Gadżeciarstwo erotyczne less waste. Jak zachować umiar?
Barwne, eleganckie czy zabawne gadżety erotyczne na artystycznych zdjęciach z opisami obiecującymi szczyt rozkoszy często zdają się aż krzyczeć: „Kup mnie! Wypróbuj!”. Jako doświadczona gadżeciara z jednej strony chciałabym mieć je wszystkie niczym Pokemony, ale z drugiej strony w odpowiedzi na tę ukształtowaną przez kapitalizm potrzebę posiadania więcej i więcej przychodzi też refleksja.
Czy to mi naprawdę potrzebne? Może tylko ładnie wygląda, a wcale się u mnie nie sprawdzi? Czy na pewno po zakupie nie będzie się kurzyć w pudełku?
Już nawet pomijając kwestię finansowych kosztów takich zachcianek, przecież kupno kilkunastego gadżetu do kolekcji nie jest neutralne dla środowiska. Jak poradzić sobie z tym dylematem zakupów jednocześnie rozsądnych i bez szkody dla planety, ale i pozwalających cieszyć się gadżetowymi nowinkami?
Przemyśl zakup
Jedna z głównych zasad idei less waste mówi: przed wyjściem na zakupy zrób listę potrzebnych rzeczy. Chociaż może się to wydawać absolutnie nieprzystające do zakupów w sklepie erotycznym, uważam, że to świetna porada także na tę okazję. Sama mam zwyczaj zapisywania wymarzonych produktów w notatkach na smartfonie, ale oczywiście można do tego użyć innej aplikacji lub analogowego notesu czy karteczki.
Oczywiście ta metoda nie zadziała tak jak w przypadku zakupów spożywczych, bo w ciągu godziny po zapisaniu potrzebnych rzeczy raczej nie wybierzemy się do sklepu, żeby nabyć wszystko, co chcemy. Natomiast takie notowanie sobie gadżetowych czy kosmetycznych zachcianek pomaga ułożyć sobie w głowie, czego najbardziej potrzebuję, czy nie mam w kolekcji podobnych produktów oraz czy potrzebuję nowego na już, zaraz. A kiedy przyjaciel_przyjaciółka czy partner_ka spyta, co chcę dostać na święta czy urodziny, otwieram notatki i mam gotowe pomysły.
Zastanów się, czego potrzebujesz
Pamiętaj, że zrobienie listy potrzebnych produktów nie może się odbyć bez analizy tego, co już posiadasz i co lubisz. Jeśli w kolekcji masz już wibrator króliczek, to czy kolejna taka zabawka o zbliżonych funkcjach, ale trochę innym kolorze na pewno wydaje Ci się konieczna? Jeśli na Twojej szafce nocnej stoi już żel intymny, który zużywasz powoli, czy po zakupie kolejnego zużyjesz oba, zanim się zepsują? Odpowiedzi nie są wcale takie jednoznaczne, bo przecież każdy gadżet i kosmetyk może wnieść coś nowego do Twojego seksualnego życia. Na takie pytania trzeba więc sobie odpowiedzieć zgodnie z własnym sumieniem.
Nie kupuj na wszelki wypadek
Ważną zasadą less waste jest też, by unikać kupowania za dużo, „na wszelki wypadek”. Od miesięcy nie uprawiasz seksu z partnerem_ką i nadal nie masz na to ochoty, ale chcesz kupić gadżet dla par? Nie masz z kim uprawiać seksu analnego, a Twój bazowy lubrykant wystarcza Ci do samodzielnej zabawy, jednak kusi Cię specjalny żel do seksu analnego? To właśnie są świetne pomysły do zapisania w notatniku i kupienia, kiedy będą naprawdę potrzebne, ale niekoniecznie od razu. Pamiętaj, że nie wiesz, czego będziesz chciał_a za kilka miesięcy, za rok czy dekadę – być może zupełnie zapomnisz o dzisiejszych pragnieniach.
Ważną zasadą less waste jest też, by unikać kupowania za dużo, „na wszelki wypadek”.
Wybierz trwałość
Doskonałym sposobem na kupowanie mniejszej liczby gadżetów jest wybieranie wysokiej jakości, trwałych zabawek, które posłużą Ci latami. Najprostszym rozwiązaniem tej kwestii jest unikanie jednorazowych produktów.
Oczywiście, mogą one być tanią opcją pomagającą sprawdzić, czy w ogóle dany typ gadżetu mi się spodoba. Seria Tenga Egg czy Satisfyer One Night Stand to rzeczywiście niedrogie pomysły na to, jak sprawdzić, czy masturbatory lub bezdotykowe masażery łechtaczki sprawią Ci lub partnerowi_partnerce jakąkolwiek przyjemność. Tyle że gadżety tego typu przeznaczone do wielokrotnego użytku da się kupić w cenie ledwie 2-3 razy przewyższającej jednorazowe opcje. Czy nie lepiej więc od razu wybrać rozwiązania na dłużej?
