Seks podczas okresu – co warto o nim wiedzieć?

Avatar photo
Autorka:
29.02.2020 · Czas czytania: 4 min

Mimo, że połowa populacji świata ma okres, jest to temat, który wciąż podlega stygmatyzacji, stanowi tabu, mało się o nim mówi w przestrzeni publicznej, a krew okresowa budzi obrzydzenie i przerażenie. Z tego powodu i seks podczas okresu budzi dużo emocji oraz kojarzy się raczej negatywnie – spodziewamy się, że będzie brudno, mało higienicznie i do tego nie jesteśmy pewni, czy jest to na pewno zdrowe.

Tym artykułem chciałabym rozwiać Wasze obawy i wątpliwości oraz przekonać Was, że seks w czasie miesiączki wcale nie musi być problematyczny.

Najważniejsza jest zgoda

Najważniejszą i podstawową zasadą seksu okresowego jest świadoma zgoda na ten rodzaj aktywności wszystkich osób, które będą w niej uczestniczyć. Nie zaskakujemy swojego partnera czy partnerki, nie dając wcześniej znać, że mamy okres. O tym, czy chcemy takiego rodzaju seksu trzeba porozmawiać wcześniej, szczególnie, że warto się do tego trochę przygotować. Pamiętamy też, że zawsze można się wycofać! Jeśli poczujemy się niekomfortowo, jeśli mimo wcześniejszych ustaleń stwierdzimy, że jednak nie mamy ochoty, to możemy zrezygnować. Takie prawo ma także partner czy partnerka. Nie każdy musi lubić ten rodzaj seksu.

Zalety i wady seksu okresowego

W czasie okresu wiele kobiet jest wrażliwsza na bodźce i przez to seks staje się przyjemniejszy, a orgazmy intensywniejsze. Trzeba jednak zaznaczyć, że ta sama wrażliwość na bodźce może być równocześnie wadą – pochwa jest podatniejsza na otarcia, więc seks może być bolesny. Warto więc użyć lubrykantu (szczególnie polecam lubrykanty silikonowe). Krew co prawda jest naturalnym nawilżaczem, ale może nie wystarczyć. W czasie okresu kobieta jest bardziej podatna na różne infekcje intymne, a także choroby przenoszone drogą płciową – pamiętajcie, żeby skorzystać z prezerwatywy lub maski oralnej.

TO WARTO WIEDZIEĆ

Prezerwatwy będą chroniły także przed ciążą. Nie zapominajcie, że w  czasie takiego seksu zajście w ciążę jest możliwe. Szanse na to są bardzo małe, ale nie zerowe.

Wracając do zalet seksu okresowego, trzeba wspomnieć, że może być on lekiem na bolesne skurcze macicy czy okresowe migreny – w czasie seksu wydzielane są hormony, które działają w sposób przeciwbólowy. Dodatkowo ważny jest aspekt emocjonalny – seks w czasie okresu może być odbierany przez kobietę jako wyraz pełnej akceptacji przez partnera czy partnerkę.

Jak się przygotować? Wskazówki praktyczne

Jeśli używacie tamponów lub kubeczka menstruacyjnego, to należy pamiętać, by pozbyć się ich przed stosunkiem. Chyba, że w grę wchodzi tylko seks oralny lub same pieszczoty bez penetracji. Albo jeśli używacie tamponów lub kubeczka przeznaczonych do takiego rodzaju seksu.

Miękkie tampony są pozbawione sznureczka i wykonane ze specjalnej chłonnej, miękkiej gąbki. Można je stosować w czasie seksu podczas okresu, a także chociażby na basenie. Kubeczek menstruacyjny Ziggy Cup (zobacz recenzję), z którym można uprawiać seks został specjalnie w tym celu zaprojektowany – jest dużo większy niż typowy model, ale za to bardzo płaski, właśnie dlatego, by nie przeszkadzał w czasie penetracji pochwy penisem. Miękkie tampony czy kubeczek Ziggy mogą być rozwiązaniem dla tych osób, które stresują się zwiększonym krwawieniem.

Jeśli krew Wam nie straszna i za bardzo tym się nie przejmujecie, to możecie jedynie prześcieradło zabezpieczyć ręcznikiem, podkładem czy innym chłonnym materiałem.

Jeśli krew Wam nie straszna i za bardzo tym się nie przejmujecie, to możecie jedynie prześcieradło zabezpieczyć ręcznikiem, podkładem czy innym chłonnym materiałem. Obok łóżka warto mieć zapas mokrych chusteczek czy kolejny ręcznik – tak by móc się szybko i w każdej chwili wytrzeć.

