Kulki gejszy – jak dobrać oraz jak używać?

Avatar photo
Autorka:
07.05.2018 · Czas czytania: 7 min
Na palcu wskazującym wyciągniętej dłoni wisi zestaw trzech różowych kulek gejszy: dwóch podwójnych i jednej pojedynczej.Na palcu wskazującym wyciągniętej dłoni wisi zestaw trzech różowych kulek gejszy: dwóch podwójnych i jednej pojedynczej.

Kulki gejszy nie są współczesnym wynalazkiem, po raz pierwszy pojawiły się one ok. IV w. w Japonii. Obecnie stają się coraz bardziej popularne, co jest następstwem ogromnego sukcesu „50 twarzy Greya”. Główna bohaterka – Ana, dostaje kulki od Christiana, a poruszając się z nimi przeżywa mnóstwo przyjemności. Niestety ten fragment w całości zaliczyć można do fikcji literackiej, a odtwarzając sceny z książki możemy sobie zwyczajnie zaszkodzić.

Kulki gejszy są wspaniałym wynalazkiem, który przyczynia się do polepszenia naszego zdrowia i jakości życia seksualnego, pod warunkiem, że wiemy jak dobrze z nich korzystać. Dziś postaram się przybliżyć Wam kwestie związane nie tylko z kulkami, ale także z mięśniami dna miednicy (zwanymi mięśniami Kegla), bo to właśnie te mięśnie będziemy trenować. Może nie będzie krótko, ale będzie treściwie i wyczerpująco! W tekście będę cytować wnioski z badań naukowych na temat ćwiczeń mięśni dna miednicy, a linki do tych badań zamieściłam na samym dole tego artykułu. To co, zaczynamy!

Na różowym tle leży biały kwiat oraz zestaw jasnoróżowych kulek Nomi Tang Intimate: jedna podwójna kulka i jedna pojedyncza.

kulki gejszy Nomi Tang

Mięśnie niećwiczone może nie zanikają (jak zwykło się mówić), ale z pewnością ulegają osłabieniu, a także zmniejsza się ich elastyczność. Nie inaczej ma się sprawa z mięśniami dnia miednicy. Dodatkowo nadwaga, ciąża czy poród mogą się przyczynić do pogorszenia ich kondycji. Jeśli zastanawiasz się po co w ogóle ćwiczyć mięśnie, o których spora część z nas nie miała wcześniej pojęcia, to myślę, że jestem w stanie Cię do tego przekonać. Regularne wzmacnianie mięśni dna miednicy korzystnie wpływa na problemy z nietrzymaniem moczu czy obniżaniem narządów rodnych, pomaga także szybciej wrócić do formy po porodzie. Dodatkowo mocne mięśnie to większa świadomość swojego ciała, wzrost satysfakcji seksualnej, a także większa częstotliwość i intensywność orgazmów!

W jaki sposób wzmocnić mięśnie dna miednicy?

Ćwiczyć można na wiele sposobów, wszystko zależy od tego, która forma najbardziej Ci odpowiada.

  • Ćwiczenia w domu, bez dodatkowego obciążenia. Forma ćwiczeń, która nie wymaga żadnego nakładu finansowego. Mnóstwo przykładów można znaleźć na stronach internetowych. Niestety przy braku świadomości swojego ciała możesz mieć problem, które mięśnie należy zaciskać i rozluźniać.
  • Wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego. Pomoże Ci w doborze ćwiczeń (dostosowanych do Twoich indywidualnych potrzeb), które będziesz mogła wykonywać w domu.
  • Kulki gejszy. Dla wielu kobiet najbardziej dostępna i najwygodniejsza metoda, pozwalająca zaoszczędzić także czas i ćwiczyć podczas wykonywania innych czynności 2.
  • Kulki z programem treningowym. Najnowsza metoda skupiona na treningu metodą naprzemiennego zaciskania i rozluźniania mięśni (według wskazań wirtualnego trenera z aplikacji mobilnej lub według wibracji gadżetu), która dodatkowo monitoruje i śledzi Twoje postępy.
Na białym tle leży różowa kulka LELO Smart Bead z białym sznurkiem i wbudowanym programem do ćwiczeń mięśni Kegla.

kulki z programem treningowym LELO

Ja szczegółowo skupię się dziś na różnego rodzaju kulkach do ćwiczeń mięśni dna miednicy, jednak pamiętaj że to, na którą metodę się zdecydujesz zależy tylko od Twoich własnych preferencji. Badania z 2017 roku dowodzą bowiem, że: „Wszystkie badania wykazały poprawę w skurczu MDM przy użyciu różnych metod, ale żadna z nich nie była lepsza od pozostałych. W badaniach nie wykazano niekorzystnych skutków zastosowanych metod. Przy doborze metody ćwiczeń i podejmowaniu decyzji klinicznych powinny być brane pod uwagę preferencje pacjentki.” 3

Jak wybrać kulki gejszy?

