Secret Delivery

Kubeczki menstruacyjne – jak używać, jak czyścić i jaki rozmiar wybrać? Poradnik.

Gdy kilka lat temu kupowałam swój pierwszy kubeczek menstruacyjny moja wiedza na ich temat była naprawdę znikoma. Postawiłam wtedy na Lady Cup w rozmiarze S, bardziej z przypadku i chęci przetestowania jakiegokolwiek kubeczka, niż faktycznie przemyślanego zakupu. Tak się akurat złożyło, że trafiłam bardzo dobrze zarówno z rozmiarem, jak i dopasowaniem, bo nie miałam większych problemów z jego używaniem.

Niestety nie zawsze tak jest i często czytam wiadomości kobiet, które mając nadzieję na poprawę komfortu w czasie miesiączki, zakupiły kubeczek i są rozczarowane. Najczęstszym problemem jest przeciekanie, uwieranie lub problem z odpowiednim rozłożeniem kubeczka. W wielu przypadkach winą jest po prostu brak wprawy i po kilku próbach problem znika. Czasem jednak zdarza się, że kubeczek jest po prostu źle dopasowany. Aby tego uniknąć podzielę się dziś z wami wszystkim tym, czego na temat wynalazku jakim jest kubeczek menstruacyjny, udało mi się przez te lata dowiedzieć.

kubeczek menstruacyjny

Czym jest kubeczek menstruacyjny i dlaczego warto go używać

Pierwszym z powodów jest wygoda!

Kubeczek menstruacyjny to gadżet przeznaczony dla wszystkich kobiet, które miesiączkują. Jest świetną alternatywą dla klasycznych podpasek i tamponów. Pierwszym z powodów jest wygoda! Korzystając z podpasek wiele kobiet narzeka, że czują się ciągle brudne mimo przestrzegania zasad higieny. Podpaski też nie nadają się na basen czy plażę (jeśli chcemy się kąpać). O wiele wygodniejsze w tej kwestii są tampony, ale te z kolei nie są wskazane dla kobiet, które miewają częste infekcje. Łatwo z nimi o otarcia, ponieważ wchłaniają nie tylko krew, ale całą wydzielinę z pochwy, przez co staje się ona przesuszona. Dodatkowo niektóre tampony mogą być bielone chlorem, co nie wpływa korzystnie na zdrowie. Kubeczki natomiast są wykonane z silikonu, który jest materiałem hipoalergicznym i nie wpływa na florę bakteryjną pochwy. Umieszczając kubeczek w pochwie zamykamy dostęp tlenu, dzięki czemu rozwój bakterii zostaje ograniczony. Można używać go na basenie, w trakcie uprawiania sportu czy zakładać na noc.

kubeczki menstruacyjne

Drugim powodem jest oszczędność.

Drugim powodem jest oszczędność. Jednorazowy wydatek przy zakupie kubeczka może wydawać się dość spory, ale warto tu wspomnieć, że przy odpowiednim dbaniu o niego, może nam posłużyć przez kilka lat (a nawet 10!). Jeśli policzyć, ile przez rok wydajemy na podpaski i tampony to szybko można dojść do wniosku, że inwestycja w kubeczek szybko się zwraca.

Po trzecie, dbamy o środowisko! Zużyte podpaski i tampony to raczej nie jest temat, który na co dzień zaprząta nasze głowy. Zastanów się jednak ile ich zużywasz podczas jednej miesiączki, pomnóż uzyskaną liczbę przez 12 miesięcy w roku, a potem jeszcze przez 40, bo mniej więcej przez tyle lat miesiączkujemy. Daje to naprawdę spory wynik i pokazuje, że w ciągu swojego życia dorzucimy od siebie sporą górę śmieci, powstałą z naszych środków higienicznych.

kubeczki menstruacyjne

Jak wybrać odpowiedni kubeczek

Na wybór odpowiedniego kubeczka składają się trzy jego cechy: długość, średnica i giętkość (miękkość). W mniejszym stopniu także obfitość miesiączki.

1. DŁUGOŚĆ

Od wysokości zależy, czy kubeczek nie będzie nas uwierał lub wystawał, co może być niekomfortowe. W celu dobrania odpowiedniej długości kubeczka musimy się najpierw dowiedzieć na jakiej wysokości leży szyjka macicy. Można to łatwo sprawdzić wkładając palec (najlepiej środkowy) do pochwy i sięgając, w pozycji siedzącej, do ujścia szyjki macicy. Ważne, aby robić to w pierwszych dniach miesiączki, ponieważ jej wysokość różni się w zależności od fazy cyklu. Po wyjęciu palca zmierz na nim odległość od czubka do miejsca, w którym wchodził on do pochwy. Jeśli zmierzona długość jest poniżej 4 cm sięgnij po krótszy kubeczek np. Lily Cup Compact A i B, Lily Cup One, LadyCup S lub Lunette 1. W przypadku, gdy ledwo udało ci się dosięgnąć szyjkę macicy (lub wcale) sięgnij po najdłuższy kubeczek np. Lily Cup A lub B.