Przed seksem warto wziąć szybki prysznic, to zmniejsza ilość bakterii, na które bardziej jest wtedy narażona kobieta. Po skończonym stosunku także bierzemy prysznic. Krew okresowa ma to do siebie, że szybko zastyga. Dobrym pomysłem na pierwszy okresowy seks jest w ogóle uprawianie go pod prysznicem – szczególnie jeśli bardzo obawiacie się tego, że będzie brudno i niehigienicznie.

TO WARTO WIEDZIEĆ

Krew okresowa zdrowych osób nie jest groźna dla penisa, nie jest źródłem bakterii i nie wpływa w żaden negatywy sposób na nikogo. Dodatkowo będzie jej prawdopodobnie dużo mniej niż sobie wyobrażasz.

Kilka słów o pozycjach

W czasie okresowego seksu najlepiej byłoby, gdyby to partner był stroną bardziej aktywną. Nie poleca się żadnych akrobatycznych pozycji odwróconych, pozycja na jeźdźca może być tą, która wzmocni krwawienie, bardzo bezpieczna jest pozycja klasyczna. Seks oralny jest także bezpieczny, jeśli tylko partnerowi czy partnerce nie będzie przeszkadzał metaliczny posmak krwi i jej charakterystyczny zapach.

Najważniejsze jest jednak to, żebyście czuli się dobrze i komfortowo. Wybierzecie swoje ulubione pozycje, róbcie sprawdzone rzeczy, takie które lubicie. Sami znacie najlepiej swoje ciała i sami wiecie najlepiej, w czym czujecie się dobrze.

Wypróbujcie różne aktywności seksualne

Na aktywność seksualną składa się dużo więcej rzeczy niż penetracja penis-wagina i można ich spróbować w czasie okresowego seksu. Możecie na przykład skupić się tylko na pieszczotach łechtaczki za pomocą masażerów albo jej stymulacji przy użyciu odpowiednich żelów.

Alternatywą jest także seks analny albo zabawa z różnymi gadżetami erotycznymi. Jeśli nie macie ochoty na penetrację penisem, to może będziecie chcieli skorzystać z wibratora. Pamiętajcie, by po skończonej zabawnie, gadżety odpowiednio wyczyścić (tutaj znajdziecie różne pianki i żele do czyszczenia).

TO WARTO PRZECZYTAĆ

Dowiedz się jak przygotować się do seksu analnego i o czym warto wiedzieć: Poradnik o seksie analnym dla początkujących

Alternatywą jest także seks analny albo zabawa z różnymi gadżetami erotycznymi. Jeśli nie macie ochoty na penetrację penisem, to może będziecie chcieli skorzystać z wibratora.

Innym sposobem na aktywność seksualną w czasie okresu jest wspólna masturbacja. Możecie robić to samodzielnie, jedynie patrząc na drugą osobę albo sprawiać przyjemność sobie nawzajem. Jeśli macie na to ochotę, włączcie sobie wtedy film porno.

Mimo, że seks okresowy może wpływać leczniczo na różne dolegliwości, to czasem samopoczucie osoby, która ma okres jest na tyle kiepskie, że nie ma ona w ogóle ochoty na seks. Można się wtedy zdecydować się na relaksujący masaż (np. tymi olejkami), który wcale nie musi kończyć się stosunkiem. Możecie się też po prostu całować i przytulać.

Mam nadzieję, że przekonałam Was, że seks okresowy nie jest taki straszny, jak go malują i do tego może mieć więcej korzyści niż wad. Jeśli jesteście gotowi, bardzo zachęcam Was byście spróbowali. Najwyżej Wam się nie spodoba, a próbując niczego nie tracicie. Trzymam za Was kciuki!

Tekst: Kasia Koczułap
Ilustracja: Nikola Hahn

Avatar photo

O autorce:

Kasia Koczułap

Cześć! Nazywam się Katarzyna Koczułap, ale wolę jak się mówi do mnie Kasia. Jestem psycholożką i seksuolożką. Seks jest moją największą pasją i staram się zmieniać rzeczywistość seksualną na lepszą i bardziej pozytywną. W Secret Delivery prowadzę dział „Seks porady dla par”, gdzie znajdziecie artykuły, które realizują ten cel. Od jakiegoś czasu działam w Internecie, określam siebie jako aktywistkę w tematyce seksualności. Przede wszystkim znajdziecie mnie na Instagramie @kasia_coztymseksem, gdzie przekazują wiedzę w przystępny sposób. W wolnym czasie podróżuję i chodzę po górach.