on zbiorem opowiadań, które łączą takie elementy, jak wibrująca namiętność, zmysłowość, afirmacja ciała i kobiecości, marzenia i pragnienia.

Okładka książki "Sezon na truskawki" Marty Dzido z połówką truskawki, z której kapią białe krople.

Sezon na truskawki, Marta Dzido Wydawnictwo Relacja

Bohaterkami książki są kobiety. Każda z nich jest inna, a zarazem wyjątkowa na swój sposób. Możliwe, że z niektórymi z nich bez problemu się zidentyfikujemy i odnajdziemy w ich historii swoje własne doświadczenia, potrzeby czy tęsknoty.

Dlaczego jednak wspominam o tej książce w tym zestawieniu? Ponieważ autorka przemyca w niej wielu ważnych zagadnień. Są one związane nie tylko seksualnością i edukacją seksualną, ale także siostrzeństwem, dojrzewaniem czy macierzyństwem. Można więc powiedzieć, że jest to zbiór opowiadań erotycznych, który nie tylko może pozwolić na badanie swojej seksualności i tego, co nas podnieca (jak i w ogóle się podniecić!), ale także wiele nauczyć.

Klub rozkoszy. Kartografia przyjemności

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak czerpać z seksu więcej przyjemności. To pytanie postawiła sobie także twórczyni popularnego francuskiego konta na Instagramie (@jouissance.club) –  Jüne Plã. Stworzyła ona rysunki, których celem było pokazanie, że seks to nie tylko penetracja, a rozkosz można osiągnąć na tysiąc jeden sposobów.

Książka zawiera wstęp teoretyczny, w którym przyjrzymy się fundamentom niezbędnym do budowania bezpiecznej i angażującej relacji seksualnej (m.in. zgodzie, komunikacji, pieszczotach, słuchaniu i obserwowaniu). Poznamy budowę anatomiczną zarówno żeńskich, jak i męskich narządów.

Okładka książki "Klub rozkoszy. Kartografia przyjemności" Jüne Plã z rysunkami różnych aktywności seksualnych.

Klub rozkoszy. Kartografia przyjemności, Jüne Plã Wydawnictwo Flow Books

Poczytamy o zdrowiu i antykoncepcji. Dowiemy się (jak w wielu innych pozycjach) jaka jest rola łechtaczki w doświadczeniu orgazmu, a także jakie są techniki samodzielnej eksploracji wulwy i jej okolic. Poznamy ponadto możliwe przyczyny, jak i rozwiązania trudności z erekcją i przedwczesnym/opóźnionym wytryskiem oraz techniki eksploracji penisa i jego okolic. Następnie będziemy mieli okazję, dzięki licznym ilustracjom i opisom, poznać sposoby (i miejsca) sprawiania przyjemności – zarówno sobie, jak i osobie partnerskiej. A dzięki temu, wyruszyć w podróż w celu sporządzenia erotycznej mapy ciała.

Książka została napisana inkluzywnym językiem, z poszanowaniem wszystkich opcji. Mimo że wstęp teoretyczny powiela informacje, które można znaleźć w innych książkach, jest on napisany (jak i cała książka) w sposób prosty, zrozumiały, zabawny i bogato ilustrowany, co może trafić do wielu osób, które nie przepadają za typowo naukowym stylem. A co więcej, książka pozwala nam zdobyć praktyczną wiedzę, jak doświadczyć rozkoszy na wiele sposób!

Aseksualność. Czwarta orientacja

Aseksualność jest zagadnieniem, któremu nie poświęca się za wiele przestrzeni, nawet na studiach seksuologicznych. Zapewne dlatego, że wielu specjalistów nie posiada zbyt obszernej wiedzy na jej temat. Muszę się przyznać, że w moim przypadku było podobnie.

Okładka książki "Aseksualność. Czwarta orientacja" Anny Niemczyk z dwoma trzymającymi się dłoniami w kolorach tęczy.

Aseksualność. Czwarta orientacja, Anna Niemczyk Wydawnictwo Novae Res

Ucieszyłam się więc bardzo, kiedy pojawiła się publikacja Anny Niemczyk – aktywistki, psycholożki, badaczki i nauczycielki akademickiej – dotycząca aseksualności.

W książce znajdziemy nie tylko merytoryczne informacje o aseksualności porządkujące obecną wiedzę na jej temat, które pokazane są z różnych perspektywy (np. twórców społeczności ANVEN – „Sieci Widoczności i Edukacji Aseksualnej”, niezależnych badaczy i ekspertów). Poznamy także, a może i przede wszystkim, historie osób aseksualnych, które opowiadają o swoich doświadczeniach. Jest to niezwykle cenne i pozwala zobaczyć, że aseksualność ma różne oblicza – z tego powodu mówi się o spektrum aseksualności. Z książki dowiemy się między innymi, że osoby aseksualne czasem angażują się w seks, mogą mieć libido i się masturbować czy lubić pocałunki – co wcale nie wyklucza możliwości bycia asem. To, co łączy te osoby to brak odczuwania pożądania. Nie pojawia się ono u nich w żadnej sytuacji.

Książkę polecam specjalistom i osobom zainteresowanym tym zagadnieniem. A przede wszystkim tym, którzy czują, że mogą być w spektrum aseksualności (jak i ich osobom partnerskim). Dzięki tej pozycji mogą mieć szansę zrozumieć to, czego doświadczają i lepiej poznać siebie.

Tekst: Joanna Niedziela
Ilustracja: Nikola Hahn

Avatar photo

O autorce:

Joanna Niedziela

Nazywam się Joanna Niedziela i jestem psychologiem-seksuologiem. Dla sklepu Secret Delivery tworzę cykl artykułów „Okiem Seksuologa”. Moim celem jest zwiększanie świadomości i otwartości Polaków w sprawach seksu poprzez przekazywanie rzetelnej i aktualnej wiedzy oraz oswajanie tematów tabu. Prowadzę swojego bloga „Seksuolog bez tabu”. Współpracuję z Fundacją Trans-Fuzja. Jestem sojusznikiem osób LGBT+. Bliska jest mi idea pozytywnej seksualności.