kubeczki menstruacyjne Lily Cup

na zdjęciu: długie kubeczki Lily Cup

2. ŚREDNICA

Dobranie odpowiedniej średnicy sprawi, że kubeczek pozostanie na swoim miejscu, będzie dobrze przylegał i nie będzie przeciekał. Z szerokością i długością kubeczka wiążę się także jego pojemność, im szerszy i dłuższy kubeczek tym oczywiście bardziej pojemny.

I tak szersze kubeczki (takie jak Lady Cup L, Lunette 2) polecane są dla:

  • Kobiet które mają za sobą poród naturalny
  • Kobiet powyżej 30 roku życia

Węższe kubeczki (takie jak Lady Cup S, Lunette 1, Lily Cup Compact A i B, Lily Cup One) będą natomiast wskazane dla:

  • Kobiet, które jeszcze nie współżyły
  • Kobiet aktywnych fizycznie (zwłaszcza dyscypliny wzmacniające mięśnie dna miednicy np. joga, jazda konna)
  • Kobiet poniżej 30 roku życia, które nie rodziły w sposób naturalny

Oczywiście podział ten nie jest sztywny i nie trzeba się go trzymać w 100%. Dla przykładu, sama jestem kobietą po trzydziestce, nie rodziłam naturalnie, jestem umiarkowanie aktywna, a do tego mam skąpe miesiączki. Sięgam zawsze po kubeczek w mniejszym rozmiarze i jest on dla mnie odpowiedni.

różne rozmiary kubeczków menstruacyjnych LadyCup i Lunette

na zdjęciu: różne średnice kubeczków menstruacyjnych LadyCup i Lunette

3. GIĘTKOŚĆ

Przy wyborze giętkości kubeczka kierujemy się stanem zdrowia i zdolnościami manualnymi. Jeśli pojawia się jakiś problem z pracą dłońmi, to miękki kubeczek będzie zdecydowanie łatwiejszy w obsłudze. Po taki warto też sięgnąć przy problemach z pęcherzem czy hemoroidami, dzięki temu uniknie się silnego napierania na sąsiadujące organy, przez ścianki pochwy. Miękkie kubeczki sprawdzą się też u kobiet, które nie chcą lub nie mogą być aktywne fizycznie. Przykłady miękkich kubeczków: Lily Cup Compact A i B, Lily Cup A i B.

miękkie kubeczki menstruacyjne Lily Cup Compact

na zdjęciu: miękkie kubeczki menstruacyjne Lily Cup Compact

Obfitość miesiączki jest przy wyborze kubeczków kwestią drugorzędną. Jeśli masz bardzo obfite krwawienia, możesz wybrać taki o większej pojemności, ale najpierw warto sprawdzić wysokość szyjki macicy i się upewnić, że jego długość będzie odpowiednia.

Aplikacja

Najpopularniejsza technika to zwinięcie w literę „C” lub „S”.

Perspektywa wkładania i wyjmowania kubeczka odstrasza wiele kobiet, ale to wcale nie jest takie trudne, serio! Powiedzenie, że praktyka czyni mistrza, jest w tym przypadku jak najbardziej na miejscu. Najlepiej poćwiczyć jeszcze przed miesiączką, znika wtedy strach przed ubrudzeniem się.

Przed pierwszym użyciem kubeczek wyparzamy przez kilka minut w garnku z wrzącą wodą. Do aplikacji warto przyjąć wygodną pozycję (podobną jak w przypadku wkładania tamponów). U mnie jest to po prostu pozycja na toalecie, ale można kucać lub stać z jedną nogą umieszczoną np. na wannie. Kubeczek należy złożyć tak, aby stał się węższy i bez problemu można go było wsunąć. Tutaj trzeba znaleźć swoją technikę, najpopularniejsze to zwinięcie w literę „C” lub „S”.

składanie kubeczka menstruacyjnego w literkę C i S

Maksymalny czas noszenia kubeczka to 12 godzin.

Tak złożony kubeczek wkładamy do pochwy i puszczamy. W tym momencie powinien się rozłożyć, aby upewnić się czy tak się stało należy palcem objechać wokół jego krawędzi i sprawdzić czy na pewno wszędzie przylega. Poprawnie zaaplikowanego kubeczka nie da się też wyciągnąć pociągając za końcówkę.