Sięgając po kulki do ćwiczeń mięśni Kegla musisz wziąć pod uwagę kilka parametrów. Chodzi tu nie tylko o dopasowanie ich do Twojej budowy, ale także Twoje zdrowie. I dlatego sięgając po swoje pierwsze kulki zwróć uwagę na 4 podstawowe cechy:

1. Materiał

Jeśli aplikujemy coś w głąb naszego ciała to chcemy, aby było dla nas bezpieczne. Najlepsze będą kulki wykonane z silikonu (mogą mieć elementy z tworzywa ABS), jest to materiał niskoporowaty, łatwy w czyszczeniu i hipoalergiczny. Ważną kwestią jest również sam sznurek, który powinien być również silikonowy bądź wykonany z materiału wodoodpornego. W przeciwnym wypadku będzie on chłonął wilgoć, sprzyjając rozwojowi bakterii, a stąd już tylko krok do infekcji. Postaw na silikon i kupuj w sprawdzonych miejscach!

2. Waga

To, obok materiału, najważniejszy aspekt, którym należy się kierować. Jeśli jesteś osobą początkującą powinnaś sięgnąć po jak najlżejsze i najlepiej pojedyncze kulki o obciążeniu w przedziale 30-50 g. Z czasem, gdy Twoje mięśnie staną się silniejsze możesz sięgnąć po podwójne kulki o wadze 50-100 g. Inną opcją jest jednorazowy wydatek na zakup zestawu progresywnego. Znajdziesz w nim kulki o różnej wadze i wielkości, na każdy etap ćwiczeń.

Lovelife Flex zestaw progresywnych kulek gejszy w kształcie serduszek 159 zł
KUP TERAZ

3. Wielkość

Mogłoby się wydawać, że dla osób początkujących wskazane są mniejsze kulki, ale w rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie. Większą kulkę łatwiej utrzymać niewyćwiczonym mięśniom i dlatego najlepiej zacząć od standardowej średnicy ok. 36 mm. Jednak kobiety o drobnej budowie i bardzo wąskim wejściu do pochwy, które mogą mieć problem z aplikacją standardowego rozmiaru, mogą sięgnąć po kulki w wersji „mini” o pomniejszonej średnicy ok. 29 mm. Nadadzą się one również dla kobiet bardziej zaawansowanych.

4. Drgania

Większość kulek, zarówno tych progresywnych (które mają w swoim zestawie kulki o różnej wadze) jak i tych, które można kupić jako pojedyncze kulki, ma w swoim wnętrzu mniejszą kulkę – ruchomy ciężarek.

Fioletowe kulki gejszy Je Joue Ami wiszą na palcu wskazującym wyciągniętej dłoni, dotykając uda.

kulki gejszy drgające Je Joue

Ciężarek ten podczas ruchu ciała jest wprowadzany w drgania, które stymulują mięśnie dna miednicy do naprzemiennego zaciskania się i rozluźniania, co nazywane jest tzw. biofeedbackiem. Kulki drgające (biofeedbackowe) nie są słyszalne dla otoczenia, a niewielki procent kobiet deklaruje odczuwanie przyjemności w trakcie ich noszenia. Część producentów oferuje także kulki bez ruchomego ciężarka w środku czyli kulki niedrgające. Działają one na mięśnie wyłącznie swoim ciężarem. W Secret Delivery w opisie każdych kulek znajdziesz informację o tym, czy dane kulki są drgające czy niedrgające.

W jaki sposób działają kulki?

Kulki gejszy działają na kilka sposobów.

  • Ich waga sprawia, że mięśnie muszą wykonać pracę, aby utrzymać je na miejscu.
  • Poprzez wielkość. Im mniejsze kulki tym bardziej mięśnie muszą się zaciskać, aby uniemożliwić ich wypadnięcie.
  • Poprzez drgania wewnętrznych ruchomych ciężarków, które stymulują mięśnie dna miednicy do naprzemiennego zaciskania się i rozluźniania.