Szukaj wiarygodnych opinii
Jeśli zaś chodzi o trwałość gadżetów wielokrotnego użytku, nie jest to łatwa do oszacowania sprawa, ale na pewno warta rozważenia przed zakupem. Informacji o tym, jak długo gadżet jest w stanie działać, nie znajdziemy raczej w recenzjach pisanych kilka tygodni po otrzymaniu gadżetu, za to takimi szczegółami chętnie podzielą się użytkownicy_czki grup na Facebooku, obserwatorzy edukacyjnych Instagramów czy autorzy opinii na stronach sklepów erotycznych. W naszym sklepie pod każdym produktem znajdziesz opinie na jego temat (jeśli tylko jakiekolwiek już się pojawiły). W przypadku gadżetów, które są zupełną nowością, o trwałości można zaś wnioskować na podstawie dotychczasowych doświadczeń użytkowników z daną marką.
Dbaj o swoje gadżety
Trwałość produktu nie zależy jednak oczywiście tylko od producenta, ale i od użytkownika. Właściwa dbałość o gadżety pomoże uniknąć uszkodzeń i przedłużyć ich czas działania. Najważniejsze sprawy, na które warto zwrócić uwagę to:
- Używanie gadżetów z odpowiednimi lubrykantami – do silikonowych gadżetów stosuj tylko te na bazie wody, żeby nie uszkodzić ich powierzchni.
- Czyszczenie zgodnie z zaleceniami producenta – wodoodporne zabawki można umyć pod bieżącą wodą, ale do tych jedynie odpornych na zachlapania lepiej użyć środka do czyszczenia i przetrzeć ściereczką.
- Wyjmuj baterie z gadżetów, których nie zamierzasz używać przez jakiś czas – mogą się rozlać i uszkodzić mechanizm. W przypadku gadżetów zasilanych ładowarką: nie zostawiaj ich rozładowanych na dłuższy okres, pamiętaj o ich ładowaniu co jakiś czas.
TO WARTO PRZECZYTAĆ
Więcej o tym, jak dbać o gadżety: Jak czyścić i jak przechowywać gadżety erotyczne? | Poradnik
Kupuj lokalnie
Zarówno w ramach lokalnego patriotyzmu, jak i dbałości o środowisko oraz etykę zatrudnienia, polecam wybierać produkty wytwarzane w Europie.
Nie zawsze jest to możliwe, ale jeśli tak, to warto wydać więcej na towar, który nie wymaga transportu na dalekie odległości. Przykładowo gadżety Fun Factory, kosmetyki Pjur i świece Petits Joujoux produkowane są w Niemczech, masturbatory Fleshlight i kosmetyki Bijoux Indiscrets – w Hiszpanii, perfumy Obsessive – w Polsce, kosmetyki Swede i Viamax – w Szwecji. Także kubeczki menstruacyjne Lunette i LadyCup wytwarzane są w Unii Europejskiej. Jak widać, jeśli chodzi o kosmetyki z UE wybór jest całkiem szeroki, przy gadżetach znacznie trudniej uniknąć tych wyprodukowanych w Azji. I oczywiście nic na siłę – nie każdego stać na wibratory produkowane w Europie.
Niezależnie od tego, jaki produkt wybierzesz, zamiast dostawy pod drzwi bardziej ekologiczną opcją będzie Paczkomat. InPost szacuje, że gdyby wszystkie dostawy kurierskie zostały zastąpione wyborem Paczkomatu, ograniczyłoby to ślad węglowy o 75%! A do Paczkomatu najlepiej podejdź na piechotę lub podjedź rowerem albo komunikacją miejską 😉
Naturalny skład i ekologiczne opakowanie
Artykuły z drogerii erotycznej z zasady powinny być bezpieczne dla skóry i błon śluzowych, zazwyczaj nie powinny więc teoretycznie zagrażać środowisku. Jednak wybór bardziej naturalnych składów, na pewno nie zaszkodzi, pod warunkiem, że z erotycznych kosmetyków korzystasz na tyle często, że pomimo braku silnych konserwantów nie zepsują się, zanim je zużyjesz.
