Celowa przerwa od seksu – czy to dobry pomysł?

Avatar photo
Autorka:
02.02.2023 · Czas czytania: 6 min
Kobieta i mężczyzna odwróceni do siebie plecami, opierają się o tyły swoich głów. Na nimi wiszą liście rośliny.Kobieta i mężczyzna odwróceni do siebie plecami, opierają się o tyły swoich głów. Na nimi wiszą liście rośliny.

W gabinecie seksuologicznym zdarza się, że proponuję zrobienie celowej przerwy od seksu. Ale jak to? Tak zupełnie zrezygnować z seksu? Może się to wydawać początkowo nielogicznie, szczególnie jeśli celem zgłoszenia się ma być poprawa w sferze seksualnej. Choć nie jest to zazwyczaj instynktowny wybór, przerwa od seksu może zdziałać wiele i wprowadzić powiew świeżości do życia seksualnego.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że mówiąc o przerwie od seksu, mówimy o celowej decyzji, a nie sytuacji, w której do seksu po prostu nie dochodzi. Wiele par ma przerwę od seksu jednak nie jest to ich świadoma decyzja. Warto te dwie sytuacje rozróżnić, ponieważ różne przyczyny przerw potrzebują innej formy zaopiekowania. Przerwa od seksu nie będzie dla wszystkich, ale może sprawdzić się w co najmniej kilku przypadkach.

#1 Kiedy seks stał się obowiązkiem

Macie poczucie, że seks stał się kolejnym obowiązkiem, przymusem i odbywa się mechanicznie? To dobry moment, żeby zrobić krok w tył. W życiu, jeśli coś staje się obowiązkiem i czujemy w związku z tym zbyt duże obciążenie, robimy sobie odpoczynek. Odpoczynek może dotyczyć również seksu.

W leżącym, ochlapanym lustrze odbija się, widoczna też nad lustrem, dolna część twarzy z dużymi, czerwonymi ustami.Jeśli macie poczucie, że w Waszym życiu seksualnym nie dzieje się nic ekscytującego, a za każdym razem powielacie ten sam schemat i przestało Wam to odpowiadać, warto rozważyć wysłanie seksu na wakacje.

#2 Chcecie podkręcić atmosferę, spróbować czegoś nowego

Jeśli w Waszej relacji regularnie dochodzi do kontaktów seksualnych, czasem zrobienie sobie przerwy może wydawać się absurdalne. Jednak zmiana utartej ścieżki może pomóc Wam w ocenie, za czym tęsknicie w tym kontakcie, czego pragniecie i do czego chcielibyście wrócić, a co być może za sobą zostawić. Jeśli nigdy nie próbowaliście przerwy od seksu, może to być ciekawe doświadczenie, które wzbogaci Wasze postrzeganie seksu i pozwoli wzajemnie lepiej zrozumieć swoje potrzeby. Podczas przerwy możecie rozmawiać o tym, co chcielibyście wspólnie robić, dzielić się swoimi fantazjami czy wysyłać seksowne wiadomości. Może to rozgrzać atmosferę do tego stopnia, że po przerwie doświadczycie niepowtarzalnego rozładowania narastającego napięcia, co będzie miało przełożenie na bardziej intensywne doznania.

#3 Presja

Kolejnym powodem może być sytuacja, w której kontakt seksualny wiąże się z odczuwaną presją. Presja, że „coś musi się zadziać” skutecznie odsuwa nas od przyjemności i radości z seksu. Występuje szczególnie często, jeśli seks jest kojarzony wyłącznie z penetracją. To również dobry moment na pauzę i przyjrzenie się swojemu życiu seksualnemu oraz rezygnacji na jakiś czas z części, która generuje presję. Ten czas może być również poświęcony na wspólne rozmowy i dotarcie do źródła pojawienia się presji np. wokół penetracji lub innej formy kontaktów seksualnych w Waszej relacji. Seks nie lubi presji, dlatego jeśli tylko ją zauważycie, warto zatrzymać się i zastanowić, co może ją powodować.

Seks nie lubi presji, dlatego jeśli tylko ją zauważycie, warto zatrzymać się i zastanowić, co może ją powodować.