Jak aplikować kulki?

Aplikacja kulek jest naprawdę prosta i porównałabym ją do aplikacji tamponu. Można to zrobić w pozycji stojącej z jedną nogą uniesioną wyżej lub w pozycji leżącej, co na samym początku często jest wygodniejszą opcją.

Przekrój miednicy pokazuje kulkę gejszy włożoną do pochwy oraz warstwę mięśni Kegla biegnącą tuż pod powierzchnią skóry.Wystarczy wtedy unieść lekko biodra do góry i rozluźnić mięśnie pochwy. Warto do tego celu użyć lubrykantu na bazie wody, który ułatwi aplikację. Kulki powinny być umieszczone w ten sposób, aby ich dolna krawędź znajdowała się na głębokości co najmniej 2 cm od wejścia pochwy, czyli powyżej mięśni dna miednicy (rysunek). Przy wyjmowaniu pamiętaj o rozluźnieniu mięśni i pociągnij za sznurek. Będzie się lekko rozciągał, ale nie obawiaj się o zerwanie, jest wykonany z mocnego materiału. Jeśli mimo wszystko będziesz miała obawy, sięgnij ponownie po lubrykant.

Jak ćwiczyć?

Najpopularniejszą formą ćwiczeń z kulkami jest po prostu noszenie ich podczas codziennych czynności, takich jak porządki w domu, spacer czy wyjście na szybkie zakupy. Dzięki temu nie musisz przeznaczać dodatkowego czasu na same ćwiczenia, a Twoje mięśnie i tak się wzmacniają! Pamiętaj jednak, żeby nie przesadzać i zacząć od 10-15 minutowych treningów.

Ubrana w leginsy i krótki top osoba w prawej dłoni trzyma kulkę z programem treningowym We-Vibe, a w lewej zwiniętą matę.

kulki z programem treningowym We-Vibe

Nie jest to oczywiście jedyny sposób, a przeglądając ulotki poszczególnych marek znaleźć w nich można sporo propozycji ćwiczeń, zwłaszcza dla początkujących. Warto więc swoją przygodę z kulkami rozpocząć od nich. Jednym z takich sposobów jest ćwiczenie w pozycji leżącej, przez 5 sekund ściskasz mięśnie wokół kulki, a przez kolejne 5 sekund je rozluźniasz, wykonując tak 10 powtórzeń w 3 seriach z 1-2 minutową przerwą między każdą z nich. Z czasem możesz wykonywać 3 serie po 15 powtórzeń. Podobne ćwiczenie możesz wykonywać także w pozycji siedzącej, choć może ono być już nieco trudniejsze.

Nie spiesz się, po prostu ćwicz w swoim tempie i wykonuj ćwiczenia, które najbardziej Ci odpowiadają. Sięgaj po kulki kilka razy w tygodniu, bo przecież bez regularności nie ma efektów.

Kulki z programem treningowym

Nieco inaczej ma się sprawa z najnowszymi kulkami, posiadającymi program treningowy. W przypadku kulek z programem treningowym potrzebujemy już wygospodarować trochę czasu i poświęcić go tylko na ćwiczenia (łatwiej wtedy o wymówki!). Praca z taką kulką jak np. LELO Smart Bead lub We-Vibe Bloom polega na zaciskaniu mięśni podczas wibracji kulki i rozluźnianiu ich w trakcie gdy kulka nie wibruje. Inne z dostępnych kulek takie np. Magic Motion Kegel Master czy Lovelife Krush mają aplikację mobilną, a mięśnie zaciskamy i rozluźniamy według wskazań wirtualnego trenera. Takie kulki dodatkowo monitorują nasze ćwiczenia, mierzą postępy i dopasowują trening do siły mięśni. Tego rodzaju kulki można oczywiście wykorzystać także jako miniwibrator do masażu łechtaczki. Jednak pamiętaj, że najpierw ćwiczenia, a potem przyjemności!

Jak czyścić kulki?

Kulki gejszy należy czyścić po ćwiczeniach oraz przed każdą kolejną aplikacją.

