Secret Delivery

Jej Wysokość Łechtaczka – co warto o niej wiedzieć?

Czy wiecie, że jest taki narząd, który został stworzony wyłącznie do tego, aby dostarczać przyjemności? Wyposażony jest on w ponad osiem tysięcy końcówek nerwowych, ale to nie wszystko. Współdziała także z piętnastoma tysiącami końcówek ulokowanych na całym obszarze miednicy. Dzięki temu jest najbardziej erogenną strefą kobiecego ciała, centrum kobiecej rozkoszy. Przez wieki był jednak niedoceniany, pomijany, a nawet uważano, że należy go wycinać, aby ujarzmić kobiecą seksualność. Mowa oczywiście o łechtaczce.

Photo by Malvestida Magazine on Unsplash

Kilka słów o anatomii

Wiele osób uważa, że łechtaczka to jedynie mały “guziczek” ulokowany pod kapturkiem zbudowanym z warg sromowych wewnętrznych. Co ciekawe dopiero badania Helen O’Connell i jej zespołu opublikowane w 1998 roku pozwoliły poznać nie tylko anatomię, ale i funkcję tego narządu, który liczy około 15 cm. Składa się on z główki, trzonu oraz odnóg. To, co widzimy na zewnątrz to żołądź łechtaczki okryty napletkiem. To, czego nie widzimy, to dwie odnogi (zbudowane z ciał jamistych) odchodzące od trzonu, które otaczają pochwę i sięgają dolnych kości łonowych. W wyniku pobudzania łechtaczki, czy w stanie podniecenia, do ciał jamistych napływa krew – możemy wtedy mówić erekcji tego narządu (powiększa się on nawet dwukrotnie). Warto bowiem wiedzieć, że to właśnie łechtaczka, a nie pochwa, jest narządem homologicznym względem penisa. I dlatego to jej stymulacja z większym prawdopodobieństwem prowadzi do orgazmu.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Pink Lemonade Clito 🐖

Post udostępniony przez Clito – 3D Printed (@clito.clito)


Który orgazm jest lepszy?

Orgazm jest jeden, ale różne są drogi dochodzenia do niego.

Podczas konsultacji panie bardzo często proszę mnie o pomoc, ponieważ mają orgazmy łechtaczkowe, ale nie mają orgazmów pochwowych, “tak jak wszystkie normalne kobiety”. W takiej sytuacji ważnym elementem porady jest edukacja seksualna i wyjaśnienie pewnych kluczowych kwestii. Po pierwsze tego, że orgazm jest jeden, ale różne są drogi dochodzenia do niego – żadna z nich jest lepsza, ani gorsza (Zygmunt Freud wyrządził wielką krzywdę kobietom uznając orgazmy łechtaczkowe za niedojrzałe). Po drugie, że penetracja bardzo często nie jest skutecznym sposobem stymulacji łechtaczki. I że w ten sposób szczytuje regularnie jedynie jedna trzecia kobiet (a nie większość z nich!). Brak edukacji seksualnej, a szczególnie wiedzy o seksualności kobiet, sprawia, że niestety wierzymy w przekaz promowany nie tylko przez kolorową prasę, filmy ale i pornografię głównego nurtu. Kobiety zamiast eksplorować swoje ciało, odkrywać jego potencjał, szukać przyjemności podczas samomiłości czy stosunku, zamartwiają się, że coś jest z nimi nie tak. Zmiana przekonań na temat tego, jak powinien wyglądać seks i orgazm, jest pierwszym krokiem do tego, aby wziąć swoją przyjemność we własne ręce i zacząć się jej domagać.

Potencjał łechtaczki

Warto wiedzieć, że łechtaczka po dość krótkim czasie od orgazmu jest zdolna do kolejnej erekcji. Dzięki temu dalsza jej stymulacja może doprowadzić kobietę do kolejnego szczytowania (a nawet kilku z rzędu). U każdej pani może jednak wyglądać to trochę inaczej, a brak wielokrotnych orgazmów nie powinien być powodem do niepokoju. Ponadto, warto mieć świadomość, że zbyt intensywna stymulacja łechtaczki może spowodować chwilową niewrażliwość tego organu na bodźce lub prowadzić do bólu. Jest to spowodowane wysoką wrażliwością tego organu (główka łechtaczki ma dwa razy więcej zakończeń nerwowych niż żołądź penisa, a jest od niego dużo mniejsza!). Co zrobić, gdy dojdzie do takiej sytuacji? Najlepiej zaprzestać na chwilę stymulacji i dać łechtaczce chwilę odpocząć. Oraz pamiętać, żeby obchodzić się z nią delikatnie. Mimo że nazywana jest (dość myląco) “ małym guziczkiem”, naciskanie jej bez wyczucia nie jest najlepszym sposobem na wywołanie okrzyków rozkoszy.