#4 Ból podczas stosunku

Jednym z najczęstszych powodów do zrobienia przerwy od seksu, a przede wszystkim od penetracji, jest odczuwany ból podczas stosunku. Seks nigdy nie powinien boleć (chyba, że taka jest Wasza intencja), dlatego warto tego sygnału z ciała nie ignorować. Przyczyn bolesnego seksu może być wiele, dlatego najpierw potrzebujemy ustalić powód.

Stojąca osoba z długimi, jasnymi włosami w majtkach we wzór drobnych kwiatków trzyma duży, różowy kwiat przy biodrze.Przerwa od seksu w tym przypadku po pierwsze ma wyeliminować sytuacje, w których będzie występował ból, a po drugie jest czasem na ustalenie przyczyny oraz zaopiekowanie się swoim ciałem. Jeśli ból dotyczy penetracji, proponujemy wyeliminowanie tego elementu z kontaktów seksualnych i kontynuowanie innych form, jeśli jest to chciane i zgodne z potrzebami.

#5 Twoje ciało potrzebuje odpoczynku

Ten powód jest związany tylko i wyłącznie z ciałem i jego potrzebami. Seks jest aktywnością cielesną, więc by czerpać z niej przyjemność, ciało potrzebuje być zregenerowane. Twoje ciało może potrzebować odpoczynku na przykład, jeśli kontakty seksualne były intensywne, a ciało jest obolałe. Drugą sytuacją jest czas, kiedy czujemy się ogólnie przemęczeni, niewyspani, ciało daje wtedy znak by zwolnić i zadbać o odpoczynek. Może być to również moment okołoporodowy i połogu, gdy potrzebny jest czas na regenerację.

#6 Trudne sytuacje w życiu

W życiu czasem zdarzają się sytuacje, w których po prostu nie ma miejsca na seks, a przerwa wtedy jest ich naturalnym wynikiem. Pomimo że nie jest to typowy przykład „celowej” przerwy, którą wcześniej planujemy, warto pamiętać, że brak seksu na jakiś czas o niczym nie świadczy i może być właśnie tym, czego aktualnie potrzebujemy. Jeśli obserwujemy, że odsuwamy się od sfery seksualnej i nie widzimy na ten moment przestrzeni na tę aktywność w naszym życiu, warto przegadać to z partnerem/ką lub z samym sobą. „Ok, robię sobie teraz przerwę i wrócę, kiedy będę gotowa/y”. W ten sposób każda z osób zaangażowanych będzie wiedziała na czym stoi, a przerwa będzie omówiona i bardziej świadoma, co może znieść presję.

TO WARTO PRZECZYTAĆ

Dowiedz się więcej o tym, jakie okoliczności mogą zmniejszać chęć na seks: Kontekst. Poznaj i naucz się dbać o czynniki, które mogą wpływać na seks.

#7 Seks przestał sprawiać Ci przyjemność

Jeśli seks przestał sprawiać Ci przyjemność, może to być idealny moment na to, by zatrzymać się i spojrzeć na swój seks z innej, nowej perspektywy. Przerwa od seksu może stworzyć do tych przemyśleń idealne warunki. 

Na twarzy z rozchylonymi ustami i przymrużonymi oczami odbijają się świetlne refleksy.Pauza w tym przypadku jest również wskazana z tego powodu, by nie kontynuować czegoś, co nie jest dla Ciebie przyjemne. Jeśli kontynuujemy kontakty seksualne, które nie sprawiają nam przyjemności, utrwalamy w sobie jedynie negatywne skojarzenia z seksem. Seks nie kojarzy się nam wtedy z przyjemnością, a z czymś nieprzyjemnym lub obojętnym. Warto zrobić wtedy przerwę od seksu, by sprawdzić czy sama przerwa wzbudzi w nas jakieś emocje i wykorzystać ten czas na zastanowienie się, co sprawiło, że seks przestał być dla nas przyjemny. W tym czasie można skupić się również na autostymulacji i poszukiwania przyjemności w pojedynkę, by później podzielić się wnioskami z partnerem/ką.

Co możemy zyskać z przerwy?

Oczywiście korzyści z przerwy będą zależały od tego, czym przerwa była spowodowana. W ogólnym zamyśle chcemy, żeby powrót do seksu wiązał się z nową energią i chęcią na kontakty seksualne.