Kubeczek opróżniamy w zależności od obfitości miesiączki, maksymalny czas jaki można go nosić bez opróżniania to 12 godzin. W celu wyjęcia kubeczka nie należy ciągnąć za ogonek (on pomaga nam poznać jedynie jego położenie). Ściskamy podstawę kubeczka dwoma palcami, tak aby jego górna część się odessała, można przy tym poruszać nim trochę na boki. Przy bardzo miękkich kubeczkach warto palcem wskazującym zagiąć do środka górną część, co ułatwi odessanie. Następnie lekko kołyszącym ruchem wyjmujemy kubeczek i jego zawartość wylewamy do toalety. Przemywamy go czystą wodą i jest gotowy do kolejnej aplikacji.

kubeczki menstruacyjne

Czyszczenie, przechowywanie i zachowanie higieny

Przed aplikacją należy kubeczek wyparzyć.

Tak jak wspominałam wcześniej przed aplikacją należy kubeczek wyparzyć. Najlepiej zrobić to w większym garnku (tak aby kubeczek nie przylegał do dna) i na kilka minut wrzucić go do wrzącej wody.

W trakcie miesiączki, kiedy tylko opróżniamy kubeczek wystarczy przemyć go pod bieżącą wodą. Jeśli nie mamy akurat swobodnego dostępu do kranu (praca, toaleta publiczna) możemy przepłukać go wodą z butelki lub użyć specjalnych, nawilżanych chusteczek do czyszczenia.

Kiedy okres dobiegnie końca kubeczek można umyć specjalnym żelem lub wyparzyć przez kilka minut, podobnie jak przed użyciem. Ważne jest także dbanie o to, aby otworki w kubeczku były zawsze drożne, zapewni to dobre zassanie kubeczka.

Do czasu kolejnego użycia przechowujemy go w specjalnie do tego celu dołączonym woreczku lub pojemniku z dostępem powietrza.

I koniecznie pamiętaj, aby przed każdym włożeniem lub wyjęciem kubeczka dokładnie umyć dłonie.

żel do czyszczenia kubeczków menstruacyjnych Lunette

na zdjęciu: żel do czyszczenia kubeczków menstruacyjnych Lunette

Używam kubeczków od kilku lat i polecam je każdej kobiecie. Mój komfort w trakcie okresu zdecydowanie się zwiększył, a infekcje pojawiają się teraz naprawdę rzadko. Jeśli nigdy nie słyszałyście o kubeczkach lub jeśli nie byłyście przekonane, nie wiedziałyście jaki wybrać, to mam nadzieję, że tym poradnikiem choć trochę wam pomogłam!

Zobacz film: Polecam także mój film o kubeczkach menstruacyjnych

TEKST: Natalia Trybus
ILUSTRACJA: Nikola Hahn

Autorka: Natalia Trybus
Nazywam się Natalia Trybus i jestem edukatorką seksualną. Dla sklepu Secret Delivery tworzę cykl poradników „Wiedza o gadżetach”, w którym piszę o tym na co zwracać uwagę przy zakupie zabawek erotycznych oraz radzę, jak dobrać odpowiednie dla siebie produkty. Na blogu sklepu dzielę się z Wami także moimi recenzjami gadżetów. Moją misją jest przekazywanie wiedzy i pozytywnego podejścia do seksualności. Możecie mnie również znać z mojego kanału na YouTube „Pink Candy” poświęconego edukacji seksualnej, który prowadzę od 2015 roku.

Może Cię zainteresować

Secret Delivery to sklep internetowy oferujący wysokiej jakości gadżety, zabawki, akcesoria i kosmetyki erotyczne dla kobiet, mężczyzn oraz par. Oferujemy ponad 70 marek wyłącznie renomowanych, wyselekcjonowanych producentów. Ponad 95% oferowanych produktów posiadamy w naszym magazynie w Gdańsku i wysyłamy je w ciągu 24 godzin (dni robocze), najczęściej tego samego dnia. Nasze paczki są w 100% dyskretne. Wszystkie zamówione w naszym sklepie produkty pakujemy w sztywny, trójwarstwowy, szary kartonik. Nie używamy kopert, które mogłyby zdradzić zawartość przesyłki. Na paczce nie widnieje logo, ani żadne dane sklepu, a nazwa firmy nadawczej jest inna niż nazwa sklepu, niezwiązana z branżą erotyczną. Oferujemy formy dostawy umożliwiające dyskretny odbiór przesyłki poza domem - odbiór w Paczkomacie, na poczcie lub na stacji paliw Orlen. Zebraliśmy już kilka tysięcy opinii zadowolonych klientów. W naszym sklepie znajdziesz liczne poradniki i recenzje ułatwiające wybór odpowiedniego produktu. Dostarczamy świetne jakościowo i piękne produkty, ale także rzetelną wiedzę o tym jak z nich korzystać. Inspirujemy oraz promujemy pozytywne podejście do seksualności wśród kobiet, mężczyzn i par.
Do góry