Stymulacja łechtaczki podczas penetracji

Sposobem na ułatwienie osiągnięcia orgazmu podczas penetracji jest jednoczesna stymulacja łechtaczki od zewnątrz. Kobieta może dotykać się sama, wspomóc gadżetami lub poprosić o to partnera. Kobiecemu orgazmowi sprzyjają  także pewne pozycje seksualne, a w szczególności tak zwana pozycja CAT (ang. coital alignment technique– zbliżenie techniką dopasowania), będąca wariantem pozycji klasycznej. Jej celem jest zwiększenie stymulacji łechtaczki w czasie stosunku penetracyjnego. Jak to wygląda w praktyce? Osoba będąca na górze powinna jak najbardziej przywrzeć do ciała kobiety, w taki sposób, aby jej biodra znajdowały się nad jej biodrami. Zamiast ruchów frykcyjnych (rytmicznych ruchów posuwisto-zwrotnych), wykonujemy ruchy w górę i w dół (wzdłuż ciała), a także delikatne ruchy biodrami. Kość łonowa i trzon penisa powinny ocierać się o kobiecą łechtaczkę (chodzi bowiem właśnie o ocieranie się, a nie o pchnięcia). Penetracja w tej pozycji nie jest zbyt głęboka. Dzięki temu stymulowane są pierwsze centymetry pochwy, gdzie znajduje się wiele zakończeń nerwowych. Stymulowana jest oczywiście także łechtaczka. Poza pozycją CAT istnieją jeszcze inne pozycje, w których dochodzi do drażnienia tego organu – warto ich poszukać i poeksperymentować. Jedną z nich jest pozycja, gdy kobieta znajduje się na górze – ma ona wtedy większe możliwości kontroli stymulacji łechtaczki, gdyż to ona nadaje tempo zbliżeniu.

Poznaj swoją łechtaczkę

Jednym z najlepszych sposobów na poznanie swojej łechtaczki i jej potencjału jest… praktyka. Mam tutaj na myśli zarówno ćwiczenia i odkrywanie swojej seksualności podczas samomiłości (Randka z samym sobą, czyli jak rozwijać swoją seksualność w pojedynkę), jak i seksu z drugą osobą. Nie ma jednak gotowej recepty na to, jak pieścić łechtaczkę, aby odwdzięczyła się nam orgazmem. Można ją łechtać (jak sama nazwa wskazuje), masować, głaskać, ugniatać, drażnić palcem, językiem, prąciem czy wibratorem. Warto zacząć od swoich dłoni i metodą prób i błędów odkrywać jaki rodzaj stymulacji, jaka siła oraz jakie jej tempo sprawiają nam najwięcej przyjemności. Można także sięgnąć po różnego rodzaju masażery łechtaczki (Czym są i jak działają bezdotykowe masażery łechtaczki. Poradnik), jaki i stymulujące balsamy czy żele. Te ostatnie poprawiają mikrokrążenie, a co za tym idzie, zwiększają wrażliwość łechtaczki na bodźce.

Bad Day Killer stymulujący balsam do łechtaczki

na zdjęciu: stymulujący balsam do łechtaczki Bad Day Killer

Warto docenić łechtaczkę i obdarzyć ją uwagą podczas intymnych zbliżeń. To w końcu najbardziej wrażliwy punkt kobiecego ciała!

Autorka: Joanna Niedziela
Nazywam się Joanna Niedziela i jestem psychologiem-seksuologiem. Dla sklepu Secret Delivery tworzę cykl artykułów „Okiem seksuologa”. Moim celem jest zwiększanie świadomości i otwartości Polaków w sprawach seksu poprzez przekazywanie rzetelnej i aktualnej wiedzy oraz oswajanie tematów tabu. Prowadzę swojego bloga „Seksuolog bez tabu”. Współpracuję z Fundacją Trans-Fuzja. Jestem sojusznikiem osób LGBT+. Bliska jest mi idea pozytywnej seksualności.

Może Cię zainteresować

Secret Delivery to sklep internetowy oferujący wysokiej jakości gadżety, zabawki, akcesoria i kosmetyki erotyczne dla kobiet, mężczyzn oraz par. Oferujemy ponad 70 marek wyłącznie renomowanych, wyselekcjonowanych producentów. Ponad 95% oferowanych produktów posiadamy w naszym magazynie w Gdańsku i wysyłamy je w ciągu 24 godzin (dni robocze), najczęściej tego samego dnia. Nasze paczki są w 100% dyskretne. Wszystkie zamówione w naszym sklepie produkty pakujemy w sztywny, trójwarstwowy, szary kartonik. Nie używamy kopert, które mogłyby zdradzić zawartość przesyłki. Na paczce nie widnieje logo, ani żadne dane sklepu, a nazwa firmy nadawczej jest inna niż nazwa sklepu, niezwiązana z branżą erotyczną. Oferujemy formy dostawy umożliwiające dyskretny odbiór przesyłki poza domem - odbiór w Paczkomacie, na poczcie lub na stacji paliw Orlen. Zebraliśmy już kilka tysięcy opinii zadowolonych klientów. W naszym sklepie znajdziesz liczne poradniki i recenzje ułatwiające wybór odpowiedniego produktu. Dostarczamy świetne jakościowo i piękne produkty, ale także rzetelną wiedzę o tym jak z nich korzystać. Inspirujemy oraz promujemy pozytywne podejście do seksualności wśród kobiet, mężczyzn i par.
Do góry