Wzrost libido

Przerwa od seksu może wpłynąć pozytywnie na Twoje libido i obudzić nową chęć na seks. Wszystko, co będzie się działo poza sferą seksualną, może Was do siebie zbliżyć i zwiększyć chęć na seks. Dla niektórych osób, rezygnacja na jakiś czas z seksu zwiększa odczuwanie doznań i intensyfikuje przyjemność. Sprawia, że kontakty seksualne po przerwie są bardziej jakościowe i namiętne.

Rozbudowana komunikacja

Jeśli chcemy wprowadzić przerwę w seksie będzie wymagało to wspólnej rozmowy. Na pewno warto omówić, dlaczego chcecie ją wprowadzić, czemu ma ona służyć, na bieżąco omawiać, jak się czujecie w trakcie przerwy oraz z czym wchodzicie w powrót do seksu. Przerwa stwarza zatem wiele okazji do rozmów na temat seksu, co może pomóc w polepszeniu Waszej komunikacji w tym temacie lub zwrócić uwagę na trudności, z którymi się mierzycie.

Jeśli chcemy wprowadzić przerwę w seksie będzie wymagało to wspólnej rozmowy.

Nabranie perspektywy

Jest to dla Was idealny czas na przyjrzenie się swojemu życiu seksualnemu z nowej perspektywy. Zrozumienia, o co tak naprawdę w seksie Wam chodzi i czego najbardziej pragniecie. To czas na rozmowy o seksie, spojrzenie na Wasze dotychczasowe kontakty świeżym okiem. W tym czasie możecie mówić sobie, za czym tęsknicie, do czego chcecie wrócić, co Waszym zdaniem mogłoby pomóc w zbudowaniu takiego życia seksualnego, jakiego dla siebie chcecie.

Pogłębienie bliskości na innym poziomie

Przerwa od seksu nie oznacza, że musicie rezygnować z bliskości i intymności. Co więcej, przerwa od seksu może pozwolić na odkrycie nowych lub starych przyjemności na nowo.

Osoba z długimi, rudymi włosami ubrana w sam beżowy, długi sweter chwyta gałązkę drzewa i skupia na niej wzrok.Dzięki przerwie możecie skupić na innych aktywnościach, które pogłębiają Waszą bliskość. W związku z tym, że seks jest często kojarzony jako ta najintymniejsza część związku, warto to czasem sprawdzić. Może się okazać, że wspólna rozmowa – bez dodatkowych rozpraszaczy, będzie szczytem intymności i zbliży Was do siebie bardziej niż jakikolwiek stosunek.

W jaki sposób wprowadzić przerwę od seksu w życie?

Przerwa nie może odbyć się bez rozmowy, zgody wszystkich zainteresowanych oraz ustalenia, czemu ma służyć i na jak długo chcecie ją wprowadzić. Jak zawsze, jeśli wprowadzamy jakąś nowość do naszego życia seksualnego, nawet jeśli jest to przerwa od seksu, warto potraktować to jako eksperyment, który będzie wymagał sprawdzania, czy to rozwiązanie jest dla Was odpowiednie.

Przerwa od seksu może spowodować, że Wasze uczucia w stosunku do siebie staną się bardziej intensywne. Może być jednak tak, że wnioski będą zupełnie inne. Jeśli zauważycie, że wcale nie śpieszy Wam się do zakończenia przerwy, a bez seksu jest Wam dobrze, jest to kolejny temat warty omówienia wspólnie. Co to dla Was znaczy? Dlaczego może nie brakować Wam seksu? Jak to rozumiecie? Czy chcecie kontynuować eksperyment? Bez względu na to, co eksperyment pokaże, potraktujcie to jako kolejną okazję do poznania siebie i swojej relacji.

Czy zdecydowalibyście się wysłać Wasz seks na wakacje?

Tekst: Magdalena Fritz
Ilustracja: Nikola Hahn

Avatar photo

O autorce:

Magdalena Fritz

Cześć, nazywam się Magda Fritz i jestem psycholożką, seksuolożką i psychoterapeutką. W ramach mojej pracy prowadzę konsultacje indywidualne i psychoterapię osób dorosłych. Zależy mi na tym, aby tworzyć bezpieczną przestrzeń, w której o seksualności i zdrowiu psychicznym rozmawiamy z otwartością i tolerancją. Tworzę projekt i podcast “Rozmowy o seksie”, który ma na celu normalizację rozmów o seksualności i poznawanie jej różnych odsłon, zarówno w kontekście indywidualnym jak i społecznym.