Dlaczego Wasz seks “nie działa”? 5 najczęstszych przyczyn

Avatar photo
Autorka:
14.08.2024 · Czas czytania: 4 min

Seks nie sprawia Wam przyjemności, nie odpowiada Waszym potrzebom albo nie dochodzi do niego wcale – w skrócie coś “nie działa”? Ta sytuacja może dotyczyć zarówno początku seksualnej bliskości, jak i zaawansowanej, długoletniej relacji. Jeśli seks jest ważną częścią Waszego życia, taka sytuacja może być trudna i generować przykre emocje. Na szczęście seks to nie zbity wazon, który popsuty nadaje się często tylko do wyrzucenia na śmieci, jednak żeby wiedzieć, co i jak naprawić, potrzebujemy wiedzieć, co sprawia, że seks “nie działa”.

Co to znaczy, że seks “nie działa”?

Zanim przejdziesz dalej muszę zaznaczyć, że to czy seks “działa” czy nie, jest wyłącznie twoim subiektywnym odczuciem, a nie tym jak świat zewnętrzny definiuje “udany seks”, czyli to jak ma on wyglądać lub jak często ma do niego dochodzić. Liczy się tylko to jak Ty postrzegasz swój seks i czy wspólnie z osobą partnerską jesteście z niego zadowoleni. Czasem wydaje nam się, że nasz seks nie działa, jednak takie poczucie wynika z nierealnych oczekiwań jakie mamy wobec naszego życia seksualnego, co odbiera nam czerpanie z niego przyjemności i odczuwanie satysfakcji.

Dlatego warto być uważnym na to, z jakiego powodu oceniamy nasz seks negatywnie. Czy dlatego, że nie spełnia ważnych dla nas potrzeb czy dlatego, że porównujemy się do innych lub wizji seksu do jakiej zostaliśmy przyzwyczajeni?

Przyczyn tego, że coś w naszym seksie “nie działa” może być mnóstwo, od oczywistych, łatwiejszych do uchwycenia i nazwania, takich jak różne zaburzenia seksualne np. zaburzenia erekcji, ból podczas stosunku czy obniżone libido, po takie, które nie są oczywiste na pierwszy rzut oka, a mogą być jednym z ważnych czynników wpływających na brak satysfakcji seksualnej. Jakie są najczęstsze przyczyny tego, że coś w naszym seksie nie gra?

To czy seks “działa” czy nie, jest wyłącznie twoim subiektywnym odczuciem, a nie tym jak świat zewnętrzny definiuje “udany seks”, czyli to jak ma on wyglądać lub jak często ma do niego dochodzić. Liczy się tylko to jak Ty postrzegasz swój seks i czy wspólnie z osobą partnerską jesteście z niego zadowoleni.

1. Brak komunikacji

Najczęstszą przyczyną trudności w seksie jest brak komunikacji między partnerami. Nieważne czego dotyczy nasz zastój lub trudność w seksie, prawdopodobnie nie uda się go nam rozwiązać bez rozmowy. Zarówno z samym sobą jak i z drugą osobą. Do seksu nadal często dochodzi w milczeniu, bez dzielenia się ze sobą swoimi preferencjami i potrzebami, a ponieważ żadne z nas nie ma zdolności czytania w myślach, powielamy sytuacje, które albo nie są dla nas przyjemne albo generują napięcie z powodu niedopowiedzeń. Brak komunikacji może być szczególnie dotkliwy, jeśli brak rozmów spowoduje napiętrzenie się problemów, które nie rozwiązywane na bieżąco działają blokująco na nasz seks. Ten element jest niezbędny, ponieważ każdy z kolejnych punktów pośrednio będzie związany z brakiem komunikacji.

TO WARTO PRZECZYTAĆ

Więcej o roli komunikacji w kontekście seksu w artykule: Jak urozmaicić życie intymne? Rozmawiając o nim!

2. Presja wokół seksu

Jeśli wokół Waszego seksu narosła presja lub zaczęliście traktować seks jak obowiązek, nie rozumiecie z jakiego powodu chcecie doświadczać wspólnie seksu, może to być powód, że coś w Waszym seksie nie działa. Nasz seks potrzebuje lekkości, zabawy i przyjemności. Jeśli głównym powodem, dla którego dochodzi między Wami do zbliżeń jest presja lub narzucone sobie samemu powinności związane z seksem, nic dziwnego, że może być on dla Was nieprzyjemny.

Jeśli głównym powodem, dla którego dochodzi między Wami do zbliżeń jest presja lub narzucone sobie samemu powinności związane z seksem, nic dziwnego, że może być on dla Was nieprzyjemny.

Nikt nie lubi zmuszać się do jakichś czynności, a w szczególności, jeśli zmuszamy się do seksu bez zrozumienia, dlaczego w naszym życiu intymnym pojawiła się presja. Może to wpłynąć niekorzystnie na nasze dalsze doświadczenia seksualne i relacje. Jeśli ten podpunkt Was dotyczy, zastanówcie się wspólnie, ale również oddzielnie, co doprowadziło do pojawienie się tej presji i wrzucenia seksu do kategorii obowiązku.