Postaw na recykling i ponowne wykorzystanie
Jeśli zaś chodzi o opakowania – sprawa nie jest taka prosta i oczywista. Od pewnego czasu dużo się mówi o szkodliwości plastiku i sugeruje alternatywę w postaci szklanych opakowań. Szkło jest przecież bardziej naturalne, nie będzie więc zaśmiecać środowiska w taki sposób jak plastik, można je też przetwarzać w nieskończoność (plastik zaledwie do kilku razy). Sprawa nie jest jednak taka prosta: szklane butelki ważą nawet 40 razy więcej niż plastikowe, co znacznie zwiększa ślad węglowy, a zarówno wytwarzanie, jak i recykling szkła są bardzo energochłonne (przy czym recykling jest znacznie mniej energochłonny niż produkcja). Wybór między szkłem a plastikiem nie jest więc jednoznaczny. Natomiast niezależnie od tworzywa, warto wybierać opakowania z recyklingu oraz takie, które będzie można jeszcze powtórnie wykorzystać.
Wybieraj marki dbające o środowisko
Warto też wspierać firmy, które stawiają na opakowania kartonowe i ograniczanie niepotrzebnych tworzyw np. Fun Factory, która dba o coraz bardziej ekologiczne opakowanie niemal bez plastiku.
Idealnie byłoby, gdyby marki produktów erotycznych brały przykład z firm oferujących kosmetyki naturalne i zadbały o korzystanie z tworzyw z recyklingu, zachęcały do recyklingu opakowań czy nawet oferowały zniżki w zamian za opakowania (jak Ministerstwo Dobrego Mydła) albo uzupełnianie buteleczek w sklepach stacjonarnych (jak YOPE). Oczywiście, uzupełnianie 30-mililitrowych buteleczek co pół roku nie brzmi jak coś, po co warto fatygować się do specjalnego punktu, ale jeśli ktoś zużywa nawet kilka 200-mililitrowych buteleczek lubrykantu rocznie, taki system mógłby być wart rozważenia. Natomiast jeszcze nie słyszałam o tego typu rozwiązaniach w branży erotycznej. Na ten moment można więc głównie samodzielnie zadbać o powtórne wykorzystanie buteleczek po kosmetykach. Zwłaszcza te najmniejsze przydadzą się przecież podczas podróży.
Dobrze też zwrócić uwagę na to, czy sklep internetowy, w którym składasz zamówienie, pakuje przesyłki w sposób ekologiczny. W Secret Delivery dbamy o jak najbardziej przyjazne środowisku pakowanie: zamówienia od nas otrzymasz w dyskretnym kartonie zabezpieczonym papierową taśmą. Do wypełnienia używamy zaś w pełni biodegradowalnych chrupek.
Sortuj odpady
Podstawową sprawą jest zaś właściwe segregowanie odpadów: niedziałające już wibrujące gadżety powinny powędrować do elektrośmieci, a szkło – do pojemnika, który producent wskazuje jako właściwy (warto pamiętać, że pojemnik na odpady szklane dotyczy głównie butelek i słoików z tego tworzywa, ale już niekoniecznie innych rodzajów szkła czy ceramiki). To, gdzie wyrzucić silikon, nie jest takie oczywiste. Jeśli firma odbierająca odpady w Twojej okolicy nie wskazuje, do którego pojemnika wyrzucić silikonowe przedmioty, najrozsądniejszym wyborem będą odpady zmieszane (takie rozwiązanie pokazuje np. wyszukiwarka dla Warszawy), które mogą jeszcze trafić do sortowni i zostać odpowiednio rozdzielone.
Prezerwatywy chronią przed zakażeniem chorobami i przydają się nawet w stałych, monogamicznych relacjach np. podczas seksu analnego czy miesiączki, kiedy ryzyko zakażeń jest wyższe.
Nie zapomnij o bezpieczeństwie!
A czemu właściwie za cel nie postawić sobie zero waste? Patrząc realistycznie, w przypadku artykułów erotycznych nie wydaje mi się to możliwe do zrealizowania. Pod uwagę należy przecież wziąć higienę i bezpieczeństwo. Z tego powodu przestrzegałabym przed pomysłami np. na unikanie prezerwatyw, używanie zniszczonych gadżetów czy produkowanie domowych kosmetyków intymnych w imię ekologii. Prezerwatywy chronią przed zakażeniem chorobami i przydają się nawet w stałych, monogamicznych relacjach np. podczas seksu analnego czy miesiączki, kiedy ryzyko zakażeń jest wyższe. Gadżety o uszkodzonej powierzchni mogą być trudne do wyczyszczenia, a gromadzące się w ich porach drobnoustroje mogą powodować infekcje. Przy braku medycznej wiedzy dotyczącej substancji bezpiecznych dla skóry i błon śluzowych eksperymentowanie z własnymi przepisami na kosmetyki intymne również może prowadzić do podrażnień oraz infekcji. Pamiętaj, że Twoje zdrowie jest ważniejsze niż pozorna przyjazność powyższych rozwiązań planecie. Bardzo prawdopodobne, że leczenie potencjalnych infekcji zużyje więcej zasobów niż oszczędzą takie niezbyt bezpieczne pomysły.