Dłoń z obrączką trzyma różowe kulki Lovelife w kształcie serc. Druga naciska na dozownik sprayu do czyszczenia.

kulki gejszy Lovelife

Myj je starannie przy użyciu ciepłej wody i mydła antybakteryjnego, spłucz obficie wodą i pozostaw na czystym ręczniku do wyschnięcia. Możesz sięgnąć także po specjalny środek antybakteryjny w formie sprayu lub pianki, który przeznaczony jest właśnie do czyszczenia gadżetów erotycznych. Do czyszczenia silikonowych gadżetów nigdy nie używaj środków zawierających alkohol lub aceton. Przechowuj kulki w pudełku lub dołączonym woreczku, w bezpiecznym i czystym miejscu, z dala od promieni słonecznych.

Efekty i przeciwwskazania

Zdaję sobie sprawę, że większość z nas lubi mieć szybkie efekty i zwłaszcza na początku bywa nadgorliwa. Jednak w przypadku kulek ważne jest, aby zacząć spokojnie od 10-15 minut i stopniowo zwiększać czas (do 30 minut) i obciążenie. Pozwoli to uniknąć przetrenowania mięśni i towarzyszącego przy tym bólu. Pierwsze efekty powinnaś zauważyć po ok. 8-12 tygodniach regularnych ćwiczeń.

Na białym ręczniku leży zestaw koralowych kulek We-Vibe z programem treningowym i wymiennymi końcówkami o różnych wagach.

kulki z programem treningowym We-Vibe

Pamiętaj, aby nie używać kulek podczas trwania miesiączki i gdy pojawi się infekcja. Również okres ciąży nie jest wskazany do stosowania kulek. Jeśli cokolwiek Cię zaniepokoi warto skontaktować się z lekarzem ginekologiem lub fizjoterapeutą uroginekologicznym.

Warto także wiedzieć, że ćwiczenia mięśni dna miednicy z obciążeniem, jak i same kulki są obiektem badań już od wielu lat. Jeśli jesteś zainteresowana, to odsyłam Cię do bibliografii na końcu tego artykułu.

Wierzę, że zebranie wszystkich informacji w jednym miejscu zachęci Cię do wzmocnienia swoich mięśni dna miednicy i ułatwi wybór odpowiednich kulek. Życzę wytrwałości! Kegluj!

Pełną ofertę kulek gejszy oraz kulek z programem treningowym w sklepie Secret Delivery znajdziesz tutaj:

Tekst: Natalia Trybus
Ilustracja: Nikola Hahn

Zachęcam Cię do zapoznania się z przeglądem badań dotyczących ćwiczeń z kulkami, do pobrania tutaj

1 Porta-Roda O, Vara-Paniagua J, Díaz-López MA, Sobrado-Lozano P, Simó-González M, Díaz-Bellido P, Reula-Blasco MC, Muñoz-Garrido F.
Effect of vaginal spheres and pelvic floor muscle training in women with urinary incontinence: a randomized, controlled trial. (Wpływ kulek pochwowych i ćwiczeń mięśni dna miednicy u kobiet z nietrzymaniem moczu: randomizowane, kontrolowane badanie.)
Neurourol Urodyn. 2015 Aug;34(6):533-8. doi: 10.1002/nau.22640. Epub 2014 Aug 17.
Źródło: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25130167

2 K. Glavind
Conservative Treatment of Stress Incontinence with Geisha Balls – a pilot study (Leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu kulkami gejszy – badanie pilotażowe)
International Urogynecology Journal, August 2001, Volume 12, Issue 4, pp 223–225
Źródło: https://link.springer.com/article/10.1007/s001920170042

3 Mateus-Vasconcelos Ribeiro Antônio Brito Ferreira.
Physiotherapy methods to facilitate pelvic floor muscle contraction: A systematic review (Metody fizjoterapii ułatwiające skurcz mięśni dna miednicy: przegląd systematyczny)
Physiother Theory Pract. 2017 Dec 26:1-13. doi: 10.1080/09593985.2017.1419520.
Źródło: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29278967

Avatar photo

O autorce:

Natalia Trybus

Nazywam się Natalia Trybus i jestem edukatorką seksualną. Dla sklepu Secret Delivery tworzę cykl poradników „Wiedza o gadżetach”, w którym piszę o tym na co zwracać uwagę przy zakupie zabawek erotycznych oraz radzę, jak dobrać odpowiednie dla siebie produkty. Na blogu sklepu dzielę się z Wami także moimi recenzjami gadżetów. Moją misją jest przekazywanie wiedzy i pozytywnego podejścia do seksualności. Możecie mnie również znać z mojego kanału na YouTube „Pink Candy” poświęconego edukacji seksualnej, który prowadzę od 2015 roku.