3. Różne / niewyrażone potrzeby

Seks “nie działa” lub nie jest przyjemny również wtedy, kiedy podczas niego nie dzieje się to czego potrzebujemy i co odpowiada naszym preferencjom. Ten podpunkt może zarówno dotyczyć jednej osoby w parze lub Was obojga, jeśli Wasze potrzeby są różne. W tej sytuacji niezbędna będzie rozmowa, wzajemne zrozumienie, akceptacja swoich potrzeb i próba ustalenia, czy jesteście w stanie znaleźć rozwiązanie, tak aby obie strony były usatysfakcjonowane. W seksie jest wiele różnych możliwości, dlatego nawet jeśli bardzo rozmijacie się w swoich potrzebach, nie zakładajcie z góry, że się nie dogadacie. Być może oprócz rozwiązania A i B, istnieje jeszcze C, D i E. Z mojego doświadczenia to nie różne potrzeby są trudnością, ale brak komunikacji i czekanie aż ktoś się domyśli czego potrzebujemy.

4. Powtarzający się scenariusz

W tej sytuacji zapewne do seksu dochodzi, ale już nie tak często i nie tak chętnie. A może dzieje się on zawsze o tej samej porze, zaczyna w ten sam sposób, a wy dokładnie wiecie co będzie się działo w trakcie?

Jeśli taki seks sprawia Wam przyjemność i odpowiada na wszystkie Wasze potrzeby, nic nie musicie zmieniać.

Jednak ten sam, powtarzający się scenariusz dla niektórych może oznaczać, że seks nie będzie już tak atrakcyjny i będą potrzebowali zadbać o rozpoczęcie nowego rozdziału w swoim seksie. Warto w takiej sytuacji zastanowić się wspólnie czy są takie rzeczy, które chcielibyście wspólnie poeksplorować i doświadczyć. Czy jest coś takiego, czego jeszcze nie próbowaliście, a zawsze było z tyłu Waszej głowy? Uwaga, to nie musi (ale może!) być nic nadzwyczajnego i rewolucyjnego. Nawet małe zmiany, mogą odświeżyć Wasze seksualne zbliżenie.

5. Coś z innego obszaru życia wpływa na Wasz seks

Ciągle się ostatnio kłócicie albo nie macie dla siebie czasu? A może praca jednego z Was przysparza ostatnio dużo stresu lub Wasze dziecko było chore i macie za sobą kilka nieprzespanych nocy? A może jest ostatnio między Wami dużo mniej czułości lub jedno z Was przechodzi przez trudny okres? Seks nie jest oddzielony od innych obszarów naszego życia, dlatego to, co dzieje się “na zewnątrz” może przenikać do naszego seksu. Wtedy do seksu albo w ogóle nie dochodzi, albo nie jest mu poświęcona wystarczająca uwaga. Warto na swój seks spojrzeć wtedy z lotu ptaka i zobaczyć, czy istnieją inne czynniki, niekoniecznie bezpośrednio związane z seksem, które mogą wpływać na to, że seks nie działa. Możecie to zrobić zarówno w pojedynkę, jak i wspólnie. Zdarza się, że są to czynniki, których nie możemy wyeliminować natychmiast, ale najpierw potrzebujemy je zidentyfikować.

TO WARTO PRZECZYTAĆ

Dowiedz się więcej o trudnościach w seksie i jak sobie z nimi radzić: Kryzys w łóżku – co robić, kiedy napotykamy trudności? 

Droga z “nie działa” do “działa”

Nawet, jeśli któryś z tych punktów aktualnie dotyczy Waszej seksualności, warto wiedzieć, że dzięki komunikacji i wspólnemu zaangażowaniu możecie ponownie połączyć się w swoim seksie i czerpać z niego przyjemność. Najpierw potrzebujecie jednak zidentyfikować co powoduje, że Wasz seks “nie działa” i podjąć działanie w celu zmiany. Dajcie sobie na to czas, dużo zrozumienia i otwartości na możliwe rozwiązania, by ruszyć dalej. Jeśli samodzielna próba naprawienia Waszego seksu Was przerasta, warto udać się po pomoc do specjalisty. Reanimacja Waszego seksu jest możliwa, ale potrzebujecie poświęcić swoją uwagę temu obszarowi i wspólnymi siłami poszukać rozwiązań.

Tekst: Magdalena Fritz
Ilustracja: Nikola Hahn

Avatar photo

O autorce:

Magdalena Fritz

Cześć, nazywam się Magda Fritz i jestem psycholożką, seksuolożką i psychoterapeutką. W ramach mojej pracy prowadzę konsultacje indywidualne i psychoterapię osób dorosłych. Zależy mi na tym, aby tworzyć bezpieczną przestrzeń, w której o seksualności i zdrowiu psychicznym rozmawiamy z otwartością i tolerancją. Tworzę projekt i podcast “Rozmowy o seksie”, który ma na celu normalizację rozmów o seksualności i poznawanie jej różnych odsłon, zarówno w kontekście indywidualnym jak i społecznym.