Zdrowie jest najważniejsze
Nie za bardzo potrafię sobie wyobrazić, jak mógłby wyglądać upcycling zniszczonych zabawek erotycznych (czyli przetworzenie na przedmiot o większej wartości).
Akcesoriów takich jak podniszczone szarfy czy liny do wiązania na pewno można użyć w innych celach, jednak myślę, że w przypadku gadżetów erotycznych dobrze uświadomić sobie, że czasem jedyną bezpieczną opcją jest wyrzucenie ich na śmietnik. Chociaż może to nie współgrać z zaawansowanymi dążeniami do ograniczania odpadów w innych sferach życia, w tym przypadku zdecydowanie warto na pierwszym miejscu postawić swoje zdrowie.
Czy można komuś oddać gadżet erotyczny?
Kontrowersyjną sprawą jest też kwestia przekazywania sprawnych gadżetów innym osobom. Sama muszę przyznać, że nie wyobrażam sobie, żeby przy regularnym powiększaniu kolekcji gadżetów, każdy nowy okazał się strzałem w dziesiątkę. Naturalna wydaje się w takich wypadkach chęć oddania czy sprzedania zabawki, która się nie sprawdziła. Natomiast trzeba pamiętać, że używana zabawka może przenosić choroby. Oczywiście dokładne wyczyszczenie zabawki minimalizuje ryzyko transmisji np. wirusa HPV, jednak nie eliminuje go całkowicie. Z tego względu radzimy jednak nie przekazywać gadżetów nikomu innemu i skupić się na przemyślanym wyborze modelu, aby zminimalizować ryzyko kupna niedopasowanej zabawki.
Bądź wyrozumiała_y!
Jako że jesteśmy ludźmi, na pewno mimo dobrych intencji, popełnimy jakieś błędy na swojej drodze do gadżetowego less waste. Może kupisz zbyt duże opakowanie lubrykantu, który trzeba będzie wyrzucić po kilku miesiącach upałów. Może Twój_Twoja partner_ka skusi się na piękny i niedrogi wibrator, który popsuje się po kilku użyciach. A może zapomnisz wyjąć baterie z masażera i rozleją się w środku, psując mechanizm. W takich sytuacjach bądź dla siebie (i innych!) wyrozumiała_y. Ucz się na błędach, ale nie obwiniaj siebie i innych przesadnie. Ostatecznie rynek gadżetów erotycznych nie jest aż taki wielki, tak obciążający środowisko i nie produkuje tylu odpadów co branże paliw, produkcji samochodów czy nawet przetworzonej żywności, która często w dużych ilościach ląduje na śmietniku. Prawdopodobnie samodzielnie nie uratujesz świata, dbając o sensowne zakupy w sklepach erotycznych.
Ale każdy mały krok jest wartościowy! Ponowne wykorzystanie płóciennych akcesoriów, buteleczek po kosmetykach czy odpowiednie przechowywanie gadżetów erotycznych to rozwiązania, które pomogą oszczędzić Tobie pieniądze, a środowisku nadmiar odpadów. I o to właśnie chodzi w less waste.
Tekst: Asia Lewicka
Ilustracja: Nikola Hahn
—
Źródła:
- InPost (2020, 2 października). EKO Twoją DROGĄ! Dbaj o środowisko, zamawiaj do Paczkomatu! [online] Uzyskane: 12.08.2021. https://inpost.pl/aktualnosci-eko-twoja-droga-dbaj-o-srodowisko-zamawiaj-do-paczkomatu
- Jern, M. (2021, 6 maja). Glass vs plastic vs aluminium – what is the most sustainable choice? [online] Uzyskane: 12.08.2021. https://tappwater.co/en/glass-vs-plastic-vs-aluminium-what-is-the-most-sustainable-choice/
- Ministerstwo Dobrego Mydła. Regulamin zwrotu opakowań. [online] Uzyskane: 12.08.2021. https://www.ministerstwodobregomydla.pl/Regulamin-zwrotu-opakowan-ccms-pol-49.html
- Kołodziej, E. (2021, 2 lutego). Pierwsze automaty do uzupełniania kosmetyków YOPE stanęły w supermarkecie [online] Uzyskane: 12.08.2021. https://noizz.pl/ekologia/pierwsze-automaty-do-uzupelniania-kosmetykow-yope-stanely-w-carrefourze/dvh8h2z
- Cohen, R. (2014, 23 kwietnia). Could shared sex toys transmit HPV? [online] Uzyskane: 12.08.2021. https://www.reuters.com/article/us-shared-sex-toys-hpv-idUSBREA3M1J720140423