Jak czyścić i jak przechowywać gadżety erotyczne?

Avatar photo
Autorka:
31.07.2017 · Czas czytania: 4 min
Na rysunku dłonie trzymają nieduży woreczek do przechowywania zabawek erotycznych za jego sznureczki.Na rysunku dłonie trzymają nieduży woreczek do przechowywania zabawek erotycznych za jego sznureczki.

Zabawki erotyczne stają się coraz bardziej popularne, pisze się o nich w kolorowej prasie, mówi w programach telewizyjnych, coraz częściej polecają je też specjaliści. Ma to swoje ogromne plusy, zaczynamy jako społeczeństwo, coraz bardziej się otwierać i mamy ochotę eksperymentować. Niestety niewiele mówi się na temat tego, co potem. Jak dbać o swoje gadżety tak, żeby móc się nimi cieszyć jak najdłużej i dlaczego jest to, aż tak ważne.

Dlaczego warto dbać o gadżety?

Dbanie o gadżety erotyczne to przede wszystkim dbanie także o nasze zdrowie. Podczas czyszczenia pozbywamy się zanieczyszczeń i bakterii, które mogą przyczynić się do rozwoju infekcji. Stąd tak ważne jest czyszczenie gadżetów erotycznych nie tylko po i przed każdym użyciem, ale także za każdym razem, kiedy zmieniamy stymulację z analnej na waginalną.

MOJA RADA

Unikaj gadżetów żelowych, lateksowych i gumowych, są to materiały wysokoporowate, a co za tym idzie, w porach gromadzi się brud, którego nie da się w pełni usunąć. Takie zabawki mogą z czasem spleśnieć, a ich używanie niesie za sobą duże ryzyko podrażnień i infekcji. Zamiast nich wybierz zabawki silikonowe czyli niskoporowate. Więcej o materiałach z których produkowane są zabawki erotyczne możesz przeczytać tutaj.

W jaki sposób czyścić gadżety erotyczne?

Najbardziej popularną metodą jest oczywiście umycie naszej zabawki pod strumieniem wody wraz z dodatkiem mydła. Warto jednak pamiętać aby sięgać po delikatne, antybakteryjne produkty, które nie zawierają w składzie alkoholu. Po umyciu gadżet należy dokładnie wysuszyć.

Dłoń wyciska piankę do czyszczenia System JO Refresh na jasnoróżowy wibrator punktu G Svakom Amy trzymany w drugiej ręce.

pianka do czyszczenia JO Refresh

Innym sposobem, który również nie wymaga od nas żadnych dodatkowych zakupów jest wygotowanie gadżetów lub czyszczenie w zmywarce z możliwością mycia w wysokiej temperaturze (opcja sanityzacji). Oczywiście nie możemy potraktować w ten sposób każdej naszej zabawki. Taka forma czyszczenia jest dobra dla produktów wykonanych z metalu, szła czy silikonu, ale bez mechanizmu wibrującego np. dilda, zatyczki czy kulki. Podczas kilkuminutowego gotowania należy także uważać, aby produkty nie przywarły do dna lub boku garnka gdyż grozi to ich uszkodzeniem. Z powodzeniem można użyć do tego sitka.

Zalety specjalnych środków do czyszczenia

Jednak zdecydowanie najprostszym i najszybszym sposobem na czyszczenie gadżetów erotycznych jest zakup specjalnie do tego celu przeznaczonych produktów takich jak spraye, pianki czy chusteczki.

Najprostszym i najszybszym sposobem na czyszczenie gadżetów erotycznych jest zakup specjalnie do tego celu przeznaczonych produktów takich pianki i spraye.

Jedna dłoń trzyma zielone liście palmy i monstery, a druga na ich tle prezentuje białą butelkę sprayu do czyszczenia LELO.

spray do czyszczenia LELO

Oprócz tego, że dokładnie czyszczą powierzchnię produktu to mają także działanie przeciwgrzybiczne. Ich użycie jest banalnie proste, należy jedynie spryskać powierzchnię gadżetu (lub rozsmarować na niej piankę), a po chwili zetrzeć zwilżonym ręcznikiem papierowym lub czystą ściereczką i gotowe. Świetnie sprawdzą się zarówno na co dzień jak i w podróży. Niektóre z tych produktów np. spray Pjur Med Clean czy spray Fun Factory można także awaryjnie wykorzystać do higieny intymnej np. wtedy gdy jesteśmy w długiej podróży.

MOJA RADA

Kupując nowy gadżet od razu zainwestuj też w preparat do czyszczenia. Nie podniesie to znacząco wydatku, a zapewne łatwiej będzie kupić wszystko za jednym razem!

Przechowywanie gadżetów erotycznych

W przezroczystym plastikowym pudełku leżą pudełka i woreczki z gadżetami erotycznymi oraz magnetyczny kabel ładowarki.Przedstawiany nam w hollywoodzkich filmach patent na przechowywanie wibratora luźno rzuconego w szufladzie z bielizną może i jest efektowny na ekranie, ale niekoniecznie jest to najlepszy wybór.

Każdy gadżet powinien być przechowywany w osobnym opakowaniu. Pisząc „opakowanie” mam tu na myśli specjalną materiałową saszetkę lub satynowy woreczek, które często są dołączone do kompletu (woreczki foliowe i strunowe odpadają!) lub po prostu pudełko, w którym dany gadżet kupiliśmy.

Nie powinniśmy wystawiać ich także na działanie promieni słonecznych, unikać dużych zmian temperatury i sytuacji, gdzie kilka gadżetów ociera się o siebie.

Najlepsze dyskretne schowki na gadżety

Gdy już kwestię tego, JAK przechowywać gadżety mamy rozwiązaną, to pojawia się kolejny problem, a mianowicie, GDZIE je przechowywać. Możemy je umieścić oczywiście w dowolnym miejscu np. pod łóżkiem, w komodzie czy w szafie.

MOJA RADA

Pozostawianie oryginalnych pudełek produktów ma dodatkowy plus. W przypadku gdy gadżet kupujemy online i musimy go z jakiegoś powodu zareklamować to dużo łatwiej jest go spakować w oryginalne pudełko (choć oczywiście nie jest to wymagane), niż szukać czegoś w czym możemy go odesłać.

Sytuacja nieco się komplikuje gdy nie mieszkamy sami i towarzyszą nam dzieci, teściowa lub wścibski współlokator. Oczywiście gadżety to nic złego i można to zawsze wytłumaczyć, ale jeśli mimo wszystko wolimy uniknąć niewygodnych pytań to warto pomyśleć o zamykanej na klucz szufladzie lub specjalnych, również zamykanych, pojemnikach, które służą właśnie do przechowywania intymnych produktów. Te drugie sprawdzą się pod warunkiem, że Wasza kolekcja nie jest zbyt duża. Takie specjalne pudełka mają to do siebie, że są dość drogie i mogą pomieścić do kilku produktów.

Wykorzystaj proste pudełka

Dlatego zamiast wydawać miliony monet na kilka pudełek, które pomieszczą moją kolekcję zaopatrzyłam się w zwykłe pojemniki dostępne w każdym sklepie Ikea czy Pepco.

W przezroczystym plastikowym pudełku leżą poukładane pudełka z akcesoriami erotycznymi, taśmy do wiązania i srebrny woreczek.Do wyboru mamy różne wielkości więc bez trudu można dopasować coś do własnych potrzeb. Ja pojemników mam kilka, w każdym trzymam posegregowane produkty (z reguły nie ma tam aż takiego porządku, ale czego się nie robi dla ładnych zdjęć 😉) Nigdy też nie wyrzucam opakowań i dzięki temu łatwiej mi wszystko poukładać. W przypadku gdy opakowanie nie mieści się do pojemnika to używam dołączonych woreczków, a ładowarki trzymam luźno, zawsze w tym samym pudełku co pasujący do nich gadżet. W oddzielnym pudełku trzymam wszystkie kosmetyczne rzeczy takie jak lubrykanty, produkty do czyszczenia, do masażu itp.

Pojemniki są przezroczyste co dla mnie jest ogromnym plusem. Nie muszę otwierać każdego po kolei, żeby znaleźć interesującą mnie rzecz. Jeśli ktoś woli większą dyskrecję to można zaopatrzyć się w kolorowe, tekstylne lub tekturowe pudełka. Wszystkie gadżety trzymam w szafie na górnej półce, pudełka układając jedno na drugim.

MOJA RADA

Jeśli używasz plastikowych pojemników z przykrywką to koniecznie zrób w nim kilka otworów, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza.

O czym jeszcze warto pamiętać

Jeśli chcemy, aby gadżety służyły nam długo to oprócz prawidłowego czyszczenia i przechowywania warto pamiętać o jeszcze kilku, niemniej ważnych, rzeczach:

  • Gadżety na ładowarkę zawsze ładuj zgodnie z instrukcją! Jeśli nie używasz ich przez dłuższy czas to również pamiętaj, aby od czasu do czasu je naładować.
  • Jeśli zasilanie jest na baterie to w czasie gdy nie korzystamy z gadżetu należy je wyjąć, żeby uniknąć ewentualnego rozlania baterii. Przy wymianie zawsze zmieniaj wszystkie baterie na nowe.
  • Wybieraj lubrykanty odpowiednie dla danego gadżetu. Zobacz poradnik o lubrykantach.
  • Dokręcaj nakrętki w produktach kosmetycznych i unikaj dostania się zanieczyszczeń do środka.
  • Regularnie sprawdzaj daty ważności i nie korzystaj z produktów przeterminowanych.

Odpowiednie dbanie o gadżety nie tylko pozwoli uniknąć nieprzyjemnych infekcji, ale także znacząco wpłynie na ich żywotność. Wydając świadomie pieniądze na produkty erotyczne równie świadomie dbajmy o to, aby służyły nam jak najdłużej.

Pełną ofertę środków do czyszczenia gadżetów erotycznych w sklepie Secret Delivery znajdziesz tutaj:

Tekst: Natalia Trybus
Ilustracja: Nikola Hahn

Avatar photo

O autorce:

Natalia Trybus

Nazywam się Natalia Trybus i jestem edukatorką seksualną. Dla sklepu Secret Delivery tworzę cykl poradników „Wiedza o gadżetach”, w którym piszę o tym na co zwracać uwagę przy zakupie zabawek erotycznych oraz radzę, jak dobrać odpowiednie dla siebie produkty. Na blogu sklepu dzielę się z Wami także moimi recenzjami gadżetów. Moją misją jest przekazywanie wiedzy i pozytywnego podejścia do seksualności. Możecie mnie również znać z mojego kanału na YouTube „Pink Candy” poświęconego edukacji seksualnej, który prowadzę od 2015 roku.